Европа избра Тръмп

Европа избра Тръмп

Тази статия Емил Кошлуков написа за списание "Мениджър" през април.

Вероятно най-мразеният и обиждан американец в Европа днес е Доналд Тръмп. От петиция за забрана да бъде допускан в Обединеното кралство – подписана от 500 000 души, обсъдена в британския парламент, до унищожителни статии във всички големи европейски издания, той е вече персона нон грата на Стария континент. Подиграван, хулен и критикуван, Тръмп се превърна в нарицателно за глупав политик. Дори европейската десница, която споделя неговите виждания за мюсюлманите, емигрантите и военните му идеи, не посмя да застане в негова подкрепа. Толкова е зле работата.

Обаче именно тази Европа помогна за възхода на Доналд Тръмп. Политиката на Брюксел му дава най-силните доводи в неговите речи. Точно подходът на Ангела Меркел към емигрантите вдигна топката на Доналд Тръмп. Социалните помощи, които са получавали атентаторите, второто и трето поколение емигранти, които се превръщат в терористи, безсилието на държавата и полицията да се справят с гетата в Париж и Брюксел – това е водата в мелницата на Тръмп. И тази Европа, която му се присмива, продължава да налива вода.

Тръмп стана известен с резките си критики към нелегалните емигранти. Стена по границата с Мексико, пълна депортация на всички нелегални емигранти, те да си плащат сами разходите за това - кое от всички тези предложения не идва от Европа? Не вдигнахме ли стени по границите всички, в отчаянието ни да спрем потока от хора? Не сключихме ли сделка с Турция за депортация, с нашето Мексико? Тръмп нарече мексиканските емигранти изнасилвачи – а тези в Кьолн как да ги наречем? Европа даде основание на Тръмп да предложи политики, която самата тя с половин уста прие, че са нужни. Да критикуваш американския кандидат за неща, които твоите граждани масово подкрепят и искат, е лицемерно. Да се подиграваш на идеите му, когато твоята политика се провали безславно – това е доста нелепо. Именно кризата с емигрантите тук издигна Тръмп там.

Сбърканата европейска политика породи американски отговор, не обратното. Пълната забрана за допускане на мюсюлмани в САЩ, която Тръмп предлага, се споделя от мнозинството европейски граждани. И точно заради погрешното разбиране за толерантност, заради дългите години на пренебрегване на проблема. Слабостта на европейските служби за сигурност изглежда ужасяващо за американците. Повечето от тези терористи са били известни на властите, били са съдени дори, и са оставени необезпокоявани да вършат каквото искат, да пътуват из цяла Европа и да подготвят

взривовете и смъртта на европейци. В Америка този от атентата срещу Шарли Ебдо щяха да са го осъдили на 700 години затвор за предишните му престъпления, да са му сложили GPS в задника и да знаят дори кога пикае. Чудно ли е, че американците подкрепят Тръмп за това? Не, учудващото е, че Европа го допусна. И Тръмп го използва умело, играейки с основателните страхове на хората.

Военните разходи на САЩ за сигурността на света вече омръзват на американците. Европа отдавна е пътник без билет на този влак, отдавна се вози безплатно. Колко пъти САЩ поиска Европа да увеличи бюджета си за сигурност? Колко пъти в НАТО поставиха въпроса за споделяне на военните разходи от другите членки, за спазване за изискването да вдигнат процентите в националните бюджети за отбрана и сигурност? Тръмп казва, че Америка повече няма да плаща чужди сметки, и го аплодират. Но вината за това е на нашия континент, не в пламенните речи на Тръмп, той само ползва тази слабост на европейците. И е прав, за съжаление.

Американците са уморени, както и всички други, от старите политици. Те искат нов човек в Белия дом, искат промяна. Ангела Меркел, с непремерените си думи и действия, само направи това желание още по-силно. Безплодните приказки на Брюксел, бавенето и бездействието на еврочиновниците само доказват, че промяна е нужна. А сделката с Турция ги направи за смях – само си представете, че САЩ молят Канада да пази границите им, като ѝ плащат за това. Сега вероятно разбирате, защо Тръмп звучи убедително, а Юнкер и Туск – жалко. Ние тук, в ЕС, правим този кандидат силен и харизматичен, защото на фона на нашите лидери, той изглежда блестящо. И цялата политика на мулти-култи идеологията се превърна в пародия. От центъра на Европа, Брюксел, където забраниха коледната елха, за да не обижда чувствата на ислямистите, до скандинавските правозащитници и цензурата – продължила четири дни – върху немските медии за атаките в Кьолн, толерантността се превърна в отказ от ценностите на Европа, в отрицание на онова, което ни обединява. Бягството от християнските корени на нашата цивилизация е чудовищно престъпление за американската нация, която дори на парите си пише, че вярва в Бог. И затова Тръмп изглежда стабилен, защото се опира на вярата и културата си, а не бяга от тях.

Америка превръща емигрантите в американци за едно поколение, ние превърнахме родените в Европа в чужденци – врагове на собствените си страни, в които са родени и възпитани. Тръмп може и да изглежда луд и опасен в САЩ за някои, но за много други изглежда чудесно. Особено ако го поставиш до нашите, уж зрели и опитни политици. И когато Америка чете и гледа какво се случва тук, Тръмп става все по-желан и адекватен. Така че нека кажем ясно – ако той спечели, заслугата за това ще е и наша, лично на Меркел, Юнкер и компания.

Ние тук, в ЕС, правим този кандидат силен и харизматичен, защото на фона на нашите лидери, той изглежда блестящо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

OpenAI очаква загуба от около 5 млрд. долара тази година
ЕС планира да гласува на 4 октомври митата за вносните електрически превозни средства от Китай
Израелската армия обяви, че е убила няколко командири на "Хизбула" в Южен Ливан
„Хизбула“ потвърди смъртта на Хасан Насрала
Най-лесният начин за повишаване на емоционалната интелигентност
Супермоделът Наоми Кембъл получи забрана да ръководи благотворителна организация, харчела парите за спа и цигари
АПИ: Може да се въведат винетки за Околовърстния път в София
САЩ разследват покупката на около 200 радиостанции от милиардера Джордж Сорос