Как ЕС и Великобритания могат да разрешат спора си?
Тази седмица напрежението между преговарящите за Брекзит ескалира, след като стана ясно, че британското правителство предлага нов закон, който пряко влияе върху сделката с ЕС, като дава на министрите възможност да „не прилагат“ части от правилата, договорени през октомври 2019 г., за стоки, преминаващи и излизащи от Северна Ирландия. Това накара Брюксел да започне да проучва възможностите за съдебни действия срещу Острова.
Журналистът от „Ройтерс“, Ян Струпчевски, разяснява механизма за уреждане на спорове, описан в договора. Него ЕС би могъл да използва, ако Лондон продължи със своя законопроект. Съгласно тези правила, възможно най-ранното разрешаване на спора може да настъпи през втората половина на 2021 година.
Стъпка 1 – Съвместен комитет
Първо, Великобритания и ЕС трябва да опитат да разрешат проблема в Съвместен комитет – орган от британски и европейски представители, отговорен за прилагането на договора, въз основа на писмено известие от ЕС. Комитетът се ръководи от вицепрезидента на Европейскатка комисия Марош Шефчович и министъра на британския кабинет, Майкъл Гоув.
Стъпка 2 – Арбитражен панел
Ако комитетът не успее да открие решение в рамките на 3 месеца, двете страни трябва да създадат арбитражен панел, съставен от техни представители, „чиято независимост не подлежи на съмнение“. Това би отнело още две седмици.
Стъпка 3 – Решение
Арбитражният панел обикновено разполага с 12 месеца, за да излезе с решение. Ако комисията реши, че случаят е спешен, той трябва да се произнесе за 6 месеца. Решението ще бъде обвързващо за Великобритания и ЕС.
Стъпка 4 – Съответствие
Ако арбитражният панел отсъди в полза на ЕС, Великобритания ще разполага с един месец, за да информира блока на 27-те кога ще се съобрази с решението. Ако ЕС сметне времевата рамка за прекалено дълга, може да поиска от панела да реши продължителността му в рамките на 40 дни и да наложи решението си над островната държава.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.