САЩ тласкат Русия към дефолт

Manager News

Русия е изправена пред непосредствена опасност от изпадане в дефолт, след като Съединените щати блокираха възможността на Москва да плаща дълга си със замразени активи, държани в американски банки, пише Дейвид Голдман за Си Ен Ен.

Западните страни санкционираха около половината от чуждестранните резерви на Русия - приблизително 315 милиарда долара, заради инвазията ѝ в Украйна. Въпреки че Министерството на финансите на САЩ позволяваше на Русия да използва част от замразените си активи, за да покрие задълженията си към определени притежатели на облигации, деноминирани в долари, тази седмица администрацията на президента Джо Байдън блокира достъпа на Русия до замразените запаси.

Това може да принуди Русия да предложи плащания в рубли или пък да спре да плаща. Миналия месец от Fitch Ratings заявиха, че и в двата случая става въпрос за неизпълнение на задълженията.

„Значителни количества от нашите резерви са блокирани в чужди страни, така че ако това блокиране продължи и тези преводи бъдат блокирани, тогава те ще бъдат обслужвани в рубли“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на пресконференция в сряда.

Според него ако се стигне до  неизпълнение от страна на Русия то би било „изкуствено“, защото страната има долари за плащане - просто няма достъп до тях.

„Няма основания за истински фалит“, каза Песков.

САЩ опитват да увеличат натиска върху Русия след появата на снимки на зверствата, извършени в украинския град Буча. В допълнение към решението да прекрати достъпа на Русия до замразените долари, администрацията на Байдън обяви в сряда нови санкции срещу руски финансови институции и физически лица, включително двете възрастни дъщери на руския президент Владимир Путин и съпругата и дъщерята на външния министър на Русия Сергей Лавров.

Откъсването на Русия от нейните долари

Министерството на финансите на САЩ позволяваше на Русия да използва част от чуждестранните си резерви. JPMorgan изчислява, че Русия е имала около 40 милиарда долара дълг в чуждестранна валута в края на миналата година, като около половината от тях е държана от чуждестранни инвеститори.

Снимките от улиците на Буча обаче накараха западните страни да затегнат примката около Москва.

„Това допълнително ще изчерпи ресурсите, които Путин използва, за да продължи войната си срещу Украйна, и ще предизвика повече несигурност и предизвикателства за финансовата им система“, каза говорител на Министерството на финансите на САЩ в изявление пред Си Ен Ен късно в понеделник.

Русия успява да поддържа висока стойност на рублата чрез повишаване на лихвените проценти, принуждаване износителите да разменят чуждестранна валута за рубли и изискване на плащания в руската валута за енергия.

Това донякъде изолира руската икономика от западните санкции, но откъсването на Русия от нейните долари почти сигурно ще я принуди да изпадне в дефолт. Това може да принуди Русия да плати по-високи лихви по дълга си, ако изобщо реши да го плаща.

Това би било първото неизпълнение на облигации в местна валута от 1998 г., както и първият случай, в който страната не успява да покрие задълженията по външния дълг от 1918 г., след  взелите властта болшевики отказаха да признаят дълговете на царския режим.

Ако руското правителство не изпълни задълженията си, загубите на инвеститорите могат да започнат да се увеличават, въпреки че западните инвеститори имат по-малко експозиция към Русия, отколкото преди.  Санкциите след анексирането на Крим през 2014 г. ги насърчиха да намалят инвестициите си в Русия, като според Банката за международни разплащания чуждестранните кредитори имат експозиции към Русия в размер на малко над 121 млрд. долара

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ