Профилът на длъжника в България – млад мъж с динамичен живот и спонтанни решения

Профилът на длъжника в България – млад мъж с динамичен живот и спонтанни решения

Профилът на длъжника в България – млад мъж с динамичен живот и спонтанни решения

Профилът на длъжника в България е на млад мъж, около 30-годишен, който не съумява да прецени правилно приходите и разходите си, а живее динамичен живот, който го кара да взима спонтанни решения.

Той е със средно или висше образование, на трудов договор, като най-често е от градовете Пловдив, Бургас и Стара Загора. Това сочат данните от годишното проучване на задълженията на домакинствата и бизнеса за 2018 г. на Асоциацията на колекторските агенции у нас, представени на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.

Проучването сочи, че най-съвестно покриват вноските си жителите на София, Русе и Враца.

[[{"fid":"330381","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":375,"width":588,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Председателят на АКАБ Райна Миткова коментира, че задлъжнялостта спада. Според данните от асоциацията средният размер на задълженията на потребителите нараства до 1161 лв, спад обаче бележи общият обем нововъзложен дълг. Той е 1,418 млрд. лева при 2.040 млрд. лева за 2017 г. Броят възложени случаи за 2018 г. е 1,22 млн. при 2,63 млн. за 2017 г.

Обемът на изкупените дългове нараства като общата им стойност е 1,905 млрд. лева при 772 млн. лева за 2017 г.

В разпределението на кредиторите от АКАБГ отчитат ръст в дела на банковите продукти. При близо 42% от всички необслужвани дългове през 2017 г. през изминалата година банките заемат 51%. Тенденцията е в унисон с повишената кредитна активност на сектора.

„Ръстът се обяснява с факта, че в момента банките активно възлагат необслужваните си заеми за събиране. След стрес тестовете тези институции подхождат много по-внимателно към темата с некоректните си платци. Те възлагат необслужваните кредити на значително по-ранен етап – между 30 и 90 дни след датата на забавяне”, казва Лилия Димитрова. 

В същото време, делът на бързите кредити намалява от малко над 30% до 19% през 2018 година. Небанковите финансови институции предпочитат да продават на по-ранен етап, вместо да събират задълженията си.

Следващият по обем дял в разпредeлението на кредиторите за периода заемат телекомуникационните компании с 15% от дълговете, обработвани от колекторските агенции в Асоциацията. През 2017 г. телекомите са представлявали малко над 21% от общия брой кредитори. Расте процентът на застрахователните продукти – 9% през изминалата година при по-малко от процент за 2017 г.

[[{"fid":"330379","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":425,"width":665,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

 

При междуфирмените вземания от АКАБГ регистрират допълнителен спад спрямо предходната година. Обемът на възложените за събиране вземания през 2018 г. е 60 млн. лева, а през 2017 г. – 71.5 млн. лева.

През 2018 г. българските компании отчитат най-добрите си показатели по редовност на плащанията за последните 5 години. В икономически възход бизнесът е ориентиран приоритетно към продажби, като събирането на вземания за съжаление остава без фокус.

[[{"fid":"330382","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":266,"width":416,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Миткова обобщава 2018-а като година на намаляващи задължения и бум на продажбата на дълг от страна на финансовия сектор. През 2019 г. експертите очакват да продължи тенденцията за спад на задлъжнялостта, като в същото време банковият сектор да продължи да изчиства натрупаните лоши задължения както от потребители, така и от фирми, чрез масирани продажби.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ