Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|COVID-19 и неравенството: Богатството на най-заможните американци е нараснало с 280 млрд. от началото на пандемията
Въпреки че самият коронавирус не дискриминира хората по пол, възраст, цвят на кожата или богатство, пандемията от COVID-19 далеч не се отразява по един и същи начин на всички хора. За четири седмици, в рамките на които около 22 млн. американци изгубиха работата си, богаството на милиардерите в САЩ набъбна с около 10% или 282 млрд. долара, в сравнение с началото на месец март. Към днешна дата общото богатство на американските милиардери се равнява на 3,229 трилиона долара, пише FastCompany.com
Първоначалният срив на Нюйоркската фондова борса, предизвикан от скоростното разпространение на коронавируса по целия свят, доведе до сериозни загуби за най-богатите хора на планетата. Лидерът в тази класация – основателят и главен изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос, беше сред големите губещи, като до 12 март неговото състояние падна от около 130 млрд. долара до 105 млрд. долара. Негативната тенденция обаче бе краткосрочна, като към 15 април Безос бе възстановил изгубите 25 млрд. долара. Главният изпълнителен директор на предлагащата услуги за конферентни видео разговори компанията Zoom - Ерик Юан бе сред малкото предприемачи, които не изгубиха пари дори по време на срива на пазарите, като днес състоянието му се оценява на 2,58 млрд. долара.
Либерланият мозъчен тръст „Институт за изследване на публичната политика“ (Institute for Public Policy Research) нарича тези бизнесмени „пандемични печалбари“ и ги посочва като една от основните части от пъзела на неравенство в САЩ.
„Постоянно четем за благородни милиардери, които отделят 0,0001% от богатството си, за да помогнат на останалите, но фактите са, че от десетилетия повечето богаташи оказват натиск върху правителството за намаляването на техните данъци - пари, които можеше да бъдат използвани за изграждането на по-добра здравна инфраструктура“, казва Чък Колинс, автор на новия доклад на института „Billionaire Bonanza 2020: Wealth Windfalls, Tumbling Taxes, and Pandemic Profiteers.“
Това огромно неравенство в условията на пандемия е поредният пример за структурните социални и икономически проблеми на САЩ. „Неравенството е Америка е предхождащо заболяване. Когато тази пандемия започна, ние вече бяхме поляризирани като общество“, коментира Колинс.
Неговият доклад също така установява, че след финансовата криза от 2008 г., общото богатство на милиардерите в САЩ се е възстановило на предкризисното си ниво в рамките на 30 месеца. След това то бързо е задминало равнището от преди 2008 г. Към 2019 г. обаче американската средна класа все още не е достигнала нивата на богатство, което е имала през 2007 г.
Това е една от причините Колинс да проявява интерес към идеята данъчните облекчения, на които се радват богатите дарители, да бъдат използвани за инвестиции в подкрепа на най-тежко засегнатите от пандемията хора и бизнеси
„Заможните дарители вече са получили данъчните си облекчения и сега парите просто седят в ъгъла. Ако смятат да ги пазят за дъждовни дни, трябва да погледнат през прозореца. В момента има порой“, казва Колинс. „Сега е времето да преместим парите във фонд, които да подкрепя благотворителни организации, подкрепящи най-уязвимите и най-нуждаещите се.“, добавя той.
Някои милиардери направиха големи дарения от началото на пандемията, но Колинс казва, че не трябва тази филантропия да отвлича вниманието на хората от дискусията за неравенството. „Филантропията не може да бъде заместител на справедливата данъчна система и на адекватно финансираната социална предпазна мрежа“, добавя той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.