1,5 млрд лв. бюджет за София гласуваха общинските съветници

1,5 млрд лв. бюджет за София гласуваха общинските съветници

Рекорден бюджет за София през 2018 г. прие днес Столичният общински съвет.  Той е в размер на 1,549 млрд. лв. и е с 220 млн. лв повече спрямо този през 2017-а. Общинските съветници гласуваха с 42 гласа „за“, 14 „против“ и 0 „въздържали се“. Бюджетът на София бе подкрепен с гласовете на ГЕРБ, Патриоти за София, СДС и ДБГ, а против гласуваха от БСП.

Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, бе бюджет 2018 е доказателство за доброто финансово състояние на общината.

„Преди около месец в края на 2017 г. представихме пред СОС проекта за бюджета през 2018 г. След това се проведе и публично обществено обсъждане. Имаше достатъчно време за предложения и дискусии. Благодаря на всички колеги за това, че работиха активно за навременното изготвяне на проекта за бюджет. Подготви се един добър проект на бюджет. Днес обсъждаме проекта за бюджета на София за 2018 г. в размер на 1,5 млрд. лв., което е с 220 млн. лв. повече в сравнение с този за 2017 г.“, заяви Фандъкова.

По думите на кмета голяма част от този бюджет е насочена към подобряването на мерките срещу замърсяването в столицата. Запазват се и нивата на местните данъци.

Увеличение на средствата е заложено във всеки сектор. С 58 млн. лв. са повече парите за поддържане и изграждане на уличната инфраструктура, за образование - с 18 млн. лв., за здравеопазване - с 4,8 млн. лв. и за социални дейности - с 4 млн. лв.

Над 124 млн. лв. са заделени за ремонти на булеварди, улици и трамваен път. От тях, 37 млн. лв. са предвидени само за реконструкцията на квартални улици. Най-мащабният ремонт, който е планиран тази година, е реконструкцията на ул. "Граф Игнатиев". 

135 млн. лв. ще бъдат дадени за закупуването на 142 автобуса на природен газ и 20 електробуса. Предвиждат се и 13 нови трамвая на стойност 35,6 млн.лв. 

През тази година ще започне и строителството на първите детски градини в кварталите "Манастирски ливади", "Кръстова вада" и Курило, район "Нови Искър". Строителство на нови сгради и физкултурни салони към съществуващи детски градини ще започне в кварталите "Павлово", "Княжево" и районите "Витоша", уточни още кметът Фандъкова 

По време на дебатите общинският съветник Иван Таков от БСП заяви, че бюджетът е заченат в лъжа. „Общинските съветници бяхме прелъстени и измамени. Единственото достойнство на бюджета, което чух е, че бил рекордно голям. Поставихте и друг рекорд – най-голямото неизпълнение на вашата гордост – на инвестиционната програма. 210 млн. лв. са неизразходваните средства. Това е поредният бюджет, в който липсва цялостна стратегия за развитието на София. Този бюджет за нас не е добър и затова няма да го подкрепим“, заяви той.

Иво Божков от Реформаторския блок заяви, че нещата не трябва да се приемат лично.

„Вслушайте се във всяка една критика, защото няма безгрешни хора. Бюджетът на София е оценка на начина на управление на града. Моята оценка и на хората, които няма да подкрепят този бюджет е, че София се управлява зле. 10 години след като заварихте проблема с местата в детските градини, 10 години по-късно се влиза с връзки. Трафикът на коли е неовладян. Тази политика на общината е провал, защото безпристрастните и точни статистики показват потребителите на градския транспорт намаляват. Софиянци не предпочитат градския транспорт за придвижване, защото той не е достатъчно удобен и евтин от алтернативата кола“, коментира Божков.

Председателят на групата на ГЕРБ Малина Едрева уточни, че няма недостиг в детските градини и че автомобилите са скъпи. По думите ѝ услужливо се пропуска, че с градския транспорт може да се пътува и с карти, не само с еднократен билет.

Трайчо Трайков от Реформаторския блок посочи, че това е третият бюджет, който се дискутира.

 „Аз и много други дадохме доверие на първия бюджет. През следващата година видяхме какво може да се подобри и подкрепихме създаването на работната група за това какво трябва да залегне в бюджета. Бюджетът е безопасен продукт на хора, които си разбират от занаята. Идеята е да може да се обобщят по-големи политики, финансово изразени от големи групи от хора от града. Ето това не виждам все още как става“, добави той.

Зам.-председателят на Столичния общински съвет от групата на БСП Милка Христова заяви, че не се е променила технологията на съставянето на бюджета.

„За поредна година научавам за основни разчети от медиите. Нормално ли е да получа на 15 януари бюджета, да внеса промени на 18 януари и да ми бъде казано, че съм закъсняла. Само преди 1 година се обединихме, че тази година трябва да бъде различна“, коментира Христова и добави, че запазена марка се е превърнало лепенето на павета в София.

Тя обаче открои, че Столична община определено се е обърнала с лице към лечебните заведения. „Бюджетът има и своите силни страни, но за съжаление слабостите са много повече“, заключи Милка Христова. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ