Европейският съд осъди България по жалба на Миню Стайков
Бизнесменът Миню Стайков е поредният задържан, осъдил България в Европейския съд по правата на човека. Магистратите са се съгласили с жалбата му, че над 2-годишният период на задържането му е бил прекомерен, но са отхвърлили искането му за обезщетение на стойност около половин милион евро.
Случаят засяга прекомерното предпроцесуално задържане на бизнесмена по две криминални обвинения, повдигнати му от българските власти. За първи път Стайков е задържан на 6 септември 2018 г. обвинен е в участие на организиран престъпна група с цел лично обогатяване и пране на пари. На 7 май 2019 г. съдът постановява той да бъде задържан под стража по второ обвинение за участие в организирана престъпна група с цел получаване на финансови облаги чрез незаконно влияние върху бизнеса на публични агенции, както и получаването с фалшиви документи на средства от еврофондове. На 1 февруари 2021 г. задържането под стража на Стайков е заменено с домашен арест.
Европейския съд по правата на човека уточнява, че в случая не са спазени два текста от конвенцията - за забрана на изтезанията и за правото на свобода и сигурност по реда, предвиден от закона.
Междувременно, подсъдимият Миню Стайков се е кандидатирал за депутат и е част от листата на партия "Бригада", създадена през октомври 2020 г. За да може да води предизборна кампания, Стайков ще поиска по-лека мярка. В момента той е под домашен арест. За депутати са се кандидатирали също Маринела и Ветко Арабаджиеви по линия на движение "Заедно за промяната." Това стана ясно по време на заседанието на съда днес по мерките за неотклонение на семейството бизнесмени. Двамата бяха арестувани през 2019 година по обвинение за участие в организирана престъпна група, пране на пари и укриване на данъци.
Арабаджиеви заявиха, че са избрали движение "Заедно за промяната" с мотив, че имат еднакви политически възгледи. В него участва и бившият собственик на ЦСКА и "Кремиковци" Александър Томов. Въпреки заявените намерения от страна на Арабаджиеви за политическа кариера съдът не промени мерките им за неотклонение като постанови, че рискът от извършване на престъпление не е намалял. Намаляла е вероятността да се укрият отново, смятат обаче магистратите.
Интересът на представителите на едрия бизнес у нас, които са с повдигнати обвинения се обяснява най-вече със законовата защита, която получават. Те се ползват с имунитет поне по време на предизборната кампания, което означава, че докато тя трае не могат да бъдат арестувани или да им се повдигат нови обвинения с някои изключения. Делата срещу тях обаче не се прекратяват. Ако успеят да влязат в парламента, процесите трябва да бъдат спрени, след което могат да бъдат рестартирани само ако прокуратурата поиска и получи сваляне на имунитета им.
Според съда регистрацияти им на предстоящите парламентарни избори, не следва да бъде водещо обстоятелство при определяне на мярката им за неотклонение. Ето защо съдът остави молбата на двамата подсъдими
Арабаджиеви са избрали това движение с мотив, че имат еднакви политически възгледи.
Мерките им не бяха променени. Съдът счете, че рискът от извършване на престъпление не е намалял. Намаляла е вероятностт да се укрият отново, смятат още магистратите.
Според съда регистрацияти им на предстоящите парламентарни избори, не следва да бъде водещо обстоятелство при определяне на мярката им за неотклонение. Ето защо съдът остави молбата на двамата подсъдими
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.