7 лъжи за парите, които непрекъснато си повтаряме

Стойне Василев е сертифициран финансов коуч, инвеститор и собственик на най-популярния сайт за лични финанси в България – SmartMoney.bg, както и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти (БАЛФК).

Ако не спестявате, най-вероятно си казвате, че не може да си го позволите с тези доходи. Или ако сте си купили нещо, което е над стандарта ви и то с кредит, се успокоявате, че сте си го заслужили и че ще го изплатите само за няколко месеца. Може да си мислите, че това са безобидни лъжи, но те ни отдалечават от постигането на нашите дългосрочни цели и финансов успех. При много хора, това е просто начин да избягат от истинските си проблеми, но това няма да помогне те да се решат, а напротив – ще се задълбочат.

Готови ли сте да погледнете истината в очите? Ето кои са 7-те най-често срещани лъжи, които си казваме за парите и как да ги преодолеем.

Лъжа 1: Няма да доживея до пенсия и затова няма смисъл да мисля за това.

Сигурно и вие сте чували някой да го казва. Въпреки всички отрицателни фактори, статистиката показва, че средната продължителност на живота в България се повишава през последните години, и е много вероятно да доживеем времето, в което ще получаваме пенсия. Когато сме млади си мислим, че има време да се погрижим за нашите старини, но годините минават много бързо и нашата способност да генерираме доходи намалява значително с течение на времето.

За разлика от развитите западни страни, стандартът на живот в България спада драстично след като се пенсионираме. Дори да имаме желание да работим и след това, е възможно да не може да си намерим работа, или здравето да не ни го позволява. В този случай ще трябва да разчитаме основно на държавата да се погрижи за нас и да ни определи справедлив размер на пенсията, който да ни позволи да изживеем достойно старините си. За съжаление, ако пенсионната система не се промени, ни чака същата съдба, както на сегашните пенсионери, а тя не е никак розова.

Колкото и да не ни се вярва, е много вероятно да доживеем до 65-годишна възраст, и ако не сме планирали този период от живота си, наистина ще се наложи да работим, докато можем. Решението на този казус е много лесно: да започнем да спестяваме от рано, да инвестираме и да накараме парите да работят за нас, когато ние вече няма да можем или да искаме.

Лъжа 2: Само хората с високи доходи могат да създадат богатство

Много хора ми казват, че тези неща, които пиша, са само за хора с високи доходи, и те никога няма да станат богати или да постигнат финансова свобода. Тогава им задавам въпроса: „Кой може да постигне финансов успех – човек с 3000 лева заплата и разходи от 3500 лева (благодарение на банките, това е напълно възможно), или човек с 1000 лева заплата и 800 лева месечни разходи?“. Разбира се, че вторият. Той има възможност (но не и гаранция), че ще инвестира разумно оставащите 200 лева и те ще станат много повече в бъдеще.

Понякога може и да изглежда, че ще ни трябва цяла вечност, за да постигнем целите ни, но често не е така. Просто трябва да имаме търпение и да вярваме на 8-то чудо на света – сложната лихва. Повечето богати хора са направили точно това – спестявали са, инвестирали са тези пари, и в един момент те са станали повече, отколкото са си представяли. Уорън Бъфет, например, е спечелил над 99% от богатството си след 50-тата си година, като преди това над 30 години е инвестирал в подходящите инструменти.

Лъжа 3:Имам късмет и няма нужда да правя нищо друго

Да разчитаме на късмета, за да променим съдбата си, е доста безразсъдно. Да, случва се понякога и по тази причина стотици хиляди хора си купуват билети за тото, лотария и всякакви моментни игри. Може също да наследите милиони от неизвестна леля. Въпреки тези „възможности” ние сами създаваме собствения си късмет или си „накъсметяваме” нещата, както казва една позната. Изборите, които правим всеки ден определят нашата съдба.

Когато работим здраво и следваме една посока, рано или късно, нещата ще станат. Късметът помага в определени ситуации, но никога не е движеща сила. Поне при мен е било така. Когато се обърна назад, виждам някаква последователност в моите действия и пътя, който съм извървял, сякаш невидима сила ме е насочвала по него. Но, ако аз не бях работил здраво, нищо нямаше да стане. Ако не сте съгласни с мен, пожелавам ви късмет, защото ще ви трябва.

Лъжа 4: Само с няколко часа на ден ще си докарвам пасивни доходи

Хората сме си такива –търсим лесните решения и чакаме някой да ни ги даде наготово. Преди време един приятел  - трейдър Стефан Трашлиев написа на неговата стена във Facebook „Странно нещо наблюдавам: Предлага някой лесен начин за изкарване на пари и мнозина бързат да се включат. Но само се опитай да разкажеш как си постигнал успех с много труд и усилие, и веднага започват да ти искат доказателства“.

Това, което повечето хора искат е да не правят нищо и да изкарват пари, които ще им позволят да продължават да не правят нищо. За да получаваш пасивен доход, трябва доста да се потрудиш и да изградиш система, която да го генерира. А това е доста активна работа, повярвайте ми. Повечето хора търсят странични проекти, в които влагат доста време и усилия, без да осъзнават, че най-лесният начин да си увеличат доходите, е да станат по-добри в работата си. Тези допълнителни пари могат да се инвестират дългосрочно и това може да стане само за няколко часа на месец. Повечето милионери в САЩ са направили точно това.

Лъжа 5: Заслужих си го

„Работих наистина много през последните месеци и заслужавам да си купя този таблет/костюм/рокля/обувки” – казвали сте си го, нали? Аз също съм бил в това положение, особено когато съм работил няколко месеца, почти без почивка. Когато си одитор, това е нормално през т.нар. „активен сезон” от ноември до март. В такива моменти ние очакваме награда за тези усилия. Така е устроен животът. Но не ни ли струват малко скъпо тези „награди”?

В такива моменти, вместо да подобрим качествено живота си с допълнителните средства, които сме получили за усилената работа и завършването на „онзи проект”, ние си купуваме пасиви, които ни носят само допълнителни разходи и ни правят още по-бедни. Защо с тези пари не си купим вместо малко ендорфин нещо много по-ценно – време и свобода?

Лъжа 6: Трябва да си го купя, на промоция е

Колко от вас имат дрехи, които са обличали само веднъж (или нито веднъж), купени на разпродажба? Аз имам поне няколко такива. „За тази цена, дори да не ми харесват, ще си ги нося вкъщи или на село” съм си казвал, но познайте какво? Сега изобщо не ги нося, защото цвета не ми харесва или не ми стоят добре.

На промоциите финансово грамотните хора гледат по два начина – или като възможност да се спестят пари, или да изкарат пари. Въпреки това, много хора си купуват всевъзможни неща, само защото са на разпродажба. По този начин правят само едно – губят пари. А това ли е целта?

Ще ви дам пример: Ако си купим пасатор за 40 лева, който е намален от 60 лева, ние си мислим, че сме спестили пари. Но, ако изобщо не се нуждаем от пасатор (поне при нас се оказа така), не само, че не сме спестили 20 лева, а сме похарчили 40 лева.Това поведение (и оправданията за него) също е дълбоко вкоренено в нашето съзнание. Когато купуваме на промоция, ние спестяваме пари и това е хубаво. Но, когато влезем в тази спирала и непрекъснато трупаме вкъщи вещи от разпродажби, това е просто начин да си купуваме ненужни неща и да харчим глупаво парите си.

Лъжа 7: Вашата невинна малка лъжа за парите

Всеки от нас си има една малка лъжа или оправдание за парите, което си казва всеки ден, за да се почувства по-добре, че нещата не стават точно така, както ни се иска.

„Имам ниска заплата, а не мога да си намеря друга работа”, „Нямам финансово образование” или „Прекалено е късно вече” – коя е вашата лъжа, която ви пречи да подобрите вашето финансово бъдеще?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ