6 неща, които ще ни направят по-бедни

6 неща, които ще ни направят по-бедни
Има един универсален измерител на нашето богатство и той се нарича нетна стойност. Представлява разликата между нашите активи и пасивите ни. Интересно е, че има хора, които получават ниски доходи, но „струват“ много повече от други, които взимат заплати от по няколко хиляди лева на месец. Причината е основно в разходите. Независимо дали сме от първия или от втория тип, има 6 неща, които ще ни направят по-бедни (дори останалите хора да мислят точно обратното).
Защо се получава така?
Работя с много хора и имам достъп до размера на личното им богатство. Имам клиенти, които живеят в хубаво жилище, притежават две скъпи коли, често пътуват, а децата им учат в частни училища. Когато ги накарах да изчислят нетната им стойност, се оказа, че тя е отрицателна (минус 42,000 лева). Бързата обезценка на скъпите вещи, които си купуват, и тегленето на кредити за всеки по-голям разход беше причината за това. В същото време, в нашия квартал живее мъж, който се казва Иван. Той няма дом и спи, където намери. Издържа се с малката социална пенсия, която получава. Неговото богатство клони към нула.
И какво се получава – „богатите“ хора с високите доходи са по-бедни от един бездомник? За съжаление, много хора живеят в заблудата, че скъпите вещи ги правят по-богати, а е точно обратното. Високите доходи са добра начална точка за създаване на истинско и устойчиво богатство, но трябва да се внимава със следните 6 покупки:
1. Нова кола
Звучи страхотно: „Нова кола, която за първи пък ще бъде карана“, „Мирише на ново“, „Има гаранция и 3 години няма да се грижиш за нищо“. Всичко това си има цена и тя се нарича обезценка. При повечето марки и модели автомобили, тя е над 50% само за 5 години от първата регистрация, а ако караме една кола 10 години, то тя ще е загубила над 80% от първоначалната си стойност. Всъщност, само с излизането си от магазина, кола за 35,000 лева, ще струва вече не повече от 30,000 лева. Доста скъпи 2 минути. „И това не е всичко“, както се казваше в онази реклама. Разходите за смяна на консумативи, застраховките, данъците и други са много по-високи от кола на няколко години. Ако искате да разберете колко точно ви струва вашият автомобил, прочетете тази статия.
2. Скъпо жилище
Кой не иска да живее в огромен дом с много стаи, тераси, хубава гледка и на метри от спирка на градския транспорт? Ако имаме активи за няколко милиона лева, покупката на скъпо жилище няма да ни се отрази на финансовото състояние, но ако имаме събрана сума само за 10% от бъдещия ни дом, а останалите трябва да ги вземем от банка и да ги изплащаме през следващите 30 години, вече не изглежда толкова добре, нали? По време на ипотеката, не може да заделяме много пари за инвестиции и това ни прави още по-бедни.
3. Непрекъснати ремонти на жилището
Покупката на имот и съпътстващите разходи са само първата стъпка. Следва една още по-важна и свързана с не по-малко харчове – ремонтът и обзавеждането. Не сме истински българи, ако не изкъртим всичко в апартамента или в къщата, и не го направим по твой вкус. Ставал съм свидетел на интересни истории. В една от тях, на абсолютно завършен апартамент, който се продаваше до ключ един месец след завършването на сградата, влезе жена на средна възраст и каза на мъжа си „Пешо, не мога да гледам това синьо. Искам да смениш плочките в банята с по-тюркоазени. А и тази стая може да стане по-голяма. Махни стената и ще се получи. Две тераси не ни трябват. Да усвоим едната. Махни и паркета – цветът ме дразни“.
Разбира се, тези вечни ремонти не са безплатни и ни правят всичко друго, но не и богати. Аз също искам да е уютно вкъщи, но за това не е нужно всяка година да се правят подобрения, къртене, чистене, извозване и да се купуват нови мебели.
4. Банкови депозити
Те са по-скоро тихи „убийци“ на нашето богатство. Уж, парите в банката са се запазили (и дори увеличили с няколко лева), а когато решим да си ги изтеглим, се започва едно начисляване на такси и комисионни от страна на банката, като едни от най-фрапиращите разходи са за теглене на каса. Случвало ми се е да давам 100 лева за теглене на 10,000 лева от моята сметка.
Когато най-накрая си вземем парите и решим да си купим нещо се оказва, че неговата цена е вече доста по-висока. Това означава, че парите ни са се обезценили от инфлацията и вече по-малко стоки и услуги може да си купим с тях. Статистиката казва, че средната инфлация се движи между 2% и 3%, но всеки от нас може да сметне с колко се е повишили цените на горивата, транспорта, тока, отоплението, хранителните стоки и много други за последните няколко години.
5. Хранене и напитки навън
Едни от най-бързо растящите цени са тези в ресторантите и кафенетата. Аз съм привърженик на добрата храна, напитките и обстановката, в която се консумират. Като семестриално завършил специалност „Туризъм“ съм бил на няколко стажа в хотели у нас и в чужбина, а по служебни и лични задачи съм посещавал наистина добри ресторанти, барове и кафенета по света. В нашето забързано ежедневие и липсата на време, храненето навън е естествен избор за много работещи хора. Не е нужно да купуваме продукти, да готвим и да мием съдове след това. Разбирам го напълно и ние със съпругата ми и дъщеря ни вечеряме няколко пъти в месеца в ресторант.
Това си има цена и тя не е малка. Вижте в перо „Излизания“ на вашите разходи (или както сте я кръстили) каква сума отива всеки месец. С малко усилия и време, повечето от нещата може да си ги приготвим и вкъщи. Разликите ще са, че знам какви продукти сме сложили в ястията и че те ще ни излязат поне наполовина по-евтини (дори повече в някои случаи). Причината е, че в цените на ресторантите са включени допълнителни разходи като надценка, наем на помещение, заплати на персонал и много други.
6. Почивки
Кой не иска да почива? Животът ни е толкова изпълнен със стрес, че си мислим за уикенда още преди работната седмица да е свършила, а зимната и лятната отпуска ги планираме месеци по-рано. Когато отидем някъде, изобщо не пестим, а искаме да се насладим на 100% на почивката. Звучи логично и разумно. Ами уикендите? И те трябва да се оползотворяват. Защо да не отскочим някъде? След това, „почивка от почивката“ и нещата продължават по стария начин.
Далеч съм от мисълта да казвам, че почивките не са полезни. Човек трябва и да разпусне след тежката работа. Въпросът е в мярката. Работил съм с хора, които след 20 годишен стаж и доходи над средните за България имат нула спестявания, защото „сме ги давали за почивки“. Те не са виновни, а работния ритъм. Имаш само 2 почивни дни (от 7) и само 2 отпуски през годината, и искаш да компенсираш всичкия стрес и лоши моменти от останалото време. Парите помагат в този случай. Отново, истината е в баланса.
За да съм честен, е много лесно да се загуби фокус и да похарчим пари за нещо, за което ще съжаляваме след това. Просто, преди да купим някои от посочените 6 неща в статията, нека си спомним каква е нашата цел и дали тези покупки ни доближават до нея или ни отдалечават. Ако тя е да увеличим нетното ни богатство и да живеем наистина добре (а не само да изглежда така), помислете внимателно преди да похарчите по-голяма сума за нещо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Камшикът на Индиана Джоунс и костюмът на Леонардо ди Каприо от „Титаник“ отиват на търг за 200 000 паунда
Бизнес | Компании | Икономика |Сингапур замрази активи за 2 млрд. долара по най-голямото разследване за пране на пари
Финанси | Икономика | Свят |Денят в цифри
България |Имаме споразумение с протестиращите, внасяме го в парламента, обяви Денков
България |Какво представлява цифровият двойник и какви са ползите от него?
Годишна конференция за строителство и инвестиции 2023 | Технологии |Поройни дъждове с ураган удавиха Турция, десетки полети са отменени
Свят | Общество |Асена Сербезова ще съди здравния министър Хинков за спекулации и лични нападки
България |Успехът опира до три неща
Техники за успех |Осемте езика на увереността
Техники за успех |Тежки преговори без ясен финал между управляващите и протестиращите миньори (допълнена)
България |Месечна прогноза: От -5 до +32 градуса през октомври
България |Рекорден ръст на фалиралите малки и средни фирми в САЩ
Икономика | Свят |Китай заложи на дигиталния град Ханджоу за супервисоки технологии в Азиатските игри
Технологии | Свят |Всеки четвърти българин пропуска годишните профилактични прегледи
ОбществоОбявен за убит руски адмирал участва в заседание на висши военни
ПолитикаБойко Борисов: Шансовете на Антон Хекимян са огромни, може да победи на първи тур
ПолитикаДжейми Даймън: Светът може да не е подготвен за най-лошия сценарий с лихвите на Фед
ИкономикаДенков: Пълното ни интегриране в европейските и евроатлантически структури е основна цел за кабинета
БългарияСпад на борсите в Европа на фона на повишената доходност на облигациите*
ФинансиФинансовото министерство предлага връщане на ДДС от 20% за ресторантьорите
ФинансиADVERTORIAL

Стефано Волпети: За да реализираме визията за свят без дим, трябва да можем да отговорим на нуждите и очакванията на всеки пълнолетен пушач по света

Kak Scalefocus трансформира начина, по който се грижи за всеки един талант от екипа си

Коментари
Няма въведени кометари.