Финансовите уроци, които научих(ме) през 2020 година

Финансовите уроци, които научих(ме) през 2020 година

Финансовите уроци, които научих(ме) през 2020 година

В началото на тази година никой не очакваше, че събитията в икономиката и на финансовите пазари ще се развият по този начин. Само за осем месеца преживяхме рекордна безработица, спад на световните борсови индекси (и след това възстановяване), затваряне на икономиките и постепенното им отваряне, както и още куп други събития. През 2020 година много хора загубиха голяма част от спестяванията си, а други увеличиха богатството си. В тази статия ще ви споделя уроците за моите лични финанси и инвестиции, които аз научих (или се потвърдиха) по време на пандемията.

Урок №1. Теорията е важна, но опитът е цар

Имам финансово образование и съм прочел стотици книги за инвестиране, но това, което се случи през първите месеци на тази година беше много различно от това, което пише в учебниците. Немалко хора очакваха поредната икономическа криза, но никой не можеше да предвиди настъпилите събития (въпреки че някои анализатори се опитаха в началото на кризата, но без особен успех). Те ми показаха още веднъж, че нищо не може да замени практическия опит, защото колкото и добре да си подготвен теоретично, пазарът си има собствени правила.

Кризата от 2008 година беше първата, която ме засегна лично и ми показа, че нещата са различни от това, което съм учил. Тогава никой не подозираше, че инвестиционните банки в САЩ чрез пакетирането на лоши ипотеки в инструменти с първокласен рейтинг, са подготвили „перфектната буря“, която стигна и до една сравнително малка страна в Югоизточна Европа като България.

Тази година нещата се развиха дори още по-бързо. За една нощ неизвестен китайски вирус затвори (буквално) много от страните по света и бизнесът замря. Производството и потреблението намаляха драстично. Всичко това доведе до логичен спад в цените на акциите на световните борси, както и на почти всички класове активи.

Американският индекс S&P500 падна с близо 34% за по-малко от два месеца и когато всички очакваха понижението да продължи с бързи темпове и да достигне между 50% и 60% минимум, президентът Тръмп обяви мерки за възстановяване на американската икономика на стойност над 2 трилиона долара. Аз очаквах тази новина да има слабо въздействие върху финансовите пазари, но от 23 март 2020 година досега, американските борсови индекси са нараснали с над 50%.

Урок №2. Може да правиш пари или да гледаш как другите правят

Интернет и социалните мрежи са залети от материали на финансови анализатори, които дават всевъзможни прогнози за движението на един или друг актив. Общото между повечето от тях е, че те работят за някоя компания или медия и просто следят пазара без да са инвестирали и един лев в прогнозите, които правят. Има и друга група от кандидат-инвеститори, които наблюдават какво се случва на финансовите пазари, които също не са вложили собствени средства в тях, а чакат добър момент за вход.

И двете групи коментатори се бяха обединили около мнението, че в началото на 2020 година пазарите са се „балонизирали“ и акциите на големите компании са с прекалено високи цени. Интересното е, че същите тези странични наблюдатели при спада на световните борсови индекси в края на месец февруари препоръчваха да се изчака с инвестициите, въпреки че цените на някои акциите спаднаха с над 50%. Много от тях ми писаха, че не разбирам нищо от финанси и инвестиции щом купувам при падащ пазар и това ще ми донесе само загуби, когато борсите се сринат.

Имаше и много инвеститори, които продадоха всичките си акции и дялове от взаимни и борсово търгувани фондове, когато пазарът беше над 20% надолу, за да се предпазят от по-големи загуби, а и страхът от повторение на Голямата депресия влияеше на техните действия. Въпреки че плановете им бяха да влязат на по-ниски нива, малцина го направиха.

Разказвам всичко това, за да стане ясно, че има огромна разлика между хората, които стоят отстрани и коментират ходовете на играчите (аз ги наричам „кибици“) и тези, които задават въпроси, интересуват се, правят грешки, но са достатъчно смели, за да рискуват и да спечелят.

За разлика от предишната криза, когато загубих немалко пари, защото слушах много знайни и незнайни анализатори (мислех си, че знаят повече от мен, но не беше така), 2020 година е една от най-успешните ми досега. Основното ми инвестиционно портфолио се състои от два борсово търгувани фонда (един в американски акции и един в злато) и от 3 технологични компании.

По време на спада не търсех точния момент да продам моите инвестиции, а купувах при всеки 10% надолу. Не е лесно да купуваш при сриващ се пазар, когато не знаеш къде е дъното и може да загубиш почти всичките си спестявания. Искат се здрави нерви и поемане на риск. Наградата – над 45% доходност за последните 6 месеца.

Разбира се, за да следвам тази стратегия, аз съм избрал много внимателно инвестициите си, направил съм им обстоен анализ (а не съм послушал случаен човек в интернет или приятел, който е чул, че тази компания е добра), диверсифицирал съм в различни активи, инвестирам дългосрочно и осреднявам цената на покупка.

Урок №3. Винаги ще има черни лебеди

Каква е вероятността да си загубим работата и всичките спестявания, защото човек на другия край на света е изял диво животно? Не е голяма, нали? Но точно това се случи през тази година. А какво ни очаква в бъдещето никой не знае и не може да предвиди. Едно е сигурно – ние нямаме въздействие върху тези глобални събития, но имаме контрол върху нашето поведение и личните ни финанси.

Кризата от тази година показа, че не може да разчитаме само на един източник на доходи след като десетки хиляди хора останаха без работа, а немалка част от бизнесите фалираха или все още имат сериозни финансови проблеми. Не е нужно да си търсим втора работа или страничен бизнес, а просто може да инвестираме част от свободните ни средства в истински активи, а не да стоят в банката при почти нулеви лихви.

В ситуации като сегашната, едно от ключовите неща е да имаме средства, с които да преживеем минимум между 4 и 6 месеца, ако останем без доходи (т.нар. „авариен фонд“). Знам, че звучи просто и лесно, но огромната част от хората у нас имат пари само до следващата си заплата. А ако тя не дойде? Бизнесът също не прави изключение. Огромната част от фирмите в България са на един месец от фалита, ако нямат приходи.

Събитията от тази година ме научиха, че няма нищо сигурно на този свят. Дали ще е пандемия, климатични катаклизми или срив на финансовите пазари, кризите са част от нашия живот и всеки от нас трябва да е подготвен доколкото е възможно.

Кризите са възможност …да си научим уроците

Колкото и тривиално да звучи, кризите са катализаторът на положителните промени в света. Те ни дават възможност да станем по-добри, по-приспособими към външните обстоятелства и да преодолеем следващите препятствия по-лесно. Кризите ни напомнят, че „няма да е все така“. Дори отрицателните последици от пандемията върху нашите лични финанси и инвестиции са един добър урок, който много хора ще научат …или пък не, като само времето ще покаже. Успех!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ