Защо Уорън Бъфет не разчита на икономически прогнози за правене на инвестиции

Защо Уорън Бъфет не разчита на икономически прогнози за правене на инвестиции

Най-вероятно бихте предположили, че водещ инвеститор с активи в множество индустрии обръща голяма внимание на прогнозите на икономистите. Това обаче не важи за Уорън Бъфет, или поне той твърди така, пише Сам Ро за YahooFinance.

„Смятаме, че всяка компания, която има икономист, има един служител в повече“, каза Бъфет по време на годишното събрание на акционерите на Berkshire Hathaway  през 2015 г.

Една от основните причини той да не разчита на това, което казват икономистите е, че те просто не са особено добри даването на прогнози. През последните години Бъфет посочва съществуването на облигации за триони долари с отрицателни лихвени проценти като нещо, което почти никой икономист не е предвидил.

„Постоянно се случва нещо различно. Това е една причина икономическите прогнози просто да не играят роля в нашите решения. За 54 години аз и моят партньор Чарли Мънгър никога не сме вземали решение на база на икономическа прогнозата. Ние правим бизнес прогнози за това какво ще правят отделни фирми с течение на времето и ги сравняваме с цените, които трябваше да платим за техни активи. Никога не сме казвали „да“ на нещо, защото сме мислили, че икономиката ще се справи добре през следващата година или две. Същевременно с това никога не сме казвали не на нещо, защото сме в средата на паника… Има твърде много променливи“, каза Бъфет относно ненадеждността на икономическите прогнози.

Репутацията на Бъфет е изградена на база на способността му да залага на печеливши акции, а не на познанията му като макростратег. За това често може да чувате от него да говори за търсенето на страхотни бизнес със страхотни мениджъри. Причината е, че тези компании ще се представят добре както в добри времена, така и в трудни.

Нещо, което всички научихме по време на пандемията от COVID-19, е, че появата на предизвикателства не означава непременно, че всички предприятията са обречени. Много компании се оказаха забележително приспособими към постоянно променящите се условия на правене на бизнес.

След като опасенията за инфлацията започнаха да нарастват преди година, някои икономисти предупредиха, че нарастващите разходи на компаниите ще доведат до срив на корпоративните печалби. Въпреки че този прогноза звучи логично от икономическа гледна точка, много корпорации продължиха да отчитат добри маржове през следващите тримесечия.

Когато Бъфет търси следващата акция за закупуване, той не мисли за това дали икономическите условия ще бъдат добри или лоши в близкото бъдеще. Той търси бизнеси на добри цени, които очаква да генерират стабилни резултати в дългосрочен план, без значение пред какви икономически условия ще им се наложи да се изправят в краткосрочен план.

„Ще имаме добри години, лоши години и такива, които са нещо по средата. Може би ще имаме и някои катастрофална година. Нас ни интересува цената, а не следващите 12 месеца“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ