Провал на преговорите за дигитален данък може да коства над 1% глобалното БВП

Провал на преговорите за дигитален данък може да коства над 1% глобалното БВП

Глобалната икономика може да изгуби повече 1% от брутния си вътрешен продукт ако международните преговори за дигиталния данък се провалят и се стигне до нова търговска война. Това обявиха от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), след като нейните страни членки се съгласиха да продължат преговорите за въвеждане на международен дигитален данък до средата на 2021 г., предаде Ройтерс

Близо 140-те държави, които участват в преговорите не успяха да постигнат споразумение за дигиталния данък, след като пандемията от COVID-19 и предстоящите избори в САЩ направиха намирането на решение тази година невъзможно.

Това се случва на фона на нарастващият обществени и политически натиск за  пренаписване на международните данъчни правила, за да бъде взет предвид възхода на технологичните гиганти като Google, Facebook и Amazon. Целта на въвеждането на международен дигитален данък е технологичните гиганти да бъдат обезкуражени да осчетоводяват печалбата си в страни с ниски данъци като Ирландия, вместо в държавите, в които генерират тези печалби.

При липсата на международни правила все повече правителства се заканват да въведат собствени дигитални данъци. От Вашингтон обаче са готови да наложат мита върху вноса от тези страни, ако те предприемат подобни мерки срещу доминираната предимно от американски компании ИТ индустрия.

„При най-лошия сценарии тези търговски конфликти могат да доведат до свиване на глобалния вътрешен продукт с над 1%“, казват от ОИСР. На организацията бе възложено да изгради план за въвеждане на международен дигитален данък, но през юни САЩ се оттегли от преговорите под егидата на ОИСР.

Същевременно с това предложенията на ОИСР за минимален международен дигитален данък ще могат да увеличат глобалния корпоративен данък върху доходите в световен мащаб с от 1,9% до 3,2%, или с около 50 млрд. до 80 млрд. долара годишно.

Общата сума може да достигне 100 млрд. долара, ако се включи и съществуващия минимален данък в САЩ върху печалбите зад граница, които се равнява на 4% от световния корпоративен данък, отбелязват от ОИСР. Същевременно с това всяко забавяне на глобалния растеж би било не повече от 0,1% в дългосрочен план.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ