Гибралтар - нов спорен казус в проектоспоразумението за Брекзит
Испания няма да подкрепи проектоспоразумението на Европейския съюз за Брекзит, ако не бъде изяснено, че Мадрид ще може да преговаря за бъдещето на Гибралтар пряко с Великобритания, заяви днес испанският външен министър Жозеп Борел, цитиран от Ройтерс.
Мадрид иска в сделката за напускането на Великобритания да се казва ясно, че преговорите за отношенията между Лондон и съюза няма да се отнасят за Гибралтар.
"Преговорите между Великобритания и ЕС имат териториален обхват, който не включва Гибралтар, преговорите за бъдещето на Гибралтар представляват отделна дискусия", каза Борел, след като пристигна в Брюксел за разговори за Брекзит с колегите си от ЕС, информира БТА.
Този въпрос трябва да бъде ясен и докато не се изясни в споразумението за раздялата и в политическата декларация за бъдещите отношения, ние не можем да подкрепим сделката, добави той.
Малкият полуостров в Южна Испания, който от 1713 г. е британска територия, е един от най-спорните въпроси в британско-испанските отношения. Гибралтар би трябвало да напусне ЕС заедно с Обединеното кралство през март догодина, въпреки че на референдума пред 2016 г. 96 процента от населението му гласува за оставане в Евросъюза.
Миналата седмица Испания заяви, че приветства включването на протокол за Гибралтар в проекта за споразумение за Брекзит и че това ще е положително за жителите на полуострова.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
|
|
Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Депутатите одобриха бюджетите на ДОО и НЗОК за 2026 година
България |Nikkei: Световната верига Marriott отваря няколко луксозни хотела в Непал
Компании |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
Маркетинг |Времето: Жълт код за дъжд и гръмотевици в цялата страна
България | Advertorial |Откриха втория гроб на Сюлейман Великолепни в Унгария
Открития |Откраднаха 100-килограмова златна монета от музей в Берлин
Свят |Тайната на продуктивността: Работете по-малко, вършете повече
Управление | Advertorial |Българин за първи път в книгата на най-влиятелните PR експерти в света
Лица |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.