Инфлацията изяде растежа на заплатите във Великобритания

Инфлацията изяде растежа на заплатите във Великобритания

Инфлацията почти изцяло е "изяла" растежа на заплатите във Великобритания за трите месеца до края на февруари, информира Ройтерс. Това е най-ясното доказателство, че домакинствата чувстват натиска на повишаващите се цени на фона на започналите преговори по Брекзита, отбелязва агенцията.

С отчитане на инфлацията увеличението на заплатите е 0,2 на сто за разглеждания период, което е най-слабият темп от средата на 2014 година, сочат оповестените днес данни.

Показателят дава ясно да се разбере как се справят домакинствата с нарастващите цени в магазините. Поскъпването се задълбочава от отслабването на британската лира, след като британците решиха на референдум миналата година страната им да напусне ЕС и след като цените на петрола се повишиха.

Равнището на безработица в периода декември-февруари е останало стабилно - 4,7 процента, което е близо 12-годишен минимум, както очакваха икономистите, анкетирани от Ройтерс.

Възнагражденията, включително бонусите, са нараснали на годишна основа с 2,3 процента, колкото и през предходния тримесечен период.

Очакваното ускорение на инфлацията засилва перспективите заплатите в реално изражение да започнат да се свиват, както беше през повечето години след рецесията от 2008-2009 година.

Инфлацията при потребителските цени е 2,3 процента за 12-те месеца до март, а британската централна банка очаква показателят да достигне 2,7 процента до края на годината. Много частни икономисти очакват инфлацията да надхвърли 3 процента тази година.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Епизодите на „екстремно топене“ ускоряват загубата на лед в Арктика
Boeing иска отмяна на правилата за емисии, за да продаде още 35 товарни самолета 777F
Тактики за справяне с пасивно-агресивни хора
Времето: Посрещаме астрономическата зима със слънце на запад и дъжд на изток
КЗП състави над 30 акта за нарушения за необосновано повишаване на цените
Ето защо директната поща заслужава да е част от маркетинговата ви стратегия
На днешната дата, 21 декември. Рождениците днес
Ценовият индекс на храните в България продължава да расте, сочат данни на ДКСБТ