Йорданка Чобанова: Свалянето на цената на енергията за потребителите е приоритет

От няколко години насам разговорът за зелената енергия не е само екологичен, но и икономически. Това каза по време на откриването на 16-ия зелен и енергиен форум на списание Мениджър Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Тя даде пример с един от най-мащабните проекти от Плана за възстановяване и устойчивост, по който са планирани 82 проекта за големи батерии на стойност 1.15 млрд. лв.
"През 2022 година за този бюджет се възлагаше изграждане на капацитет от 3 гигаватчаса. Три години по-късно със същите средства могат да бъдат построени батерии с капацитет от 10 гигаватчаса. Това е илюстрация на скоростта на технологичния напредък", заяви Чобанова.
Тя каза още, че чистите източници на енергия са с една от най-ниските цени на пазара, но това, по една или друга причина, не води до по-ниска крайна цена за клиентите.
В Пакта за чиста промишленост на ЕК намаляването на цената за крайните потребители е един от приоритетите, допълни още Чобанова.
"Декарбонизацията трябва да се превърне в двигател на растеж. Реалните доходи на хората нараснаха по-бавно от цените. Инфлацията спада, но усещането за високите цени остава трайно. Колкото по-бързо икономиката ни се декарбонизира, долкова по-бързо бизнесът и домакинствата ще имат достъп до евтина енергия", каза още ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Тя припомни, че амбицията за въглеродна неутралност трябва да бъде комбинирана със справедливост, защото това е социалният модел, с който Европа се гордее.
Намаляване на зависимостите
"Зависимостта от трети страни прави Европа по-уязвима. Затова само преди дни ЕК обяви план за пълно премахване на руския нефт и газ от европейските пазари. Това обаче трябва да стане без да се допусне увеличение на цените", каза Йорданка Чобанова.
Почти половината въглища и газ и около една трета от нефта в Европа преди руската инвазия в Украйна се внасяха от Русия. До няколко години този дял трябва да падне до 0%
"Наученият урок е, че енергийната сигурност е висока, когато енергийната зависимост е ниска. Затова европейските държави трябва да разчитат все повече на местни възобновяеми източници. 78 гигавата нови ВЕИ са инсталирани само миналата година - това се равнява на нуждите на страна като България за три месеца. Делът им е близо 50% от целия енергиен микс в Европа", коментира още тя.
По думите ѝ обаче е важно да се свържат енергийните системи, така че вятърните паркове от Северно море и слънчевите панели от Испания да захранват целия континент.
"Проблемът с климата може да бъде игнориран, но той няма да се реши от само себе си, а накрая цената, която ще трябва да бъде платена, ще е много висока", заяви Чобанова.
***
Генерални партньори: Данон, Photomate.
Основни партньори: Shell България, Aurubis, Philip Morris Bulgaria, Kaufland, Power Partner Solutions.
С подкрепата на: Evklips Energy LTD., Еко Партнърс, Sunotec, Renewable Energy Insurance Broker.
Институционални партньори: Комисия за енергийно и водно регулиране, Българска стопанска камара, Институтът за енергиен мениджмънт (ЕMI)
Медийни партньори: bTV Media Group , BNT, Dir.bg
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.