7-те чудеса на съвременния финансов свят
Всеки е чувал за 7-те чудеса на античния свят. За съжаление, от тях само египетските пирамиди са оцелели до наши дни. В съвременния финансов свят също има чудеса, които са не по-малко впечатляващи. В тази статия ще ви разкажа за 7 възможности, които са граничeли с магия само преди няколко века, а сега всеки може да се възползва от тях в личните си финанси.
№1 Сложната лихва
Аз си спомням, че за първи път чух за сложната лихва и капитализирането в училище, но доста години по-късно разбрах напълно концепцията и как мога да я приложа в личните си инвестиции. На пръв поглед, не е нищо особено – просто реинвестираме получения доход и така през всеки следващ период сумата, която се олихвява расте. Например, ако имаме 1,000 лева и ги вложим в актив, който ни носи 5% на година, то след 12 месеца ще имаме 1,050 лева, след 2 години – 1,102.50 лева (вместо 1,100 лева), след 3 години – 1,157.63 (вместо 1,150 лева) и така нататък.
Ако инвестираме дадена сума за кратък период от време, сложната лихва не оказва такова влияние върху крайния резултат, но ако вложим горната сума за период от 30 години при 5% доходност на година и реинвестираме печалбата, то общата сума ще е 4,321.94 лева. За сравнение, ако не прибавяме лихвата към първоначалната сума, то сумата ще е 2,500 лева. Също така, ако добавяме само по 50 лева на месец към първоначалните 1,000 лева, то след 30 години ще имаме над 45 хил. лева.
Повечето финансови инструменти позволяват да използваме силата на сложната лихва и да мултиплицираме ефекта от годишните доходи. Това чудо на съвременния финансов свят може да се използва и срещу нас. Ако ползваме кредитна карта и връщаме само минималната дължима сума, то лихвата ще се начислява отново и отново върху първоначалната сума.
Индексните борсово търгувани фондове
Представете си, че може да си купите акции от 500 или 1,000 компании, търгувани на дадена борса при сравнително ниски такси и без да разполагаме с големи суми. Това е възможно с т.нар. ETF-и. Те са фондове, които акумулират спестяванията на огромен брой хора и ги инвестират в компании от популярни индекси като S&P500, NASDAQ и други. Тъй като не използват сложни активни стратегии за инвестиране и почти 100% от дейностите могат да се автоматизират, техните такси и комисионни са доста по-ниски от традиционните взаимни фондове.
Да не забравяме, че ETF-ите са напълно прозрачни и всеки може да провери в които точно компании и активи са инвестирали, докато при договорните фондове се предоставя информация само за най-големите 10 позиции. Ако говорим за доходност, индексните борсово търгувани фондове бият активно управляваните фондове на развити пазари като САЩ, например.
Допълнителни вноски по дългосрочни кредити
Това е едно от чудесата на финансовия свят, от което много малко хора се възползват. Всеки знае за тази опция (да погасява предсрочно част от кредита си), но забравя за нея, когато започне да погасява месечните вноски и така пропуска да спести хиляди левове. Например, само една допълнителна вноска на година в началото на периода може да съкрати срока на кредита ни с десетки месеци.
Това е така, защото в началото по-голяма част от всяка вноска е лихва и намаляването на общата главница, драстично съкращава периода или размера на месечните вноски. Знам, че когато изтеглим ипотечен кредит за покупка на жилище, в началото имаме страшно много разходи за ремонт и обзавеждане, но когато нещата се наредят, е добре да помислим как да намалим срока на заема или месечните вноски. Оставащите средства може да използваме за някое от другите чудеса.Застраховките
Знам какво си мислите – какво ли пък невероятно има при толкова популярни продукти, каквито са застраховките. Замислете се – само срещу малка сума всяка година може да сключим имуществена застраховка за нашето жилище и ако то пострада, ще получим обезщетение, с което ще възстановим пораженията. Невероятно, нали? Ами, ако си направим здравна застраховка, срещу няколкостотин лева на година, ще си купим спокойствие, че ако нещо ни се случи, ще имаме финансовата възможност да посрещнем всички извънредни разходи.
Само преди по-малко от два века, природните стихии са били един от най-големите страхове на хората, защото само за миг може да унищожат домовете им, които са строили цял живот. След като имаме това „чудо“ на разположение, не мога да повярвам, че само 15% от жилищата у нас са застраховани, при това повечето са задължителни застраховки по ипотечни кредити.
Спестяването
В днешния консуматорски свят, ние правим всичко възможно, за да похарчим и последната ни стотинка от заплатата. Не говоря само за хората с ниски възнаграждения, а основно за представителите на т.нар. „средна класа“, които получават добри доходи, но живеят на кредит и искат да си купят всичко сега, на момента. Ако се загледаме в рекламите на финансовите институции, те всички звучат в един тон – „Не чакай, а си го купи СЕГА!“, „Не е нужно да почваш втора работа, за да си позволиш ново жилище. Вземи кредит“ и „Само срещу едно кафе на ден, тази кола може да е твоя!“.
Все повече хора имат отрицателна нетна стойност (пасивите им са повече от активите) и стават по-бедни, въпреки че на външен вид изглеждат по-богати. Цената на този по-висок стандарт е увеличаващия се стрес, извънредното работно време, пренебрегването на семейството и зависимостта от заплатата. Тези хора, ако останат без работа само един месец, ще фалират. С тегленето на още и още кредити, те ограбват бъдещето си за сметка на сегашните удоволствия. Вся някога обаче, те трябва да платят цената и този ден ще дойде, рано или късно.
Акциите на компаниите
Да имаме дял от една мултимилиардна компания е едно от чудесата на съвременния финансов свят. Като малък не съм си представял, че аз мога да съм акционер в бизнеси, които продаваха продуктите си в целия свят. Развитието на фондовите пазари спомогна повече за развитието на световната икономика от всички останали неща, взети заедно. Ако вземем който и да е финансов инструмент, в основата му стои някоя компания, която развива бизнеса си. Например, по-голямата част от сумите, които се влагат в пенсионните и застрахователните продукти, се инвестират в дялове от компании.
Развитието на технологиите ни позволи да търгуваме с акции на почти всички борси по света и да печелим от ръста в техните цени и да получаваме дивиденти, ако те разпределят печалбата си. За мен, това е едно от чудесата на съвременния финансов свят и е жалко, че само около 1% от българите инвестират директно в акции на компании.
Личният финансов план
Да знаеш къде си бил, къде си сега и как да постигнеш дългосрочните си цели е безценно за мен. Всичко това е описано в личния ми финансов план. Той е пътната карта и компаса на моето пътуване към финансовия успех. Сигурно може да минем и без него, но това ще ни отнеме много повече време и ще ни струва много по-скъпо. Всеки от нас може да изготви този план, като е достатъчно само да се порови в интернет и да разбере кои са основните му елементи.
Това бяха новите 7 чудеса на финансовия свят. Всички те са достъпни и всеки може да се възползва от тях. Най-хубавото е, че принципите на които са базирани, са прости и разбираеми. Те не са поредната схема за забогатяване, а доказани във времето механизми, които ще ни позволят да увеличаваме устойчиво богатството си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.