Доброто управление и развитието на обществената среда около нас гарантират устойчиви практики и поведение

Доброто управление и развитието на обществената среда около нас гарантират устойчиви практики и поведение

Доц. д-р Атанас Георгиев е декан и ръководител на катедра „Икономика и управление по отрасли“ и директор на магистърската програма „Енергийни пазари и услуги” в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Преподава още курсове на Дипломатическия институт към МВнР на Република България.

От декември 2022 г. той е избран за независим член на Надзорния съвет в УниКредит Булбанк АД. Участва в управлението на редица бизнес асоциации: член е на УС в Националния комитет на България в Световния енергиен съвет; член на УС в Индустриален клъстер „Електромобили“; зам.-председател на Управляващия борд в Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии при Българската търговско-промишлена палата. Има практика като консултант по преструктуриране в енергетиката в Юкономикс (2005-2009 г.) и в „Пъблик сървисис” (от 2010 г. досега).
Той ще бъде модератор на дискусионния панел с тема "ESG: Устойчивите модели на бизнеса" на 14-ия Зелен форум, организиран от Мениджър на 27 юни в Интер Експо Център.

- Как компаниите се ориентират в ESG критериите?

- Международните компании, които са на глобалните пазари, вече са доста подготвени по отношение на ESG критериите. С малко усилия на местно равнище, включително през партньорства с университети – например с ESG Lab на Стопанския факултет на СУ, ще се постигне и едно по-широко разбиране за промените на всички нива в компаниите. Когато лидерите във всеки пазар се ориентират и започнат да прилагат новите критерии, това неминуемо ще доведе и до по-голямо разбиране сред всички останали компании, и до по-широк обществен ефект от въведените регулации.

 - ESG включва в себе си Environmental, Social, and Governance – има ли достатъчно разбиране за S и G в абревиатурата?

- През годините досега „устойчивост“ често се отъждествяваше само с екология. Вече всички са наясно, че не може да бъде постигната устойчивост, без да се обърне достатъчно внимание и на останалите глобални цели. Доброто управление и развитието на обществената среда около нас са гаранция за устойчиви практики и поведение. Колкото повече E, S и G компонентите на устойчивостта се промотират едновременно, толкова по-всеобхватна ще е и положителната промяна в света около нас.

 - Какви са очакванията ви за възвръщаемостта на инвестициите в устойчиви политики?

- Когато говорим за устойчивост в съвременния контекст, трябва да предефинираме и „възвръщаемост“. На всички вече е ясно, че финансовите показатели не са достатъчни и затова в момента се въвежда отчитането на нефинансови показатели. В този смисъл, възвръщаемостта от инвестициите в устойчиви политики ще се изрази в подобряване на екологичните, социалните и управленските аспекти на живота ни. А ако правилно сме поставили целите и правилно сме ги интегрирали в бизнес модела си, това неминуемо ще доведе и до финансова възвръщаемост.

14-ият Зелен форум е със свободен достъп срещу предварителна регистрация, която можете да направите тук. На страницата на събитието ще получите и повече информация за темите и участниците в дискусиите.

***

Генерални партньори: VeoliaYettelОББphotomate.

Събитието се осъществява със специалната подкрепа на: ЕКО ПАРТНЪРС БЪЛГАРИЯ АД.
Oсновни партньори: AurubisPhillip Morris Bulgaria.

С подкрепата на: pwc.

Институционални партньори са Българска стопанска камараИнститут за енергиен мениджмънтАсоциация на индустриалния капитал в България.

Медийни партньори:  bTV Media Group , BNT

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ