Как да победим акулите от Уолстрийт в тяхната игра

Как да победим акулите от Уолстрийт в тяхната игра

Когато започнем да инвестираме, ние искаме нещата да стават бързо и да има доза адреналин. За да подражаваме на брокерите от филмите за Уолстрийт, ние непрекъснато купуваме и продаваме различни позиции с надеждата да направим колкото се може по-голяма печалба. На практика нещата са много по-различни. В тази статия ще ви разкажа за един достъпен за всеки от нас инструмент, който не може да бъде победен като доходност дори от най-големите акули в света на инвестициите.

Активно или пасивно управление?

Преди да ви разкажа за тази инвестиция, нека се върнем 10 години назад. През 2007 година Уорън Бъфет предизвиква всички инвестиционни корифеи да изберат кошница от взаимни и хедж фондове, които да победят пасивен индексен борсово търгуван фонд, който инвестира в S&P500 (индекс, който следи 500-те най-големи компании в САЩ). Залогът е 1 милион долара. Въпреки огромните суми, които управляват и отправеното предизвикателство, само един фонд се съгласява да участва в този облог -  Protégé Partners.

На 2 януари 2018 година са представени финалните резултати и Оракулът от Омаха печели баса. Неговият фонд е реализирал 7.1% средногодишна доходност, докато активно управляваните фондове са донесли само 2.2% доходност на година. За Уорън Бъфет спечелената сума е само прашинка от богатството му, което се равнява на близо 90 милиарда долара, но изводът от този облог е ясен – най-добрият начин, за да постигнеш добри резултати от инвестиции, е да не правиш нищо. Ако искате адреналин, скачайте с бънджи, а не рискувайте вашите пари.

Да се върнем на нашата тема. Въпреки огромното разнообразие от финансови продукти, има два основни начина за инвестиране:

Активно управление. То е свързано с активно търсене на активи, тяхната покупка и продажба, за да се постигне доходност, която е по-висока от пазарната. С тази нелека задача са се заели хиляди портфолио мениджъри, управители на хедж фондове и индивидуални участници (трейдъри), които използват техните умения, за да купят и продадат в точния момент, което ще им гарантира по-висока печалба. Често те използват сложни стратегии и технически анализ, за да предвидят движението на световните пазари. Всичко това е свързано с чести покупки и продажби на активи.

Пасивното инвестиране от друга страна, е свързано с търсенето на фундаментално добри активи, които са доказали своята устойчивост във времето. Вместо да търгуват непрекъснато, пасивните инвеститори използват предимно фундаментален анализ и прости стратегии като диверсификация, дългосрочно инвестиране, осредняване на цената, ребалансиране и други. При този тип инвестиране се търси доходност, която да е много близка до пазарната. Поради сравнително редките покупки и продажби, разходите при този тип инвестиране са сведени до минимум, както и времето за управлението им.

Ако погледнем исторически, същият този индекс (S&P500) е постигнал от 1926 година до 2017 година, средна годишна доходност от над 10%, с каквато не може да се похвали нито един активен инвеститор. Всъщност, има едно изключение – за последните 50 години Уорън Бъфет е увеличил стойността на акциите в неговия фонд с …1,826,163% (един милион осемстотин двадесет и шест хиляди сто шестдесет и три процента), което прави средно по 21.6% средногодишна доходност. За същия период, S&P500 е донесъл „скромните“ 2,300%.

Борсови индекси

На всяка фондова борса по света има индекс, който следи най-големите и най-добрите компании. За да разберем как се развива дадена борса (или икономика като цяло), не е нужно да следим всички акции, които се търгуват на нея, защото те могат да са хиляди, а само съответните индекси.

У нас, например, най-популярният индекс е SOFIX, който обединява 15-те най-големи компании на Българската фондова борса. Другите индекси са BGBX40 (40-те най-търгувани акции), BGREIT (секторен индекс, отразяващ измененията в цените на дружествата, инвестиращи в недвижими имоти) и BGTR30 (той е базиран на промяната на цените на 30-те акции, включени в него, като всяка една от участващите с равно тегло).

Най-популярният индекс в света е Standard and Poor's 500 Index е създаден през 1926 година и първоначално е обхващал 50-те най-големи компании на Нюйоркската фондова борса, а от 1957 година – 500-те най-големи компании. Въпреки почти 100-годишната му история, има и по-стар индекс и това е Dow Jones Industrial Average, който е създаден през 1896 година и следи изменението в най-големите промишлени компании в САЩ. В Щатите има още един популярен индекс, който е за технологичния сектор – NASDAQ. Германският индекс DAX обединява 30-те най-големи компании на фондовата борса във Франкфурт. CAC 40 е френският индекс, а FTSE 100 е във Великобритания.

Как са се зародили борсово търгуваните индексни фондове

Името Джон Богъл, може би, нищо не ви говори, но това е човекът, който е създал първият индексен фонд - First Index Investment Trust, който следи изменението на S&P 500. Основаната от него компания Vanguard Group е втората по големина в света и управлява активи в размер на 4 трилиона долара към днешна дата.

Г-н Богъл забелязал, че активно управляваните взаимни фондове не могат дългосрочно да „бият“ съответните индекси и решил да направи фонд, който ще следи пасивно индекси като S&P 500 и така разходите за управлението на този фонд ще са минимални. С много малки изключения, тези индексни фондове продължават да се представят по-добре от активно управляваните взаимни фондове.

Към днешна дата, активите в тези борсово търгувани фондове са над 1 трилион долара и непрекъснато се увеличават. Най-голямата компания, която управлява ETFs, е BlackRock's и тяхното семейство от фондове iShares. Един от първите подобни индексни фондове е и S&P SPDR, който е доста популярен и в момента.

Има и български борсово търгуван фонд, който набира все по-голяма популярност. На 27 септември 2016 година стартира търговията Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF, който следва представянето на индекса SOFIX. Фондът се търгува на Българска Фондова Борса – София с борсов код BGX и се управлява от УД Експат Асет Мениджмънт ЕАД.

Как да си купим дялове от ETF и колко струва това

За българският индексен фонд върху SOFIX таксите и разходите за покупка ще са най-ниски. Първо, трябва да отидем в офиса на лицензиран инвестиционен посредник и да подпишем договор за брокерски услуги. Ще получим безплатна платформа за търговия на Българската фондова борса и остава само да си купим дялове от фонда. Избираме покупка, след това кодът му – BGX и броя на дяловете, които искаме да купим. Това ще ни струва от 0.2% до 0.5% от стойността на сделката, като минимума е 2 лева.

Малко по-различна е технологията, когато искаме да си купим дялове от чужди (предимно американски) индексни фондове. Отново трябва да посетим инвестиционен посредник и да подпишем договор за инвестиционно посредничество. Този път платформата е различна и зависи на кой пазар искате да търгувате. За САЩ таксите са най-ниски и варират от 2 до 15 долара за сделка. Трябва да имате предвид, че някои посредници имат изискване за минимална сума за инвестиране (която може да достигне 5,0000 долара или евро).

Когато искате да си купите дялове от ETF фонд има и още една съществена такса и тя е за банкови трансфери от банката в България до тази в САЩ, като тук трябва да се добавят и разходите за превалутиране, които не са най-изгодните. В зависимост от посредника и банката, всеки трансфер ще ви струва от 20 до 50 долара.

В някоя от следващите статии ще говорим за предимствата и недостатъците на борсово търгуваните фондове в сравнение с инвестициите във взаимни фондове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ