ЕС затваря въздушното си пространство за руските авиокомпании

ЕС затваря въздушното си пространство за руските авиокомпании

Европейският съюз ще затвори въздушното си пространство за руски авиокомпании, ще финансира доставките на оръжия за Украйна и ще забрани някои прокремълски медии в отговор на руската инвазия. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Асошиейтед прес. 

"Ние затваряме въздушното пространство на ЕС за всички руски, регистрирани или контролирани от Русия самолети. Тези самолети вече няма да могат да кацат, излитат или прелитат територията на ЕС. За първи път в историята Европейският съюз ще финансира закупуването и доставката на оръжия и друго оборудване на страна, която е атакувана", поясни Фон дер Лайен. 

Тя каза също, че ЕС ще забрани "медийната машина на Кремъл". "Държавните Russia Today и Sputnik, както и техните дъщерни дружества, вече няма да могат да разпространяват лъжите си, за да оправдаят войната на Путин и да сеят разделение в нашия съюз", поясни председателят на ЕК.

Припомняме, че по-рано днес руският президент Владимир Путин да нареди руските ядрени сили да бъдат приведени в повишена готовност. На този фон редица държави в Европа обявиха, че затварят въздушното си пространство за руски самолети. 

Междувременно антивоенни протестиращи излязоха по улиците в Берлин, Рим, Прага, Истанбул и други градове, дори руски градове като Москва и Санкт Петербург, с искане за прекратяване на най-голямата сухопътна офанзива на континента след Втората световна война.

Десетки хиляди хора се събраха в неделя пред Бранденбургската порта на Берлин, като някои носеха плакати с лозунги като "Ръце далеч от Украйна", "Танкове за вятърни мелници" и "Путин, отидете на терапия и оставете Украйна и света в мир". 

А германският канцлер Олаф Шолц обяви рязко увеличение на разходите за отбрана на страната. 100 милиарда евро (113 милиарда долара) ще бъдат добавени към военния бюджет на Берлин тази година, което означава, че Германия вече ще харчи повече от 2% от годишния си БВП за отбрана, дългогодишна цел на НАТО, която страната преди не успя да изпълни, въпреки натиска от САЩ и по-специално на бившия президент Доналд Тръмп. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ