Слагат ограничения за инвеститорите на дребно при търговия с договори

Слагат ограничения за инвеститорите на дребно при търговия с договори

Слагат ограничения за инвеститорите на дребно при търговия с договори

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) ще поднови до 1 ноември ограниченията за продажба на договори за разлика на инвеститорите на дребно, съобщава Комисията за финансов надзор.

ЕОЦКП смята, че продължава да е налице значително безпокойство по отношение на защитата на дребните инвеститори от сключването на този вид договори.

Мерките за ограничения включват ограничения на левъриджа при отварянето на позиция от инвеститор на дребно между 30:1 и 2:1, съобразно базовия продукт:

  • 30:1 за основните валутни двойки;
  • 20:1 за останалите валутни двойки, злато и основни индекси;
  • 10:1 за стоки различни от злато и останалите индекси;
  • 5:1 за конкретни капиталови инструменти и други референтни стойности;
  • 2:1 за криптовалути;

Ще се прилага единно правило за закриване на позиции в договори за разлика при недостиг на маржин. Тази мярка ще стандартизира процента, при който ще се закриват изцяло или частично откритите позициите в договори за разлики на дребни клиенти. Определеният стандартизиран процент е 50 на сто от изисквания първоначален маржин на ниво сметка.

Сред правилата е и защита при отрицателен баланс по сметка. Това ще определи цялостен гарантиран лимит на загубите на клиентите на дребно.

Има и ограничение при предлагането на стимули за търговия с договори за разлики.

Сред защитните мерки е ползване на единен способ за предупреждение за съществуващ риск, включително и определяне на процент на загубите по сметките на инвеститори на дребно.

ЕОЦКП възнамерява да приеме мярката ограничения за подновяване на официалните езици на ЕС през следващите седмици, след което ЕОЦКП ще публикува официално известие на своя уебсайт. След това мярката ще бъде публикувана в Официалния вестник на ЕС и ще започне да се прилага от 1 ноември 2018 г. за период от три месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ