ЕК се готви за следващата пандемия с постоянна програма за биозащита
Ако не предприемем спешни действия да защитим природата си, следващата пандемия ще бъде близо. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във втория ден от Световния икономически форум, който се провежда изцяло онлайн тази година.
ЕК подготвя постоянна програма за биозащита, за да може ЕС да бъде готов за следващи пандемии, включително с търсенето на ваксини, съобщи още тя и призова производителите на ваксини срещу Ковид-19 да изпълнят сключените договори с ЕС като специално подчерта, че европейският бюджет им е осигурил милиарди евро още преди техните препарати да получат одобрение.
Целта бе да допринесем за създаването на общочовешко благо, поясни председателката на ЕК.
„Половината от глобалното БВП зависи от високо функциониращото биоразнообразие и екосистемите“, обясни още Урсула фон дер Лайен и припомни, че петте най-големи глобални риска са свързани с околната среда. Затова и много скоро Европейският съюз ще представи правна рамка за възстановяването на екосистемите. По думите ѝ светът се нуждае от разработката на проект за биоразнообразието, подобен на Парижкото споразумение за климата.
Фон дер Лайен спомена и част от специфичните програми на ЕС за зелено и устойчиво бъдеще, включително реновирането на 35 млн. домакинства в рамките на общността за осигуряване на по-голяма енергийна ефективност, както и подкрепа за чиста градска мобилност, включително чрез т.нар. декарбонизиране на автопарковете на обществения транспорт в европейските градове.
Влиянието на пандемията
„Струва си да погледнем назад – когато бях с вас в Давос преди година, посещението на Доналд Тръмп беше в центъра на вниманието, а ние бяхме притеснени за стабилността на глобалните ни съюзи. И активистката за климата Грета Тунберг също беше в списъка, пълен със знаменитости. А моята реч беше съсредоточена върху Зелената сделка и, разбира се, дигитализацията“, припомни фон дер Лайен. „По това време други новини много тихо идваха към нас от Китай. Едва бяха забелязани от повечето от нас. Малцина подозираха тогава, че това ще бъде началото на пандемията, която година по-късно все още ще ни държи в захвата си“, добави още тя.
„Трябва да се поучим от тази криза. Трябва да променим начина, по който живеем и правим бизнес, за да можем да запазим онова, което ценим и на което държим“, призова фон дер Лайен.
„Това, което обичайно отнема от 5 до 10 години – да се разработи ваксина, беше постигнато за 10 месеца, защото светът изля ресурсите си, учените споделиха експертизата си, а различни производители работиха заедно“, каза тя и подчерта, че съвместните усилия в търсенето на ваксините са ярък пример за бъдещето на международното сътрудничество.
Дигитализацията
Според фон дер Лайен пандемията е засилила процеса на дигитализация, а Европейският съюз ще посвети 20% от плана за възстановяване Next Generation EU на дигитални проекти, за да може „да подхрани иновацията на екосистемите, например за да може университети, компании и иноватори да имат достъп до данни и да си кооперират, да се даде тласък жизнените стартъпи които има в градове като София и Лисабон, както и да се превърнем в глобален хъб за изкуствен интелект“.
Борбата с технологичните гиганти
Председателката на ЕК не пропусна да се застъпи и за по-голяма регулация на технологичните компании, тъй като по думите ѝ социалните медии изяждат обществото.
„Трябва да адресираме и тъмните страни на дигиталния свят. Както за много от нас, щурмуването на Капитолия дойде като шок и за мен… Винаги бързаме да кажем, че демокрацията и ценностите ни са част от нашето ДНК. И това е вярно, но трябва да подхранваме демокрацията си всеки ден и да защитаваме институциите си от корозионната сила на езика на омразата, дезинформацията, фалшивите новини и подстрекаването към насилие“, призова тя.
„Бизнес моделът на онлайн платформите има въздействие не само върху свободната и справедлива конкуренция, но и върху демокрациите ни, сигурността ни и качеството на информацията“, обясни фон дер Лайен. Именно в това тя вижда причина за налагането на по-големи регулации за големите дигитални компании.
„Искаме ценностите, които почитаме в офлайн света, да се уважават онлайн. Най-основно това означава каквото е нелегално офлайн, трябва да е нелегално и онлайн“, каза тя и поиска по-голяма прозрачност за работата на алгоритмите на социалните платформи. За фон дер Лайен е неприемливо решения, имащи голямо въздействие върху демократичното общество, да се вземат от компютърни програми.
Покана за САЩ
В изказването си президентът на ЕК отбеляза, че одобрява завръщането на САЩ в Парижкото споразумение под ръководството на новата администрация на Джо Байдън – един от първите ходове на президента след встъпването му в длъжност на 20 януари. Освен това фон дер Лайен призова САЩ да се включват активно в инициативите на ЕС за регулации на технологичните гиганти, повечето от които всъщност произлизат от Америка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.