Богатият Север харчи нашироко в надпреварата за икономическо възстановяване в Европа

Богатият Север харчи нашироко в надпреварата за икономическо възстановяване в Европа

След като пандемията от коронавирус превзе живота, всички идеи за въвеждане на нови мерки за икономии в Европа останаха на заден план, а всички страни започнаха надпревара за излизане от рецесията и връщането към някакво подобие на нормалност, пише Ройтерс.

Макар че средствата, отделени за тази цел, са в размер на трилиони долари, те не покриват дълбоките национални различия по отношение на количеството и типа предлагана помощ.

Иначе казано, богатият Север има възможността да подкрепи икономиката си с пари, които по-късно няма да трябва да връща, докато по-бедният Юг разчита на краткосрочни мерки като заеми и временно данъчни отстъпки.

Безспорно целта на възстановителния фонд в размер от 750 млрд. евро е да изглади тези различия и да гарантира, че неравенството в богатството няма да се разшири. Тези средства обаче ще станат достъпни едва догодина, като тяхното усвояване ще отнеме още повече време. Дотогава националните различия ще останат на преден план.

Базираният в Брюксел мозъчен тръст „Брюгел” изчислява общата сума на пряката, невъзвръщаема подкрепа, която Германия има възможност да предложи на компаниите и гражданите си, на 8,3% от брутния вътрешен продукт (БВП), което е сравнимо с отделената помощ САЩ, която се равнява на 9,1% от БВП на страната.

В германския пакет влизат 100 млрд. евро за рекапитализация и покупка на дялове в компании, които изпитват затруднения заради коронавируса, 23,5 млрд. подкрепа за заплати на работници с намалено работно време и 18 млрд. преки грантове към малки бизнеси, които са най-тежко засегнати от пандемията.

За сравнение, възможностите на страните, които бяха в центъра на дълговата криза през 2009 г., са делеч по-скромни. Португалската пряка помощ е само 2,5% от БВП, гръцката – 3,1%, испанската – 3,7%, а италианската – 3,4%.

Рим предложи мораториум върху погасяването на заемите и ипотеките на стойност над 220 млрд. евро за малките компании, но ако не бъдат предприети нови мерки, в края на януари погасяването ще трябва да бъде подновено.

Мадрид е изправен пред сходна дилема. Испанското правителство подкрепи кредитиране на компании на стойност 140 милиарда евро, а банките договориха гратисен период с компании за връщането на заеми. С изтичането на този период обаче нарастват притесненията от вълна от фалити, като Мадрид търси начини за предлагане на повече помощ.

Новините за по-силното от очакваното възстановяване на икономиката на Еврозоната през третото тримесечие разкриват само част от реалната картина, тъй като резултатите са за периода преди новия бум на заразените с коронавирус през октомври и последвалото въвеждане на строги карантинни мерки в редица европейски страни. Докато повечето страни все още предлагат програми за подкрепа на фирмите и запазване на работните места, това не може да продължи вечно, като много анализатори се притесняват, че най-лошото тепърва предстои.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?