Европарламентът лиши всички испански депутати от акредитация

Европарламентът лиши всички испански депутати от акредитация

Европейският парламент реши да отнеме временните акредитации на всички нови испански евродепутати, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Мярката е предприета след като на Карлес Пучдемон и Тони Комин е бил отказан достъп до ЕП в сряда вечерта с мотива, че институцията все още не разполага с "официалния списък" на испанските евродепутати, каза пред АФП един от адвокатите на Пучдемон.

По негова информация другите испански евродепутати вече са се акредитирали. Адвокатът определи отношението към Пучдемон и Комин като "произволно и дискриминационно" решение на ЕП.

Сезиран от тримата председатели на испанските делегации от Народната партия, Испанската социалистическа работническа партия и партия "Гражданите", които са противници на каталунските сепаратисти и изтъкнаха риска от политически безредици в Испания, председателят на ЕП Антонио Таяни взе решение да отнеме временните акредитации на всички испански евродепутати.

Отбелязвайки, че окончателните резултати от европейските избори все още не са официално обявени, Таяни каза, че е взел това решение, за да избегне "всякаква намеса в национална процедура".

Бившият каталунски регионален лидер Пучдемон се установи в Белгия, за да избегне съдебно преследване в Испания. Той бе начело на листата на сепаратистите "Свободни за Европа", която спечели 2 места в ЕП.

Според испански парламентарни източници избирането му може да бъде утвърдено чак след като положи клетва лично пред испанската избирателна комисия. Но той ще бъде незабавно арестуван, ако се върне в Испания. Според защитата такова нещо изобщо не е предвидено в европейското законодателство и противоречи на правилата на ЕП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: 60% от оръжията на украинската армия вече се произвеждат в Украйна
Иван Иванов спечели титлата от Откритото първенство по тенис на САЩ при юношите
За пръв път в историята хора от общността на ЛГБТ участват официално в поклонение във Ватикана
След оплаквания: OpenAI ще реорганизира екипа, отговарящ за поведението на ChatGPT
Никола Цолов втори във Формула 3, тимът му стана шампион
Зеленски отхвърли идеята на Путин за среща в Москва и го покани в Киев
Тръмп започна акция срещу имигранти в американския щат Масачузетс
България и НАТО провеждат международно учение за управление при извънредни ситуации