Макрон и Меркел с общ план за ЕС: „Стига сме разрешавали кризи“

Макрон и Меркел с общ план за ЕС: „Стига сме разрешавали кризи“

Макрон и Меркел с общ план за ЕС: „Стига сме разрешавали кризи“

Президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Ангела Меркел използваха срещата на върха в Брюксел в петък, за да отправят недвусмислено послание: двете страни смятат да ръководят обновяването на Европейския съюз след Брекзит, предава France 24. 

В края на срещата върха в ЕС Макрон и Меркел дадоха съвместна пресконференция, каквато отдавна не се беше случвала (от мандата на Саркози), отбелязва „Фигаро“.

Макрон обяви френско-германска пътна карта до 2027 с намек за намеренията му да завърши и втори мандат в Елисейския дворец и заговори за нова „работна етика“ в ЕС, която да върне спомена от сътрудничеството на Франсоа Митеран и Хелмут Кол.

„Когато Франция и Германия говорят с един глас, Европа може да напредва. Не може да има подходящо решение, ако то не е подходящо за Франция и Германия“, каза Макрон. 

Стартът на новите планове за Европа е на 13 юли на съвета на министрите в Париж, който ще обсъжда 3 ключови теми: общата европейска отбрана, сигурността на европейските граници и образованието.

По-въздържаната в изявленията си Меркел определи новото сътрудничество с Франция като „нова надежда“, но отбеляза, че двете столици все още не са на едно мнение по всички въпроси. Тя подчерта обаче, че Европа трябва да мисли за бъдещето си, вместо да се фиксира върху преговорите за развода с Великобритания.

„Стига сме управлявали кризи! Сега е моментът на направим стратегически избори, и точно това ще направим заедно с Париж в Европа“, потвърди антуражът на канцлерката, цитиран от „Фигаро“.

Еманюел Макрон е имал 70-минутна среща с премиерите от „Вишеградската четворка“ (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), на която са обсъждали темите, които разделят Западна и Централна Европа – състоянието на правата в Унгария и Полша, както и отказа на четирите държави да приемат бежанци според квотите на ЕС, приети през 2015 г.

По този повод Меркел обобщи: „Франция се ангажира с Полша, Германия – с Гърция (и уреждането на дълговата й криза).

Вчера лидерите на страните от ЕС взеха за пръв път решение за общата отбрана на съюза. През 1954 г. Франция блокира решението за създаване на Европейска отбранителна общност. Това още не означава обща европейска отбрана или армия, но е стъпка в тази посока. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ