АЕЦ "Хинкли Пойнт" - за какво става въпрос и защо е толкова важна?
Британското правителство даде зелена светлина за изграждане на финансираната от Франция и Китай атомна електроцентрала "Хинкли Пойнт" в Съмърсет.
Одобрението идва с няколко нови задължителни условия, включително клауза, че кабинетът в Лондон трябва да бъде консултиран, ако EDF, френската компания, която стои зад проекта, иска да продаде контролния пакет.
Предложената нова АЕЦ известна като "Хинкли Пойнт" Си, ще бъде построена близо до две съществуващи атомни централи - "Хинкли Пойнт" Ей и Би, като е предвидено да започне да произвежда електроенергия през 2025 година. Критиците обаче продължават да предупреждават за повишаващите се главоломно цени и последиците от построяването на атомни централи във Великобритания от чуждестранни правителства.
Какви са аргументите в подкрепа на изграждането на "Хинкли Пойнт" Си?
За Великобритания тя ще произвежда 7 % от използваното електричество в момент, когато по-голямата част от останалите атомни централи в страната вече ще са затворени.
Електроенергията, добива с малки въглеродни емисии, ще помогне за постигане на нашите цели в областта на климата. Гигантският проект ще даде стимул на икономиката. И споразуменията за финансирането означават, че сметката няма да бъде платена от британското правителство.
Французите искат централата да бъде построена, тъй като подпомага техните международни ядрени амбиции. Въпреки спънките пред проекти във Финландия и Фламанвил, Северна Франция, "Хинкли Пойнт" се превръща във витрина за износа на френски технологии за реактори в целия свят.
Китайците, посредством групата CGN, се ангажираха да платят една трета от цената на проекта, изчислена на общо 18 милиарда долара. Целта им е да стъпят здраво в Западна Европа. Сделката за "Хинкли Пойнт" освен това предвижда китайците да получат дял в нов проект за атомна централа в Сайзуел и възможност да построят собствени реактори в Брадуел, графство Есекс.
Колко голям е проектът и колко ще струва?
"Хинкли Пойнт" Си ще е най-големият строителен обект в Европа твърди EDF.
Проектът ще открие 25 000 нови работни места. В пиковия момент на обекта ще бъдат наети 5600 души, а когато стане готова, централата ще има персонал от 900 души. Проектът ще струва на EDF и нейния партньор 18 милиарда лири стерлинги.
В замяна обаче френската държавна електрическа компания ще получи гарантирана цена на тока в продължение на 35 години. Потребителите ще платят милиарди лири стерлинги заради сложно споразумение за субсидии.
Очаква се инвестицията на EDF да има възвръщаемост от 9-10 %.
Какво ще означава проектът за потребителите?
Договорът на EDF с британското правителство гарантира на компанията "цена на изпълнение" от 92,50 лири стерлинги за мегаватчас ток от "Хинкли Пойнт" Си. Ако цената на едро на електричеството е по-ниска от тази фиксирана стойност, потребителите ще покрият разликата.
Правителството обаче сега очаква цените на едро на електроенергията да бъдат по-ниски в сравнение с прогнозите от 2013 година, когато бе определена въпросната "цена на изпълнение".
Националната сметна палата е изчислила, че в резултат сметката, която потребителите ще трябва да платят, за да покрият разликата, се е увеличила от 6,1 милиарда до 29,7 милиарда лири стерлинги.
Защо Великобритания е страстен привърженик на атомната енергия?
Откакто през 2006 година тогавашният британски премиер Тони Блеър се ангажира страната да построи нови атомни реактори, правителствата едно след друго твърдят, че ядрените централи са необходими като част от енергийния микс.
Новите АЕЦ - гласи техният довод - ще направят Великобритания по-малко зависима от вноса на енергия.
Атомните реактори освен това осигуряват количеството електроенергия, необходимо за задоволяване на минималното търсене, защото производството не спира. Това е важно предвид факта, че все повече възобновяеми прекъсващи източници, като вятъра и слънчевата енергия, се включват към електрическата мрежа.
Кой участва в проекта?
Водеща роля има френският енергиен гигант EDF. Компанията е 85 % собственост на френската държава.
Ядрената фирма Areva, в която френската държава също има мажоритарен дял, ще достави EPR реактора, който ще бъде използван в "Хинкли Пойнт" Си.
На практика обаче EDF купува реактора сама от себе си. След години на загуби подразделението на Areva за производство на реактори се сля с EDF в рамките на спасителен план, изпълняван от френското правителство.
Джон Мойлан, Би Би Си
Източник: БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.