Високите оценки на европейските технологични компании предизвикат опасения за балон

Високите оценки на европейските технологични компании предизвикат опасения за балон

Високите оценки на европейските технологични компании предизвикат опасения за балон

Европейските стартиращи компании набират капитал повече от всякога, генерирайки клас технологични фирми с пазарни оценки, сравними с тези на аналозите им в САЩ и Азия. След рекорден старт на годината обаче дори най-големите поддръжници на сектора започват да се притесняват, че набраната инерция не е устойчива, пише Блумбърг.

Платформата за виртуални събития Hopin удвои пазарната си стойност в рамките на четири месеца, като набра в кръг с финансиране 400 млн. долара при оценка от 5,65 млрд. долара през месец март. Миналият месец най-големият европейски стартъп Klarna повиши пазарната си оценка до 45,6 млрд. долара, което е четири пъти по-висока стойност в сравнение с миналата година. Базираният в Обединеното кралство финтех Revolut кръг от събиране на средства, който може да донесе на компанията оценка от 20 млрд. долара – над три пъти повече  от капитализацията й от 5,5 млрд. през 2020 г.  

„Има малък технологичен балон”, коментира в интервю Мартин Дейвис, главният изпълнителен директор на лондонската компания за рисков капитал Draper Esprit Plc. „Това няма да продължи вечно“, добави той.

Стойността на портфейла на Draper скочи с 51% през последните 12 месеца до март. През миналата година бе регистриран ръст от едва 10%.

Промените в потребителското търсене по време на пандемията от COVID-19, съчетани с ниските лихвени проценти, тласнаха инвеститорите към технологичния сектор в надежда за по-добра възвращаемост.

„Някои от тези оценки са абсурдно високи. В САЩ ситуацията е такава от няколко години, като тук просто наваксваме“, коментира Ерин Платс, ръководител на отдела за Европа, Близкия изток и Африка в Silicon Valley Bank. „Скоростта на растеж ме плаши повече дори от самите нива на оценките“, добави той.

Високите оценки на частните инвеститори обаче не винаги се пренасят на публичните пазари, като редица първични публични предлагания се осъществяват при по-ниски нива от прогнозираното. Преди колапса на акциите на китайската компания за споделено пътуване Didi през тази седмица, подкрепената от SoftBank бе оценена на около 68 млрд. долара при първия си ден на търговия в САЩ – стойност, доста по-ниска от прогнозираните 100 млрд. долара.

Акциите на британската компания за киберсигурност Darktrace започнаха да се търгуват при пазарна оценка от 1,7 млрд, долара, което е около 50% от оценката, която експерти очакваха в седмиците преди борсовия и дебют. Цената на книжата на фирмата за доставки на храна Deliveroo се сринаха с 26% в първия ден на търговия на борсата в Лондон през март.

Европейският технологичен сектор вече има 166 „еднорога“, или иначе казано компании с пазарна оценка над 1 млрд. долара. Общата им стойност се равнява на повече от 800 млрд. долара, според данни от доклад от юни на инвестиционната фирма GP Bullhound. Повече от половината от тази стойност е генерирана само през миналата година.

Големите фондове се възползват от интереса към Европа чрез нови инвестиционни инструменти, включително специални капиталови пулове за региона.

„Има много по-голяма конкуренция, която тласка цените нагоре. Тази инжекция на капитал ще стимулира още по-голям растеж. Затова е важно да се уверим, че сега той ще бъде похарчен разумно“, каза Маниш Мадвани, управляващ партньор и съосновател на GP Bullhound.

Листванията на европейски технологични компании през първата половина на годината вече разбиха редица рекорди, като фирмите от сектора набраха повече финансиране за този период отколкото през всяка друга година от 2009 г. насам, сочат данни на Блумбърг. От началото на годината са осъществени 75 първични публични предлагания на компании от технологичния сектор в Европа, като за цялата минала година те са били 45.

Мащабното финансиране обаче носи със себе си и предизвикателства. Неопитните основатели на стартъпи може да не са подготвени за бързия растеж, който върви ръка за ръка с големите чекове.

Притесненията от бързия растеж все пак не са нищо ново, след като в последните години секторът е доказал, че може да генерира добра възвращаемост, казва Ларс Йорнов от шведската фирма за рисков капитал EQT Ventures.

„Преди четири или пет години хората казваха, че оценките са твърде високи. Технологичните пазари обаче продължават да генерират печалби ”, каза Йорнов. „Може в даден момент оценктие да бъдат коригирани, но технологичният сектор е в бичи пазар от две десетилетия“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ