Какви уроци за либерализацията на енергийния пазар можем да научим от Белгия?

Какви уроци за либерализацията на енергийния пазар можем да научим от Белгия?

Възможностите и рисковете, свързани с либерализацията на енергийния пазар, бяха една от темите на дискусия в рамките на 16-ия Зелен и енергиен форум, организиран от списание Мениджър. В панела, модериран от Юлиaн Войнов, директор на дирекция "Мониторинг и контрол на Регламент (ЕС) 1227/2011 (REMIT)" в Комисията за енергийно и водно регулиране, взеха участие Ива Петрова, заместник-министър в Министерството на енергетиката и Ерик Хотман, енергиен омбудсман на Белгия. 

Сред основните въпроси бяха проблемите със защитата на потребителите след либерализацията и нейните социални ефекти.

Как върви подготовката за либерализацията на енергийния пазар в България?

Огромни усилия се полагат за подготовката на либерализацията у нас, така че тя да се случи по правилния начин. През 2023 година енергийното министерството предложи изменения в закона за енергнетиката, с което се въведе нова дефиниция за енергийно бедните и енергийно уязвимите потребители. В момента се работи и по разработването на нова на информационна система, която се базира на широк набор от данни, заяви Ива Петрова.   

Тя каза още, че защитата на потребителите от флуктуациите на цените е основен приоритет, тъй като пазарът се намира в динамична среда, която се променя много бързо. 

"Целите за декарбонизация трябва да се отчитат паралелно с либерализацията. Като част от подготовката на България е и осигуряването на ресурси на потребителите, така че те да бъдат ефективен участник на либерализирания пазар. Много от процесите, които трябва да се случат са нови и все още няма готова нормативна рамка. Затова се опитваме да започнем с пилотни проекти за насърчаване на енергийните общности на активните потребители", обясни Петрова. 

Ива Петрова, заместник-министър в Министерството на енергетиката, снимка: Христо Христов

Какво се случи в Белгия след либерализацията на енергийния пазар?

Белгийският пазар е либерализиран през 2003 година във Фландрия а в Брюксел и останалите части на страната - през 2007 година. В десетилетието след 2007 година цената на енергията в Белгия се е повишавала с по-високи средни темпове от тези на инфлацията, коментира Ерик Хотман. 

"При справянето с концентрацията на пазара ние научихме някои уроци. Един от проблемите беше в това, че имаше играчи, които вече си бяха осигурили доминираща пазарна позиция и се опитваха да я "продават" на новите участници. Историческите играчи, като ядрените централи, можеха лесно да спечелят по този начин от либерализацията. Но сега, след 20 година, новите доставчици вече постепенно започнаха да произвеждат собствена енергия, основно от възобновяеми източници, с което станаха и по-конкурентоспособни", обясни той. 

По думите му, белгийците вече виждат ползите от либерализацията, но в началото е имало и недостатъци. Той посъветва регулаторите у нас внимателно да сравняват офертите на всички доставчици, когато свободният пазар за потребителите стане факт. Освен това, Хотман поясни, че в Белгия са въведени и редица социални мерки, които да защитават уязвимите домакинства и да гарантират на консуматорите, че доставчиците не злоупотребяват с офертите.

"За да се справим с проблема с високите цени на свободния пазар, се наложи въвеждането на автоматични социални тарифи, които са с 40% по-евтини от търговските. Уязвимите домакинства, отговарящи на определени критерии, могат да се възползват от този инструмент, който е част от мерките за намаляване на енергийната бедност", каза още енергийният омбудсман на Белгия. 

Ерик Хотман, енергиен омбудсман на Белгия, снимка: Христо Христов

Предизвикателства по пътя на енергийния преход

Според Ерик Хотман най-голямото предизвикателство е обединяването на няколко цели - да се постигне декарбонизация, да се разпредели правилно разпределение на потреблението в преносната мрежа, така че тя да се не претоварва, а в същото време да се развива и дигитализацията.

"В бъдеще потребителите ще трябва да имат възможността да сключват договори за доставка изцяло през телефоните си. Демократизацията на пазара също е важен приоритет - не бива никой да остава "зад борда". В Белгия това, което правим, е да предоставяме на потребителите възможно най-голям обем информация. Обясняваме им, че трябва да са активни, защото, ако не са, ще плащат по-високи цени. Ако инсталирате соларни панели на покрива си, например, ще можете да ползвате или да продавате енергията от тях, което ще намали крайните ви разходи за енергия", каза още белгийският енергиен омбудсман.

Институцията подава и сигнали към регулаторите, когато има информация за неправомерни действия от страна на доставчиците към клиентите, когато се налагат нерегламентирани такси и т.н. 

"Критичен момент за ефективната либерализация на пазара е достъпът до информация на потребителите. За да се осигури тя, е необходим един съществен процес на дигитализация и инвестиции, които да осигурят надеждни данни на потребителите в реално време", каза енергийният зам.-министър Ива Петрова. 

По думите ѝ, това е един от приоритетите на Министерството на енергетиката. Инвестициите в мрежата, необходими за декарбонизацията и децентрализацията, както и за сигурността на доставките, са сериозни. Другата важна стъпка е провеждането на адекватна информационна кампания към потребителите и възможностите на пазара. 

***
Генерални партньори: Данон, Photomate

Основни партньори: Shell България, Aurubis, Philip Morris Bulgaria, Kaufland, Power Partner Solutions.

С подкрепата на:  Evklips Energy LTD., Еко ПартнърсSunotec, Renewable Energy Insurance Broker.

Институционални партньори:  Комисия за енергийно и водно регулиранеБългарска стопанска камара, Институтът за енергиен мениджмънт (ЕMI)

Медийни партньори: bTV Media Group , BNT, Dir.bg
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Трети ден без наземен транспорт в София, община и синдикати не отстъпват от позициите си 
Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май
Финансиране на зелени технологии и иновации - на какво може да разчита бизнесът
Рубио: Нужна е среща между Тръмп и Путин за пробив в мирните преговори за Украйна
В риск ли сте от прегаряне?