С 3,4% е нараснала икономиката на България през 2016 г.

Икономика

Икономиката на България за цялата 2016 г. е нараснала с 3,45 спрямо 2015 г., показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

За 2016 г. БВП достига номинален стойностен обем от 92,635 млрд. лв.. Преизчислен в щатски долари при средно годишен валутен курс от 1.76833 лв. за щатски долар, БВП възлиза на 52,385 млрд. долара. На човек от населението се падат 12 967 лв. от обема на показателя, или 7 333 долара. Преизчислен в евро, БВП е съответно 47,363 млн. евро, като на човек от населението се падат 6 630 евро.

Брутната добавена стойност възлиза на 79,937 млрд. лева. Реалният стойностен обем на показателя е с 2,9% по-висок в сравнение с този, достигнат през 2015 година.

Индустриалният сектор създава 28% от добавената стойност на икономиката, което е с 0,1 процентни пункта повече в сравнение с 2015 година. Секторът на услугите създава 67,6, а аграрният сектор – 4,4% от добавената стойност.

Същевременно НСИ потвърди икономическия растеж, който България записа през четвъртото тримесечие на 2016 г.

БВП нараства с 3,4% през третото тримесечие на 2016 г. спрямо същото на миналата година и с 0,9% спрямо третото тримесечие на 2016 г., показват сезонно изгладените данни на НСИ.

По предварителни данни произведеният брутен вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на 2016 г. възлиза на 25,800 млрд. лв. по текущи цени. На човек от населението се падат 3 616 лв. от стойностния обем на показателя. При среден за тримесечието валутен курс от 1.81368 лв. за щатски долар БВП възлиза на 14,225 млрд. долара и съответно на 1 994 долара на човек от населението. Преизчислена в евро, стойността на БВП възлиза на 13,191 млрд. евро, като на човек от населението се падат 1 849 евро.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) през четвъртото тримесечие на 2016 г. възлиза на 22,235 млрд. лв. по текущи цени.

През четвъртото тримесечие на 2016 г. спрямо същото тримесечие на предходната година относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката намалява с 0,2 процентни пункта до 3,3%. Индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 1 процентен пункт, до 23,8%. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, се увеличава до 72,9% при 71,7% през съответния период на предходната година.

За крайното потребление през четвъртото тримесечие на 2016 г. се изразходват 81,1% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 19,8% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя