Как Китай изпревари Visa на олимпийските игри

Как Китай изпревари Visa на олимпийските игри

Как Китай изпревари Visa на олимпийските игри

От 1986 г. насам Visa е единственият доставчик на платежни услуги за олимпийските игри. Това означава, че ако искате да закупите билети за предстояща Олимпиада или пък да си купите нещо от официалните олимпийски обекти по време на самото събитие, но не разполагате с кеш, то единственият начин за плащане е чрез карта на Visa. Или поне това беше така до Зимните олимпийски игри в Пекин, които започнаха миналата седмица, пише Fortune.

В рамките на т. нар „олимпийски балон“ – зоната, в която са ограничени всички атлети, репортери, служители и официални гости на игрите, се предлагат три метода за плащане, вместо традиционните два. Visa, кеш или китайската дигитална валута e-CNY.

„Олимпийските игри бяха част от плана на  Народната банка на Китай за представяне на цифровия юан пред глобална публика“, коментира Ричард Турин, автор на „Cashless: China’s Digital Currency Revolution“.

Китай започна да провежда тестове на своята дигитална валута в различни градове в страната през април 2020 г. Според властите от тогава насам над 140 млн. потребители са създали профили за достъп до e-CNY чрез смартфон. Към ноември миналата година трансакциите с дигиталната валута са били в общ размер на 9,7 млрд. долара.

За крайния потребител в олимпийския балон в Пекин, китайската система за плащания с дигитална валута работи по същия начин като тази с предплатени карти. Гостите на игрите използват пари в брой, за да заредят e-CNY карта, която след това могат да използват за безконтактни плащания във всеки обект в олимпийското село.

Макар че използването на карта размива границите между плащане с e-CNY или плащане с кредитна карта на Visa, използването на цифровата валута на Китай на Олимпиадата излиза по-евтино от плащанията с Visa. Ако американски атлет плаща за нещо в Пекин с кредитна карта на Visa, на него ще му бъде начислена такса за обработка на международно плащане. Плащанията с e-CNY в Китай не са обременени с подобни такси.

Според в. „Уолстрийт джърнъл“, който се позовава на запознат източник, плащанията с e-CNY са надминали плащанията с Visa по време на церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри миналия петък. Пекин все още не е представил официални данни за употребата на дигиталната валута.

През 2018 г. Visa е платила неоповестена сума на Международния олимпийски комитет (МОК), за да удължи ексклузивните си права като доставчик на платежни услуги за олимпийските игри до 2032 г. Засега от компанията не са коментирали ситуацията с дигиталния юан в Пекин.

По-рано китайските медии съобщиха, че използването на e-CNY като система за плащане на Зимните олимпийски игри не нарушава сделката на МОК с Visa, тъй като e-CNY е просто цифрова версия на китайската фиатна валута. Въпреки това, официалният уебсайт на Олимпийските игри посочва Visa като притежател на изключителни права върху „предплатените карти“, както и платежните услуги.

Важно е обаче да се отбележи, че Пекин също направи известна отстъпка към Visa, позволявайки на американския доставчик на платежни услуги да работи в Китай по време на Олимпиадата. До 2018 г. Пекин не позволяваше чуждестранни доставчици на платежни услуги да оперират в Китай, предоставяйки на вътрешна услуга UnionPay монопол върху вътрешните трансакции в юани.

През 2018 г., пет години след като САЩ се оплакаха пред Световната търговска организация за ограничителните практики на Китай, Пекин предостави на American Express оперативен лиценз. През 2020 г. Mastercard получила разрешение да предлага банкови карти в Китай. Visa, която кандидатства за лиценз през 2017 г., все още не е получила одобрение.

Това означава, че Visa не печели пари от такси за обслужване в Китай. Посетителите в страната могат да използват кредитни и дебитни карти на компанията, но американската платежна услуга използва мрежата на UnionPay за обработване на плащанията в Китай.

Дори и да получи лиценз за операции в Китай, появата на Visa на пазара може да е твърде закъсняла. Китайското пространство за плащания вече е доминирано от доставчиците на мобилни портфейли Alipay и WeChat Pay, като много анализатори смятат, че пускането на дигиталната валута e-CNY е част от стратегията на Пекин да си върне част от контрола върху плащанията.

Поне в олимпийското село Visa не трябва да се конкурира с Alipay и WeChat Pay, защото плащанията с двете приложения не са разрешени. При три възможни опции, Visa трябва да бъде доволна от спечелването на сребро на Зимните олимпийски игри, ако e-CNY вземе златото.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ