Американците отиват да гласуват на фона на небалансирана икономика

Американците отиват да гласуват на фона на небалансирана икономика

Икономиката на САЩ вдига растежа на заетостта и заплатите, но не и духа на гласоподавателите. Американците избират президент на фона на бавен, но стабилен растеж, който успя да възстанови икономиката от смазващото влошаване при Голямата рецесия. Правителственият доклад за заетостта, оповестен в петък (миналата седмица), отчете, че наемането на персонал остава значително със 161 000 прибавени позиции. Равнището на безработицата е ниско - 4,9%.

Въпреки това възстановяването, най-бавното от Втората световна война, накара много американци да се чувстват пренебрегнати, особено онези, които нямат висока квалификация или образование, или пък живеят извън водещи населени места.

"Стандартното американско домакинство е в много по-добро положение, отколкото бе преди осем години", отбелязва Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics. "За никой обаче това не беше велико десетилетие. Все още голяма част от населението чувства, че това не е проработило за тях", допълва Занди.

Слабите места на икономиката са най-голямото опасение на мнозинството от гласоподавателите, които твърдят, че икономиката на САЩ е в лошо състояние, според допитване на Associated Press-GfK. В същото време те казват, че личните им финанси са добре.

От избирателите 53 % са мнение, че икономиката е "зле", а според 46 % е "добре", сочи проучването, направено между 20 и 24 октомври. И все пак 65 % определят като добри собствените си финанси срещу 34 % от анкетираните, които ги намират за "лоши".

От поддръжниците на Хилари Клинтън 73 % твърдят, че икономиката е добре; едва 16 % от подкрепящите Доналд Тръмп мислят така.

И докато 60 % от белите отговарят, че икономиката е зле, то според 60 % от непринадлежащите към бялата раса тя е добре. При все това белите и небелите са склонни почти поравно да кажат, че личните им финанси са добре.

Да вземем за пример 73-годишния Чарлс Мюлер, който живее край Трентън, Ню Джърси, и описва финансите си като прекрасни. Той взима пенсия от 26 години като държавен служител и получава социално осигуряване.

По-широката икономика обаче му се струва доста слаба. Негов приятел бил уволнен в периода на рецесията, след това изкарал учителски сертификат и още не може да си намери преподавателска позиция на пълен работен ден. А дъщерята на приятел, която неотдавна завършила колеж, е "прикована" към позицията на помощник управител на магазин за един долар.

"Познавам много хора, които се борят и не успяват да си намерят работа, отговаряща на образователния им ценз", продължава Мюлер. Той подкрепя Тръмп, макар да вижда основните претенденти за президенти като "двамата най-лоши кандидати, между които някога е трябвало да избирам".

Ето и кратък преглед на икономиката на САЩ точно преди изборите:

По-бавно, но все пак стабилно наемане на персонал

Пазарът на труда доказа, че е устойчив.Работодателите прибавяха средно по 181 000 позиции на месец тази година. Това е по-малко спрямо миналогодишния среден брой от 229 000. Но пък е почти двойно над месечния темп, необходим за понижаване на равнището на безработицата във времето. Броят на хората, кандидатстващи за помощи при безработица, е близо до 40-годишен минимум - доказателство, че съкращенията са оскъдни и повечето американци се радват на голяма сигурност на работните места.

Блейк Залкбърг, президент на OFM, компания за производство на мебели в Ралей, Северна Каролина, се надява да наеме деветима служители и да увеличи досегашния си персонал от 58 души, включително графични дизайнери, фотографи и специалисти по продажбите. Той очаква продажбите да нараснат с една трета догодина.

"Пазарът не мебели е доста силен", казва той.

Най-после има ускорение при заплатите

На фона на спада на безработицата до 4,9% спрямо пиковите 10%, отчетени през 2009 година, бизнесът е принуден да се конкурира по-усилено за нови служители. Това дава на работниците по-голяма възможност за преговори при търсенето на нови позиции и в крайна сметка тласка нагоре заплащането. Средното почасово възнаграждение се повиши с 2,8% през октомври спрямо година по-рано - най-бърз 12-месечен темп от седем години. И все пак в исторически план това е страхотен резултат. В една здрава икономика надниците се увеличават с около 3,5% годишно.

Предпазливи потребители

Стабилното наемане на персонал и умереното вдигане на заплатите насърчиха повече американци да купуват скъпи стоки като нови автомобили. Продажбите на коли се движат близо до миналогодишния рекорден темп от над 17 милиона превозни средства. Предпазливостта обаче все още властва: разходите на американските потребители нараснаха едва с 2,1% през тримесечието юли-август, което е по-малко спрямо много по-здравословните 4,3% през предходните три месеца.

Жилищният сектор почти се е възстановил

Спукването на балона в жилищния сектор от миналото десетилетие заличи богатство на домакинствата за трилиони, струваше на над 5 милиона американци домовете им и предизвика Голямата рецесия. Въпреки това пазарът на жилища почти се възстанови, като средните изкупни цени за страната са само със 7% под максимумите си от 2006 година. По-високите стойности на домовете помогнаха на много семейства да възстановят част от загубеното богатство. Продажбите на налични жилища тази година запазиха почти здравословното равнище от около 5,4 милиона.

Дъг Дънкан, главен икономист във Fannie Mae, прогнозира забавяне на растежа на продажбите през идната година. Само че по-младите американци са все по-склонни да купуват къщи, което предполага, че на т. нар. хилядолетници (поколението, навършило зряла възраст около 2000 година - бел. прев.) им е омръзнало да живеят в апартаменти - или в сутерена на родителите си - и започват да се изнасят.

Бизнесът се въздържа

Компаниите с оптимистични очаквания обикновено харчат повече за компютри, машини и друго оборудване, за да отговорят на търсенето. Вместо това през последните месеци се случва обратното: бизнес инвестициите в ново оборудване спадат четири поредни тримесечия. Част от това отдръпване е налице, тъй като компаниите за петролни сондажи орязаха разходите за стоманени тръби и други съоръжения в отговор на рязкото поевтиняване на петрола. Много компании обаче също са склонни да отложат новите разходите за след изборите, когато потенциалните промени в икономическата политика ще бъдат по-ясни.

Слаба производителност на труда

Икономиката на САЩ не нараства много по-ефективно. Откакто рецесията започна, производителността - или продукция за час работа - се повишава с под една трета от годишния темп, наблюдаван от 2000 година до края на 2007 година. Увеличаващата се производителност е ключова за вдигане на жизнения стандарт, защото позволява на компаниите да повишават заплатите, без да качват цените.

Икономистите обвиняват редица фактори за забавянето: американците създават по-малко нови компании, които да са склонни да възприемат нови технологии. А и по-слабите инвестиции в пътища, пристанища и друга инфраструктура удължиха времето за доставка и пътуване до работното място.

Мнозина все още са пренебрегнати

Милиони американци не бяха облагодетелствани от трайното наемане на служители през последните няколко години. Позициите със средни доходи в промишлеността и офис дейностите бяха безвъзвратно загубени при рецесията и бяха заменени от по-нископлатен труд в търговията на дребно и бързото хранене. Много от безработните се отказаха да си търсят работа и вече не се броят за безработни.

Николас Еберщат, автор на новата книга "Мъже без работа", отбелязва, че това е дългосрочно явление. На всеки безработен мъж на възраст от 25 до 54 години се падат трима други, които нито работят, нито си търсят работа. Съотношението се е удвоило от 1990 година.

Кристофър Р. Ругабър, Асошиейтед прес

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ