5 неща, за които съжаляват купувачите на жилища
Купуването на нов дом е важно решение в живота на всеки от нас. Това може да се окаже един от най-щастливите ни моменти, който да осигури години на комфорт за нас и нашето семейство, но може и да е нещо, за което да съжаляваме по-късно. Това важи особено за сегашния момент на пазара на недвижими имоти, който изисква да се действа много бързо и често не ни остава време да обмислим внимателно всички детайли.
-
Покупка на по-скъпо жилище, отколкото може да си позволим
Много е лесно да си купим имот, който е над нашия стандарт. Банките имат интерес да ни отпуснат възможно най-големия кредит и правят всичко възможно, за да го направят. Преди няколко години, когато си купувахме сегашното ни жилище, служителят на обслужващата ни банка изчисли, че можем да изтеглим кредит от над 250,000 евро на база на доходите ни. Съветът му беше да използваме, колкото се може повече от този лимит, за да си вземем голямо и хубаво жилище в престижен квартал. Разбира се, че не го послушахме и си купихме имот, който беше няколко пъти по-евтин от тази сума.
Въпреки че банките си имат своя методология за изчисляване на максималния кредит, който могат да ни отпуснат (често тя е базирана на месечен остатък на член от семейството от порядъка на 150-200 лева, което е далеч от реалните разходи на средностатистическо семейство), нека да не разчитаме на това. Разумното решения в този случай, е не повече от 30% от чистия месечен доход на домакинството да отива за плащане на вноски по кредити. Също така, остатъкът да е съобразен с реалните разходи, а не някакви показатели като минимална работна заплата или други.
Високата месечна вноска по кредита може да ни направи икономически роби, с невъзможност да останем без работа за известен период от време, и няма да ни позволи да отделяме пари за други цели, като по-ранно пенсиониране и много други.
-
Покупка на грешното жилище
Когато си купим нови обувки и те ни убиват или не ни харесват, може просто да ги върнем и да си получим парите обратно, или да ги заменим за други. При жилищата не е така и когато сделката се изповяда пред нотариус, възможностите не са много. Продажбата е вариант, но тя ще е съпътствана с много допълнителни разходи и време.
Причините, за да съжаляваме за избора си на ново жилище могат да са различни. Най-често това се получава, защото имаме твърде малко време, за да направим няколко огледа на спокойствие (без да се дублират с други кандидат-купувачи), и да помислим внимателно и да претеглим всички плюсове и минуси на имота (без да сме притиснати за плащане на стоп капаро от брокера). За съжаление, при динамичен пазар като сегашния, това е много трудно да се постигне. Голяма част от жилищата се разпродават на зелено и ако закъснеем малко, остават само тези, при които ще трябва да направим най-много компромиси.
Друга причина за съжаление от покупката, която ми споделят мои клиенти е начинът, по който работи техния брокер на недвижими имоти. Голяма част от тях, участват и от двете страни на сделката – и на купувача, и на продавача. По този начин, брокерите първо предлагат за оглед „техните“ имоти, от които ще получат двойна комисионна. Така, изборът на купувачите е ограничен и те най-често купуват едно от първите им предложени жилища, което впоследствие се оказва, че не задоволява напълно техните нужди. Това е особено неприятно, когато скоро след покупката установят, че техни близки са си купили подобно жилище на по-ниска цена, или с по-добри показатели. За съжаление, то не е било в „портфолиото“ на техния брокер.
-
По-големи разходи за ремонтни или довършителни работи от очакваното
Човек и добре да живее, все някога му се налага да прави ремонт. При покупка на жилище, това е почти задължително. Старото строителство върви с нуждата от пълна подмяна на всички видове инсталации, смяна на врати, нови подови настилки, нова кухня, ремонт на баня и тоалетна, и още куп други неща, които изискват допълнителни разходи и време. При новопостроените жилища са нужни довършителни работи. Често те са без интериорни врати, без напълно изградена електрическа инсталация и без подови настилки. Лепенето на плочки в банята и тоалетната също е наше задължение.
Ако не може сами да си направим ремонта или довършителните работи, ще трябва да наемем строителна фирма да го свърши вместо нас. Това също може да ни донесе допълнителен стрес. Препоръчвам ви да има един „надзорник“ при майсторите (или поне чести проверки), защото в някои случаи, крайният резултат от тяхната работа е като сюрреалистично произведение на Пикасо.
Много често, освен видимите недостатъци на един имот, много неща остават и скрити по време на огледа, особено ако не сме специалисти. Препоръката ми е да се консултирате и със строителни експерти, преди да купите един имот.
-
Районът около жилището е под очакванията ни
Когато купуваме нов дом, искаме той да е перфектен – входната врата, гледката от прозореца, терасата с цветята, трапезарията, кухнята и другите помещения. Захласнати по предимствата на имота, често забравяме да разгледаме внимателно района, в който той се намира. Според брокерите на недвижими имоти, всяко жилище в София се намира на 5 минути пеша до метро станция (за останалите градове – на 10 минути от центъра), близо до хранителни магазини, детски градини и спирки на градския транспорт.
Страхотно щеше да е, ако това беше вярно, но невинаги е така. Ако купуваме на зелено, докато сградата се построи, до тихото кътче от рая (което сме харесали при огледа) се е появил цял нов квартал, и новите кооперации никнат като гъби. Места за паркиране вече не са толкова много и ще ни трябва невероятен късмет, за да може да намерим свободно място за нашия автомобил. Пътят до офиса ни, който трябваше да е само 20 минути с кола, вече ни отнема почти един час.
Въпреки че нямаме много контрол какви точно съседи ще имаме, нищо не ни пречи, преди да купиш жилището да звъннем на съседните врати и да разпитаме обитателите какъв е района, има ли проблеми със съседите, шумно ли е през деня и вечер, имало ли е кражби наскоро, и други неща, които ни интересуват. Знам, че това са съвети, които сте чели и на други места, но няма да повярвате колко от тях се пренебрегват, когато се стигне до покупка на жилище. Тогава еуфорията и емоциите взимат връх, и всичко ни изглежда розово.
-
Моментът на покупката не е бил подходящ
Аз не съм от търпеливите хора и когато нещо ми влезе в главата, не чакам дълго, преди да го осъществя. Покупката на жилище е наистина важно решение и не трябва да бързаме да го направим, преди да сме си написали „домашното“. Немалка част от хората, с които съм говорил съжаляват, че не са купили дома си по-рано или по-късно.
Мотивите за по-ранна покупка са, че е имало възможност да спестят няколко години от месечните наеми, които са плащали, а не сега тепърва да купуват жилище, да го ремонтират и да започнат да изплащат кредита. Разбира се, има логика в тези аргументи, но нека не забравяме, че когато живеем под наем, парите ни не отиват на вятъра (както казва майка ми), а ползваме услуга, за която е справедливо да си платим. Още повече, че когато отиваме на почивка, не си купуваме хотел, а наемаме стая, нали?
Аргументите за по-късното купуване на жилище са основно, за да се спести по-голямо самоучастие в кредита и така да се спестят разходи за лихви, или да се финансира по-належаща покупка.
Аз съжалявам за малко неща през живота си, защото внимателно обмислям всяка по-голяма покупка или важно решение, което трябва да взема. Ако отделим малко повече време за планиране в началото, ще си спестим след това съжалението от неразумните решения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.