Притесненията от нова ескалация на конфликта между САЩ и Китай натежаха на борсите в Европа*

 Притесненията от нова ескалация на конфликта между САЩ и Китай натежаха на борсите в Европа*

Водещите индекси на борсите в Европа записаха понижения в ранната търговия в петък на фона на притесненията на инвеститорите, че Китай може да предприеме ответни мерки срещу САЩ заради законa в подкрепа на протестиращите в Хонконг. Тези мерки може да се превърнат в нова спънка пред финализирането на търговското споразумение между двете страни, предаде Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 се понижи с 0,55 пункта, или 0,13 пункта, до 408,70. Въпреки това бенчмаркът е на път да запише най-доброто си седмично представяне от 3 седмици насам. Немският DAX регистрира спад от 16,88 пункта, или 0,13%, до 13 228,70 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи с 14,02 пункта, или 0,19%, до 7 402,41 пункта. Френският CAC 40 добави 0,39 пункта към стойността си, или 0,01%,  достигайки ниво от 5 913,11 пункта.

„Надявахме се, че до началото на декември ще видим някакво позитивно развитие, но това изглежда трудно постижимо в момента“, коментира Джонатан Бел от Stanhope Capital.

„Очаквам силното представяне на пазарите, което наблюдаваме в последно време, да се позабави към края на годината. Вярвам, че следващата ще има сделка“, добавя той.

Първоначалните очаквания бяха търговското, че т.нар. първа фаза търговското споразумение между САЩ и Китай ще бъде финализирана в средата на ноември. Ако двете страни не стигна до сделка скоро, то на 15 декември трябва да влязат в сила новите американски тарифи за китайския внос.

Негативно на борсата във Франкфурт се отрази новината, че продажбите на дребно в Германия са се понижили с 1,9% на месечна база през октомври. На годишна база бе регистриран ръст от 0,8%, което обаче е рязък спад от нивото през септември (3,4%) и под очакванията на анализаторите от 3%.

Като цяло германските акции се възстановиха през последните два месеца на фона на икономически данни, които карат инвеститорите да вярват, че забавянето на най-голямата европейска икономика е вече е достигнало най-ниската си точка. Германия, има голяма зависимост от търговията с Китай, избегна рецесията през последното тримесечие, но производственият сектора на страната продължава да върви надолу.

В ранната търговия акциите на най-голямата норвежка финансова компания DNB поевтиняха с 6%, достигайки до дъното на STOXX600, след като от полицията съобщиха, че провеждат разследване, което трябва да установи дали е финансовата институция е нарушила закона при обработването на транзакции, извършени между исландската риболовна компания Samherji и висши служители от правителството на Намибия. Към обяд обаче акциите се бяха възстановили и дори поскъпнаха с 0,55%.

Вчера американските борси останаха затворени по случай Денят на благодарността, докато днес продължителността на търговската сесия ще е бъде намалена наполовина.

Понижения и в Азия

Основните индекси на водещите борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха понижения в петък, след като Япония и Южна Корея представиха слаби данни за промишленото производство на фона на търговския конфликт помежду си, предаде Маркетоуч.

Водещият индекс на токийската фондова борса Nikkei 225 се понижи с 115,23 пункта, или 0,49%, до 23 293,91 пункта. Министерството на Икономиката съобщи, че промишленото производство в Япония е намаляло с 4,2% през октомври, което е най-големият месечен спад от януари 2018 г. насам.

Същевременно с това индустриалното производство в Южна Корея се сви с 1,7% през октомври. Южнокорейският бенчмарк Kospi отчете спад от 30,64 пункта, или 1,45%, до 2 087,96 пункта.

„Тези резултати показват, че търговският конфликт между САЩ и Китай продължава да оказва негативно влияние върху азиатските икономики, някои позитивни сигнали“, казва Джефри Хейли от Oanda.

В Австралия ASX 200 записа спад от 18 пункта, или 0,26%, до 6 846 пункта.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 17,71 пункта, или 0,61%, до 2 871,98 пункта, докато по-малкият Shenzhen Composite изтри 4,74 пункта от стойността си, или 0,30%, достигайки ниво от 4,74 пункта.  Хонконгският индекс Hang Seng отчете спад от 547,24 пункта, или 2,03%, до 26 346,49 пункта.

Вчера Пекин реагира остро на решението на американският президент да подпише закон в подкрепа на протестиращите в Хонконг, но пазарите очакваха това развитие, след като по-рано той бе одобрен от двете камари на Конгреса на САЩ. От Китай обещаха да предприемат ответни мерки, но не поясниха какви точно ще бъдат те.

Решението на Тръмп обаче постави под въпрос напредъка в търговските преговори между двете страни, като потенциално забавяне на сделката между тях може да означава, че на 15 декември ще влязат в сила нови американски мита за вноса от Китай.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно повишения в ранната търговия. Основният бенчмарк SOFIX отчете ръст от 0,40 пункта, или 0,07%, до 543,76 пункта. BGBX40 се повиши с 0,29 пункта, или 0,27%, до 108,31 пункта. BGTR30 напредна с 1,42 пункта, или 0,29%, до 494,52 пункта.. BGREIT регистрира спад от 0,12 пункта, или 0,09%, до 128,71 пункта.

 

 *Информацията е актуална към 12:45 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа