Има ли наистина лесни пари?

Има ли наистина лесни пари?

Робърт Кийосаки направи революция в света на парите с неговата книга „Богат татко, беден татко“. Въпреки че принципите и идеите не са нови, американският автор въведе в ежедневието на милиони хора по света изрази като „пасивни доходи“, „финансова свобода“, „активи и пасиви“, „потоци пари“ и други. Както почти всичко модерно на Запад, и това ново движение стигна до България, като се превърна в любима „дъвка“ за мнозина. Дали има пасивни доходи, какви са те и дали може да ги получаваме у нас, ще ви споделя в тази статия.

Пасивни доходи …по български

Какво по-хубаво от това да си лежиш, а парите да валят от небето (или някой да ги оставя всяка сутрин под възглавницата, както видях в едно българско телевизионно риалити)? Според Уикипедия, пасивният доход са парични потоци, получавани на регулярна база, изискващи минимални или никакви усилия от страна на получателя, за да ги поддържа. Или с прости думи – инвестиционно перпетуум мобиле, което да ни захранва с пари, а ние си правим каквото си искаме (освен да работим, защото това е несъвместимо с идеята за финансова свобода).

Тъй като човечеството все още не е открило вечния двигател, така и вечните пасивни доходи са само химера (или поне не съм ги виждал и не съм чувал за човек, който ги е постигнал). Все пак, има два вида доходи в България, които се доближават до определението за пасивни. Първите се наричат „джобни“ и се дават от родителите на децата до 25-годишна възраст (минимум) – те са регулярни и изискват минимални усилия от страна на получателите (теглене от банкомат). Другият вид пасивни доходи в България се наричат „пенсии“ – всеки месец на 7-мо число те са по сметките на техните получатели или в пощенската станция по местоживеене.

И двата вида пасивни доходи си имат недостатъци. Първите са временни, докато родителите ни не решат, че трябва да сме самостоятелни и да започнем да изкарваме активни доходи, т.е. да работим някъде. Вторите са до края на живота ни, но не са в голям размер, а и преди това трябва да сме се трудили поне 40 години, за да ги получаваме. Минус и при „джобните“ и при „пенсиите“ е, че зависят от други и не може да влияем особено върху техния размер.

Като изключим тези два вида доходи, останалите, които ще ви представя, са далеч от определението за пасивни – те не са вечни, а и изискват немалки усилия, за да ги създадем и поддържаме.

Лесни пари само за един час на ден

Доста съмнителни схеми започнаха да използват книгата на Кийосаки, за да привличат наивници, които да „инвестират“ в различни „пакети“ и да получават пасивни доходи, докато спят или пият коктейли на някой плаж. За съжаление, повечето от тях предлагат неща, които са твърде хубави, за да са истина. Общото между тях е, че трябва да се купуват още и още „пакети“ и да се привличат нови и нови хора към схемата. Така, нашата мрежа ще стане огромна и ще получаваме пасивни доходи от всички нови хора, които се включват или си купуват още от „продукта“.

През последните години имаше доста подобни схеми, повечето от които вече фалираха или изчезнаха безследно и убиха мечтата за вечни пасивни доходи на много българи. Всички си спомняме за пасторите от Пловдив и тяхната цел да завладяват света. Доста хора загубиха пари там, но това беше добър урок за тях, който ще им служи до края на живота. Последната възможност, за която чух, е да си купуваме боклук, който да рециклираме и така да получаваме пасивни доходи. И накрая, един мармот завива парите ни в преработен станиол и ни ги праща с пощенски гълъб…

Недвижими имоти

Наем от недвижим имот - това е класически пример за пасивен доход. Купуваме си едно жилище в хубав квартал до метрото в София, ремонтираме го, слагаме добри мебели и техника, даваме под наем на млада двойка от Търговище или колеги IT-та от голяма международна компания, и всеки месец получаваме пасивни доходи. Звучи страхотно, но на практика не е точно така.

Първо, трябва да проучим много внимателно имотния пазар в съответния град, след това да намерим точното жилище, да направим нужните изчисления за очакваната (но несигурна) доходност, да го купим (с всички детайли и дейности по покупката), да намерим фирма за ремонта, да изберем мебелите и техниката, да намерим добри наематели (и така всеки път, когато предишните напуснат), да наемем фирма за поддръжката и събирането на месечния наем, да правим необходимите ремонти, да плащаме данъци за имота и за тези доходи, и накрая да наречем тези доходи „пасивни“. Май се изискват определени усилия за осигуряването на тези доходи, а и определено не са вечни, а зависят (най-малко) от живота на сградата.

Рентата на земеделска земя също е в тази категория. Тя е вечна (а е и ограничена – вече не произвеждат земя) и теоретично доходите от нея могат да са стотици (дори хиляди) години, но път техния размер не е гарантиран и зависи от арендатора.

Банкови депозити

Вкарваш едни пари в банката и тях всяка година ти плаща лихва за това. Да, това са относително пасивни доходи и трябва само да изберем подходяща банка, промоционален продукт с малко по-висока лихва от стандартната и на всеки падеж да прехвърляме средствата в новия хитов продукт. И всичко това за 0.1% на година, обложени с данък върху лихвата. Ако имаме 10 милиона лева, за една година ще получим 9,200 лева, като на месец това прави по 767 лева. При положение, че разходите ни са по-малко от тази сума, ние сме финансово свободни. Трябват ни само едни 10,000,000 лева.

Дивиденти от бизнес

Следващият кандидат за приза „Пасивен доход“ са дивидентите от компании, в които сме инвестирали. За да го получим, ще трябва да намерим добра компания, която редовно разпределя част от печалбата си, да си купим акции от нея с помощта на инвестиционен посредник, и да се надяваме, че цените на нейните дялове няма да спаднат, защото така ще изгубим част от инвестицията си. Също така, ще трябва компанията да е на печалба през текущата година и на общото събрание да се реши тя (или част от нея) да се разпредели като дивидент, плащаме си 5% данък и парите са при нас. Средната доходност от тези акции е в рамките на 3-4% на година.

Теоретично е възможно да получаваме тази доходи вечно, но каква е вероятността една компания да я има повече от 10 години, и всяка година да е на печалба, която дава на акционерите си? По подобен начин стоят и доходите, получавани от инвестиции в дял от бизнес, като там рискът е още по-висок.

Авторски права от продукти

Тук влизаме малко в сферата на вероятностите. Ако сме гениален писател или изобретател, патентоваме произведенията си и предоставим правата за тях на компания, която ще продава тези продукти, може би, не ни трябва да четем статия в списание как да изкарваме пасивни доходи. Но колко от нас имат таланта (а и късмета) на хора като Стивън Кинг, Джоан Роулинг или Сай (онзи с Гангнам стайл), които печелят милиони от техните книги и музикални клипове. Дори при тях, усилията да станат толкова извести и богати не са били малки, а и модата на Хари Потър или конския танц ще отмине все някога.

И за финал

Знам, че звучи много изкушаващо да намерим някаква инвестиция, която да ни носи доходи до края на живота ни без да правим нищо, но такава не съществува. Казвам го като човек, който се занимава от над 20 години с финанси, ходил на много обучения в България и в чужбина, и срещал се с много богати хора.

Ако имаше лесен начин, щях да ви го кажа и всички да си пием коктейлите на Малдивите. Това, което знам със сигурност обаче е, че винаги усилията ще отплащат. Всяка минута, час и ден, който вложим в това да управляваме по-добре парите си и да увеличаваме нашите активи, ще ни се връща десетократно.

Ще се радвам да споделите дали вие сте открили истински пасивни доходи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ