ЕК предприема три процедури срещу България

ЕК предприема три процедури срещу България

ЕК предприема три процедури срещу България

Европейската комисия съобщи, че ще изпрати официално уведомително писмо на България и Словения, тъй като са въвели неправилно европейско решение за европейската заповед за арест (ЕЗР). 

Европейската заповед за арест е опростена трансгранична съдебна процедура за задържане и предаване с цел наказателно преследване на издирван гражданин или за изпълнение на наказание с лишаване от свобода или на мярка, изискваща задържане, въз основа на принципа на взаимното признаване, пояснява комисията. От 1 януари 2004 г. ЕЗР замени дългите процедури за екстрадиция, които съществуваха между държавите в ЕС, предава БТА. 

Комисията отбелязва, че е изпратила по-рано официални уведомителни писма по същия повод до 22 държави (Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Малта, Холандия, Полша, Португалия, Словакия, Испания и Швеция). ЕК уточнява, че очаква отговор от София и Любляна до два месеца.

Второто мотивирано становище, което Европейската комисия е решила да изпрати на България, Гърция, Ирландия и Люксембург, е с да поиска информация как са въведени правилата на ЕС за предупредителните и сигналните оръжия в законодателствата на тези четири страни. Те ще разполагат с два месеца за отговор. В противен случай ЕК може да отнесе въпроса до Съда на ЕС.

Тези правила целят да се предотврати възможността за видоизменяне на предупредителни и сигнални оръжия, предназначени да изстрелват само халосни боеприпаси или дразнещи вещества, в смъртоносни огнестрелни оръжия, пише в съобщението.

Държавите от ЕС постигнаха съгласие за техническите изисквания за предупредителните и сигналните оръжия, включително процедурата за проверка на съответствието и необходимостта от обмен на данни. Държавите трябваше да въведат в националното законодателство правилата до 17 януари 2020 г., а през май същата година ЕК изпрати официално уведомително писмо на всяка от посочените страни. 

С друго решение от днес ЕК изпраща мотивирано становище на България, Люксембург и Швеция с искане да съобщят как са въвели правилата на ЕС за маркировката на огнестрелните оръжия и техните основни части.

С тези правила огнестрелните оръжия на пазара трябва да имат ясно, постоянно и неповторимо обозначение, което улеснява проследяването на огнестрелните оръжия в ЕС и помага да се предотврати разпространението им на черния пазар.

До 17 януари 2020 г. беше срокът, в който държавите членки трябваше да въведат правилата. Сега трите страни разполагат с два месеца за отговор и цялостно изпълнение на изискванията. В противен случай комисията може да отнесе въпроса до Съда на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ