Преодоляване на липсата на таланти: Стратегии с международен акцент

Преодоляване на липсата на таланти: Стратегии с международен акцент

Неодстигът на таланти е болезнена тема за бизнеса в Европа и в България от години. В края на 2022 г. около 3% от работните места в Европейския съюз са били незаети, като това бележи върхови нива на свободните позиции на пазара на труда, непознати до сега за бизнеса в региона.

Може би това обяснява и защо ЕС избра 2023 г. да бъде годината на уменията и така на преден план в дневния ред на всички държави членки да се постави като приоритет придобиването на нови умения от хора в различни сектори и житейски моменти. Но уви, несъответствията в уменията са само една част от проблема, водещ до системния недостиг на хора. Съответно преквалификацията и доквалификацията могат да бъдат и само част от решението. 

Няма човек – има проблем

Как адресираме обективната липса на хора, особено на прага на 2024 г., за която голяма част от бизнесът продължава да планира растеж, се превръща във “въпрос за милион долара”.

Много надежди тук се възлагаха на бързия технологичен прогрес – процеси ще се оптимизират и повече работа ще се върши от същия или дори от по-малък брой хора, ще се намали нуждата от човешка намеса в определени сектори, а различни видове позиции дори ще изчезнат напълно и така работодателите ще бъдат освободени от необходимостта да търсят хора, защото си имат машини. В определени сектори, действително технологиите промениха и продължават да променят ежедневния ход на операции и успяват частично да решат проблема с необходими капацитети и да подобрят производителността. Но и те като до- и преквалификацията отново носят частично решение.

Привличане на работници и специалисти от трети страни

Като допълнително решение в борбата за липсващи таланти, от нашия опит се доказва привличането на международни работници и специалисти. Със засилването на кризата с недостиг на хора в последните пет години виждаме растящ интерес от страна на компаниите към подобни решения.

Важно тук е да не се подцени ситуацията и да се подходи с необходимата подготовка. Намирането и назначаването на таланти от други националности може да крие много подводни камъни, ако на него се гледа като на публикуване на дадена позиция в международни платформи за работа.

Правилната подготовка изисква познаване на културните нюанси на различните държави, заедно с анализ на глобално наличните таланти, съобразено с конкретните необходими на бизнеса умения. Чисто административно, също има и имиграционни разпоредби и визови особености, които често плашат бизнеса. Нашият опит показва, че системата работи, когато знаем как да работим с нея, а административните прегради са по-скоро плод на предубеждения, отколкото съществени спънки в процеса.

Отварянето на вратите към световния пазар на труда с многобройните таланти, търсещи реализация, помага на бизнеса да излезе от омагьосания кръг на мислене „няма хора, какво да правим“ и моят съвет към всеки работодател е да проучи за себе си по-добре тази възможност, за да оцени потенциала й за приложение към своята организация. Както се случва в развитите европейски страни, рано или късно в България работата с чужденци ще се превърне в рутина, най-малкото заради демографската действителност. Съветът ми към работодателите в страната е да се подготвят за това време като започнат процеса тестово с малки групи от хора още сега. Така след две или три години, когато работата с хора от трети страни ще бъде неизбежна за нас, онези, които вече са опитали, ще бъдат добре ориентирани и подготвени в материята.

Научете повече за услугата на Manpower България “Привличане на международни таланти”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ