Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ще бъдат ли национализирани игрите на щастието?
Лотарийните игри, превърнали мечтата за бързо забогатяване в „национален спорт“ чрез прословутото търкане на билетчета да преминат изцяло към държавата – това е новата битка на лидера на НФСБ и зам.-председател на парламента Валери Симеонов, която се развива във възходяща градация в рамките на часове. Тя бе оформена като законопроект, огласен на сайта на Народното събрание в четвъртък следобед, а днес Симеонов се похвали и че вече има сериозна подкрепа. На среща тази сутрин, премиерът Борисов, финансовият министър Владислав Горанов и министърът на спорта Красен Кралев подкрепили идеята му за преминаването на игрите на щастието към Държавното предприятие „Български спортен тотализатор“. В момента лотариите с търкане на билетчета са частен бизнес, който преобладаващо се владее от фирми на Васил Божков-Черепа. "Първо обсъдих с министъра на финансите и министъра на спорта и получих подкрепа от тях. И изненадващо получих подкрепа от премиера", обяви Симеонов пред журналисти в парламента днес.
Изненадващо, защото „честно казано, не очаквах такава категорична подкрепа", допълни Симеонов. После допълни, че ще очаква подкрепа и от лидера на БСП Корнелия Нинова.
Какво предвижда законопроектът
Вички лотарийни игри, с изключение на бинго, кено (вид игра с числа - бел.ред.) и томбола, да могат да се организират само от Държавно предприятие "Български спортен тотализатор" след получаване на лиценз, предвижда законопроектът на Симеонов и още шестима депутати, качен на сайта на парламента. А издадените към момента лицензи за тези игри ще трябва да се върнат на регулатора - Държавната комисия по хазарта (ДКХ) до три месеца след влизането в сила на закона, пише още в документа. На практика, това означава частните фирми, които в момента организират подобен тип лотарии да прекратят дейността си до 3 месеца от влизането в сила на закона.
Също така частните лотарии ще трябва да изплатят всички спечелени до момента печалби в рамките на година и половина от прекратяването на лицензите им, гласи още законопроектът. В него е заложена и идеята на Валери Симеонов от 2018 г. да се ограничат продажбите на лотарийти билети само в обекти, които са лицензирани. Към нея е добавено предложение тези места да се третират по специални режим на игралните зали и казина – например, да бъдат на не по-малко от 300 метра от училища.
"Патриотите", сложили подпис под законопроекта, предлагат още ръководството на държавния тотализатор да се назначава не само от министъра на спорта, както е в момента, а и от министъра на финансите като гаранция за финансовата отговорност.
Национализация или монопол
Проученият до момента опит в други държави сочи, че на доста места е установен подобен тип държавен монопол при игрите на щастието, заяви в свой ред финансовият министър Владислав Горанов.
Той потвърди за срещата сутринта при Борисов по хазартния казус. „Имахме по искане на г-н Симеонов сутринта среща при премиера във връзка с предложената от него инициатива. Чуха се позициите на Министерство на младежта и спорта ,че подобна промяна ще осигури допълнителен ресурс за спорта. Ако сегашният пазарен дял на подобен тип хазарт, говорим за лотариите, се съсредоточи върху държавното дружество, би трябвало в пъти да се увеличат постъпленията. Българският спортен тотализатор освен данъците, които плаща към държавата, финансира с немалък процент от постъпленията си българския спорт с трансфери към Министерство на младежта и спорта“, обясни Горанов и подчерта, че предлагания от Валери Симеонов нов модел по-скоро трябва да се нарича установяване на монопол, а не национализация.
„Опитът, който в момента проучваме, за да си изградим окончателно позиция показва, че в доста държави е установен за този тип игри пълен държавен монопол. Не виждам пречка това предприятие, което и в момента организира лотарии, да може да развие капацитета си. То има и доста териториални звена. Знаем Българският спортен тотализатор организира цифрови игри, има териториални поделения, много пунктове. Не виждам пречка той да може да предложи подобно покритие на този вид игра. В края на краищата не би трябвало пазарът да се разраства самоцелно. Особено при хазарта разхода за едни, е приход за други“, каза още министърът. Той смята да предложи и превръщането на комисията по хазарта в едноличен орган. "Очевидно и първоначалните анализи са такива – комисията допуска противоречиви решения през годините, което показва, че има натрупани грешки в нейната работа и трябва да бъдат изправени“, заяви още Горанов. Министърът уточни, че това ще бъде направено до месец. Но не видя пречка сегашният ръководител да остане на поста си.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.