Как да използваме правилото на 2-те минути за личните ни финанси

Как да използваме правилото на 2-те минути за личните ни финанси

През 21 век ние искаме да получим всичко тук и сега. Моменталното задоволяване (instantgratification) на нашите потребности се е превърнало в религия за съвременното общество. В същото време, ние сме склонни да отлагаме до безкрайност нещата, които ни носят дългосрочни ползи, а не радост на момента. Това на модерен език се нарича прокрастинация, и е бичът на нашето време. За щастие, може да го преодолеем и в тази статия ще ви разкажа как да приложите едно просто правило при управлението на вашите лични финанси.

Правилото на 2-те минути

Дейвид Алан в своя бестселър „Getting Things Done: The Arto fStress-Free Productivity“ („Как да направим нещата: Изкуството на продуктивността без стрес”) пръв говори за правилото на 2-те минути. То е много просто: ако нещо може да направим за по-малко от 120 секунди, да го направим веднага. Замисляли ли сте се колко велики идеи не са били осъществени, защото някой е отлагал започването им? А как може да се промени живота ни, ако престанем да отлагаме важните (но не толкова приятни) неща?

Силата на този метод е, че не трябва да завършваме нещата за тези 2 минути, а може само да ги започнем. Например, искаме да се запишем на курс по чужд език, но непрекъснато го отлагаме, защото това ще ни извади от удобната ни зона, ще трябва да променим графика си, да пишем домашни и други неща. Ние знаем, че това ще промени живота ни в положителна посока, но въпреки това, го отлагаме. Защо за 2 минути просто не прегледаме сайта на езиковата школа и не видим какви програми предлага, какви са методите за учене и т.н. Не сме задължени да правим нищо след това. Наистина.

В книгата си "Пред-убеждаването" Робърт Чалдини обяснява какво се случва след мозъка ни, след като сме започнали нещо. Нашето съзнание не обича недовършените неща и иска да доведе до край всичко започнато. Нека се опитаме да напишем едно изречение до средата. Трудно е, нали? Мозъкът ни „притиска“ да го завършим и да му сложим точка. Иска се наистина голяма воля да започнем нещо и да не го довършим. За това е „виновно“ и обществото, което не уважава хора, които се отказват по средата на нещо. Някой да е чувал нещо за човека, които е щял да изобрети електрическата крушка, но се е отказал?

2 минути за нашите лични финанси

Оказа се, че това правило е изключително ефективно при управлението на нашите лични финанси. В началото, имах чувството, че отделям твърде много време за да гледам къде отива всеки един лев от моите пари и как се движат инвестициите ми. Когато тези дейности ги разделих на съвсем малки „парчета“, които мога да свърша за по-малко от 2 минути, нещата се промениха драстично. Част от дейностите, които можем да свършим за това време са:

Да погледнем сметките си в електронното банкиране

Имам няколко лични и фирмени сметки в две банки. Отнема ми по-малко от 2 минути да се убедя, че всичко е наред. Ако има някакъв проблем, като грешен превод, неправомерно събрана такса, или нещо друго, мога да реагирам веднага. Последният такъв случай беше, когато служителката на бензиностанция беше направила два превода от моята дебитна карта, за едно и също гориво. Един поглед ми беше достатъчен, за да разбера, че нещо не е наред. Писането на заявлението за връщане на сумата и всички дейности, свързани с него, отнеха малко повече време.

Да попълним разходите си за деня в таблица

Ако на всички места, където съм плащал нещо през деня, са ми дали касови бележки, попълването на таблицата ми с месечните разходи, ми отнема не повече от 2 минути. Просто трябва да въведа сума и категория. Все още има места, на които не дават фискални бонове за дребните покупки и затова в края на деня, тях ги слагам или в графа „Джобни“ или в „Други“, но те наистина са много малки суми.

Да видим какво се случва с нашите инвестиции

Сега не съм привърженик на непрекъснатото преглеждане и анализиране на инвестиционния ми портфейл, но в началото отделях много време, за да го правя. Това ми носеше само стрес и прекарвах часове в мислене защо един или друг актив е повишил или понижил цената си. За щастие, и при тази дейност приложих правилото на 2-те минути. Просто отварям акаунта и преглеждам набързо какво се случва, както и 2-3 метрики, и го затварям, ако всичко е наред.

Да направим проучване в интернет преди по-голяма покупка

Мога да разчитам и на продавача в магазина да ми разкаже какви са предимствата и недостатъците на даден продукт, но не всички са толкова любезни и запознати, за да ме ориентират в моя избор. По тази причина си правя собствено проучване, което отнеме не повече от няколко минути. Сега има сайтове, които могат да сравнят два продукта по множество критерии за секунди, и да ни запознаят с екстрите на всеки един от тях. А и както казах в началото, не е нужно за 2 минути да вземем решение, достатъчно е да започнем процеса.

Да прегледаме дългосрочните си цели

Това ми отнема буквално 30 секунди, но пък има страхотен заряд. Мозъкът ми автоматично започва да търси възможност да направи няколко стъпки към дадена цел, след като я е „видял“. Тези цели са непрекъснато с мен – в телефона ми, на стената в офиса, и на лаптопа, като не съм ги сложил само на хладилника.

Да изчислим колко ни е нетната стойност

Отново действие, което отнема малко време, но е добър мотиватор за действие. Нетната стойност се изчислява като от активите извадим пасивите си. Ще получим сума в лева, която е добре да сравним с тази, която сме получили предишния път. Разликата ще покаже дали сме станали по-богати или по-бедни от тогава. За активите търсим пазарни цени (например на автомобила от сайт за продажба на коли втора употреба) или прилагаме някаква норма на амортизация (един телевизор се амортизира почти напълно за 3 години и всеки месец цената му спада с 1/36), а за пасивите – текущите задължения (по банкови кредити, например).

Да проверим дали има по-добри условия за някои от услугите, които ползваме

Отнема само няколко минути, за да проверя сайтовете на мобилните оператори и фирмите, които предлагат услуги с месечен абонамент, като интернет, кабелна телевизия, мобилни приложения и други. Само тази дейност (и предоговарянето на условията, разбира се) ми спестява годишно между 10% и 15% от стойността на тези услуги, а това не е малко. Да не говорим какви екстри предлагат компаниите, само за да те задържат за клиент.

Да намерим нова информация за нещо, което ни интересува

В света на личните финанси и инвестициите непрекъснато се появяват нови теории, методи, продукти и инструменти. За да си в час с всички тях, трябва да се информираш и непрекъснато да трупаш нови знания и умения. През 21 век това, което сме научили в университета остарява само след по-малко от една година. Когато срещна нов термин (като бета ETF, за който ще ви разкажа в някои от следващите статии), го търся в мрежата и се запознавам с него за няколко минути. Ако ми е интересно или ще ми свърши работа, задълбочавам изучаването му.

Така аз прилагам правилото за 2-те минути за моите лични финанси и инвестиции, а вие?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ