Повишения на европейските борси в първата сесия за месеца*

Икономика

Основните индекси на водещите европейски фондови борси регистрираха повишения в ранната търговия в четвъртък на фона на поскъпването на акциите на шведския гигант в търговията с дрехи H&M и френско-италианския производител на чипове STMicroelectronics, предаде Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 се повиши 2 пункта, или 0,55%, до 363,09 пункта. Немският DAX отчете ръст от 23,63 пункта, или 0,19%, до 12 784,36 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 57,16 пункта, или 0,97%, до 5 923,26 пункта. Френският измерител CAC 40 се повиши с 35,89 пункта, или 0,75%, до 4 839,33 пункта.

Ацкиите на H&M скочиха със 7,79%, след като компанията отчете печалба за третото тримесечие, надминаваща очакванията на анализаторите. Фирмата също така заяви, че продажбите продължават да се възстановяват през септември.

Книжата на листнатата в Париж STMicroelectronics скочиха с 6,66%, след като компанията представи прогноза за продажбите за 2020 г. над тази на експертите. Това подкрепи акциите и на другите фирми в сектора, като тези на Infineon Technologies, Dialog Semiconductor и ASML поскъпнаха съответно с 7,61%, 5,03% и 1,26%.

Положителни новини имаше и за германската икономика, след като индексът на мениджърите по доставките (PMI) за промишления сектор, изготвян от HIS Markit, достигна 56,4 пункта през септември. Границата от 50 пункта разделя растежа от свиването.

Акциите на германският фармацевтичен гигант Bayer се понижиха с цели 10,55%, след като компанията предупреди, че печалбата и за следващата година може да се понижи.

Ръст в САЩ

Водещите американски индекси приключиха търговската сесия в сряда с повишения на фон ана надеждите, че Конгресът на САЩ ще постигне споразумение за пакета от икономически стимули. Въпреки това индексите на Уолстрийт завършиха септември с месечен спад, който е първи от март насам, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones напредна с 329,04 пункта, или 1,2%, до 27 781,7 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 27,53 пункта, или 0,83%, до 3 363 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq регистрира ръст от 82,26 пункта, или 0,74%, до 11 167,51 пункта.

Печалбите на индексите бяха ограничени в последните часове на търговията, след като председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и финансовият Министър Стивън Манучин не успяха да постигнат сделка за плана за стимулиране на икономиката.

Пазарите обаче бяха подкрепени от по-добрите от очакваното икономически данни. От компанията Automatic Data Processing Inc. (ADP) съобяиха, че работните места в частния сектор в САЩ са нараснали с 749 хил. през септември. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха 600 хил. нови работни места. Същевременно с това очакващите завършване продажби на жилища в САЩ са нараснали с 8,8% през август, което големият растеж в историята, сочат данни на Националната асоциация на брокерите.

Акциите, зависими от икономическото възстановяване, включително тези на банките и операторите на крузини кораби, бяха сред най-големите печеливши. Книжата на JP Morgan, Goldman Sachs и Citiroup поскъпнаха с 0,96%, 2,12% и 1,63%, докато тези на Norwegian Cruise Lines скочиха с 3,32%.

Въпреки тези позитивни резултати водещите индекси на Уолстрийт записаха първи месечен спад от март насам, най-вече заради разпродажбите в технологичния сектор. За септември S&P 500 се понижи с 3,9%, докато Nasdaq и Dow изтриха 2,3% и 5,2% от стойността си.

Вниманието на инвеститорите бе насочено към първия дебат между президента Доналд Тръмп и опонента му на предстоящите през ноември избори Джо Байдън. На Уолстрийт се притесняват, че по-дългият от обикновеното изборен процес заради гласуването по пощата може да се отрази негативно на пазарите.

„Това беше една дълга вечер и все още има много неща, които трябва да бъдат изяснени“, коментира Даниел Деминг, управляващ директор на KKM Financial. „Очевидно е, че всичко това няма да приключи на 3 ноември, като пазарите не са особено доволни от този факт“, допълни той.

Инвеститорите се притесняват и от това, че резултатите от изборите на 3 ноември могат да бъдат твърде близки, което да накара и двамата кандидати да обявяват победа. Тази несигурност ще натежи на пазарите.

Авария на борсата в Токио

Токийската прекрати преждевременно търговията си за деня заради проблеми с хардуера, предаде Маркетоуч.

Операторът на борсата работи по подмяната на авариралата техника и извършва проверка за предотвратяване на бъдещи аварии.

Същевременно с това борсите в континентален Китай, Хонконг, Южна Корея и Тайван останаха затворени заради национални празници.

Австралийският индекс ASX 200 се повиши с 57 пункта, или 0,98%, до 5 872,9 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 2,01 пункта, или 0,47%, до 425,54 пункта. BGBX40 се понижи с 0,40 пункта, или 0,42%, до 95,96 пункта. BGTR30 изтри 0,97 пункта от стойността си, или 0,20%, достигайки ниво от 474,19 пункта. BGREIT се понижи с 0,15 пункта, или 0,11%, до 135,15 пункта.

 

*Информацията е актуална към 13:00 часа

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата