Изкарваме ли ДОСТАТЪЧНО пари?

Изкарваме ли ДОСТАТЪЧНО пари?

Знам една тайна, която ще ви позволи да изкарате 50,000 лева за по-малко от две години, като отделяте само по няколко часа на седмица. Искате ли да ви я кажа? Ако отговорите с „ДА“, ще ви дам възможност да изкарате 100,000 лева, само срещу още 5 часа на седмица. Искате ли да ви споделя тайната? А искате ли 1 милион лева за по-малко от десет години? На каква сума ще ми кажете „Не, това вече са достатъчно пари“?

Всеки преминава през различни етапи от своя живот. Когато бях малък, един лев за закуска ми бяха малко и исках поне два лева. Като ученик, 21 лева стипендия не ми бяха достатъчни, а като служител, 1,500 лева ми изглеждаха като много пари, докато не започнах да ги получавам. Преди близо 7 години реших да изкарам 1 милион лева за 10 години, ей така, за самочувствие. Тези пари ми се струваха като добра кръгла сума, с която може да направиш много неща.

Започнах ударно и за по-малко от две години събрах прилична сума от спестявания и инвестиции. Гледах си финансовия отчет и се замислих – ако имам такава голяма сума като един милион лева, това ще ме направи ли по-щастлив? Ако увелича сумата с още 20%, ще се чувствам ли с 20% по-добре? Отговорът беше категорично „Не“. Тогава промених леко целта си – не искам да ставам богаташ, а финансово свободен за дълъг период от време.

Когато питам някого „Колко пари ще са ти достатъчни?“ получавам основно 3 отговора „Много“, „Никога няма да са ми достатъчни“ и „1 милион лева (или 10,000 лева на месец)“. Да, повечето пари могат да ни позволят да живеем по-нашироко и да си купуваме разни неща, но ще променят ли нашия живот? Какво се случва с милионерите от лотарията? Те получават наготово огромни суми, но техния живот не става по-добър и всичко се изяжда и изпива само за няколко години. След това са в същото положение, само че са в лоши отношения с повечето роднини и приятели.

Винаги ще има „спортната“ тръпка да изкарваме повече пари, като универсална оценка на стойността, която създаваме за другите хора, но когато човек достигне определено ниво на доходите, това престава да го мотивира толкова много и той си казва „Достатъчно“. Аз имам възможност да увелича значително доходите и богатството си, но не искам това да е за сметка на свободното ми време. Знам, че нашият свят е изцяло материален и много хора мерят стойността на един човек с банковата му сметка или месечните доходи, но това ли е единствения критерии? Ние сме в непрекъсната надпревара кой ще има по-скъпа кола, по-голям апартамент и кой ще ходи повече пъти в Дубай. Кога ще кажем „Стига!“?

Какво искаме?

Има много начини, но аз използвам два подхода при определянето на сума, която ще ми е достатъчна, за да живея така, както искам (има все пак някои ограничения, разбира се). Първият е насочен към вътрешната ми природа и това, което ме прави щастлив, а вторият е финансово измерение на този живот.

Аз съм привърженик на коучинга и подхода за задаване на силни въпроси, които ни придвижват напред. Има няколко такива, които ще са ни от полза в тази ситуация:

Какъв живот искам да живея? Искам ли да съм в непрекъсната надпревара с останалите за последния модел автомобил или телефон? Кое е по-важно – свободата и спокойствието, или материалните придобивки? Ставало е дума и в други статии, че ние сме социални същества и не е добре да сме прекалени индивидуалисти, но ако начина на живот на другите не ни е по вкуса, няма нищо лошо да имаме собствено разбиране за важните неща. За мен, свободата е на първо място и всяка по-голяма покупка я разглеждам през призмата на това дали ще ми донесе повече свободно време или не.

Какво наистина обичам да правя? Изглежда като лесен въпрос и всеки от нас има готов отговор за него, но дали е така? Да спортувам, да се разхождам, да се виждам с приятели, да пътувам – добре звучи, но дали тези дейности не са просто, за да се разтоварим от напрегнатото ни ежедневие? Може ли да правим тези неща непрекъснато? Няма ли да ни омръзнат в един момент? Кога беше последният път, когато се чувствахме пълни с енергия и времето минаваше като миг? На почивка ли беше или когато чертаехме планове за нещо ново?

Каква е моята мисия в живота? Този въпрос е свързан с предишния. Не е нужно да измисляме някакви помпозни мисии, но е добре да знаем как ние спомагаме за по-доброто бъдеще на нашето семейство, нашите деца, нашата страна или нашата планета. Каква е целта в живота ни? Просто да работим, да изкарваме пари и да ги харчим, или нещо по-голямо?

Какво ще оставя след себе си? Това е едно от най-добрите умствени упражнения, които правя. Какво ще оставя на света? Моите деца, които съм възпитал и образовал, ще продължат рода ми? Хората ще си спомнят делата ми и това, че съм променил по някакъв начин живота им в положителна посока? Всички тези неща са важни за мен. Да възпитаме в едно дете чувството за свобода, любопитството, да помага на другите, смелост и други качества, които притежаваме, е едно достойно дело, с което ще сме направили немалко за света. Има ли нещо друго? Може ли да се превърнем в безсмъртни чрез нашите дела? Може ли да се наредим до хора като Томас Едисон, Стив Джобс, Христо Ботев, Васил Левски и други?

Моят съвет е да си намерим тихо място и да си отделим поне 30 минути, за да помислим върху тези въпроси. Резултатът ще е невероятен. Обещавам ви. Ако прочетем биографиите на успешни хора, ще установим, че много от тях са променили живота си, именно след като са си задали тези въпроси.

Колко пари ще са ни достатъчни?

И тъй като това е рубрика за лични финанси, ще говорим и за пари. Като знаем какъв живот искаме да живеем, какво обичаме да правим, каква е нашата мисия и какво искаме да оставим след нас, колко пари ще ни трябват, за да го постигнем? Не бързайте да отговаряте. Преди няколко месеца зададох този въпрос на приятел и той ми каза „Аз обичам да прекарвам летата на екзотични места и да карам лодка. За да си купя къща и лодка, ще ми трябват доста пари“. Попитах го дали не може просто да си наеме вила само за лятото, както и лодка. Оказа се, че може и сумата не е много голяма. Миналото лято беше на гръцки остров, а това ще е на остров близо до Филипините.

Когато бяхме малки имаше един израз - „Кой предлага, той залага“, затова ще започна пръв, а вие ще изчислите вкъщи колко пари ви трябват, за да си кажете, че са достатъчно. Когато работех и живеех в София, бях част от играта „Кой е по-по-най“ – кой ще има най-скъпия телефон, кой ще има най-скъпата почивка, кой ще похарчи повече за забавления и т.н. Това не беше моето нещо, а и не вярвам, че на някой му носи удоволствие да е винаги отгоре.

Този живот беше на бързи обороти и трябваше да се работи много, за да си позволиш всички „глезотийки“. Липсваше ми време за себе си, но истинско, в което да помисля къде се намирам, накъде съм тръгнал и къде искам да стигна. Осъзнах, че това не е моята среда и моят начин на живот. Затова го промених. Първото решение беше да се върна да живея в родния си град, което беше най-доброто съчетание между възможностите на столицата (която ми е на 30 минути път с кола), и спокойствието и простотата на по-малкото населено място.

Разходите на семейството ми се намалиха почти 2 пъти и сега имаме много повече възможности да правим нещата, които наистина обичаме – да се разхождаме в планината, да пътуваме и да се наслаждаваме на всеки миг. Не съм забравил и мисията си – да помогна на 1 милион българи да живеят по-добре и да са по-щастливи, като управляват по-добре парите си и могат да си позволят повече неща.

А на теб колко пари ще са ти достатъчно?

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ