Китай има отговор за нарастващата световна нестабилност – вътрешният пазар
Докато лидерите на Китай се подготвят за представянето на своя план за национално развитие за следващите пет години, някои правителствени съветници изразяват мнението, че приоритетът трябва да бъде върху заздравяването на вътрешния пазар на страната, пише Си Ен Би Си.
В последните години китайските власти форсираха усилията си за трансформиране на икономиката на Китай от импортно зависима, към икономика, задвижвана от вътрешното потребление. Тази година обаче растежът на страната е заплашен от шока за световната икономика, предизвикан от пандемията от коронавирус, както и от продължаващо влошаване на отношенията със САЩ, който е най-големият търговски партньор на Пекин.
„Китайската икономика трябва да продължи да се развива. Ако износът намалее в резултат на свиващото се глобално търсене, то стоките трябва да бъдат реализирани на местно ниво“, заяви пред репортери Джъстин Ифу Лин, който е съветник на Държавния съвет на Китай.
„По същият начин, американският натиск върху китайски компании като Huawei означава, че бизнесите трябва да се фокусират повече върху местния пазар”, казва Лин, който е биш главен икономист на Световната банка и директор на Центъра за нови структурни икономики към Пекинския университет.
Този по-голям фокус върху вътрешния пазар на Китай е част от новия икономически модел на „двойна циркулация“, който се очаква да бъде в основата на 14-ия поред петгодишен план за социално и икономическо развитие на страната, които ще влезе в сила през 2021 г.
В понеделник китайските държавни медии съобщиха, че Централния комитет на Китайската комунистическа партия ще проведе ключова среща за дискусия по плана в Пекин между 26 и 29 октомври, т.е само няколко дни преди президентските избори в САЩ на 3 ноември.
Напрежението между Китай и САЩ ескалира през последните две години, след като администрацията на Доналд Тръмп наложи мита върху вноса на китайски стоки за стотици милиарди долари. Много икономисти прогнозират, че Китай ще задмине САЩ като най-голямата икономика на планетата през следващите няколко години, когато в сила ще бъде 14-ият петгодишен план.
Нови икономически политики
Моделът на „двойна циркулация“ все още не е ясно дефиниран, но в публичните дискусии той обикновено върви ръка за ръка с други два сходни термина: „вътрешна циркулация“, която е фокусирана върху засилването на вътрешния пазар на Китай, и „външна циркулация“, която отговаря за търговията с други страни.
Лин и други двама правителствени съветници, които говориха пред репортери във вторник, подчертаха, че „двойната цирукалция“ и свързаните с нея политики не представляват реакция към шока от краткосрочни фактори като пандемията от коронавирус, а са част от пътя на Китай към създаването на икономика, подобна на тази на развитите страни, които разчитат повече на вътрешните си пазари.
Лин заяви, че очаква в бъдеще Китай да изнася повече капитал и високотехнологични продукти, вместо по-евтини заводски стоки.
По думите му най-голямото предизвикателство е несигурността, произтичаща от неконтролируеми външни фактори – от природни бедствия до протекционистки политики.
Китайският отговор към нарастващата световна несигурност
Китай е изправен пред много предизвикателства и у дома. Секторът на услугите, които експертите очакват да играе по-голяма роля в икономиката на страната в бъдеще, продължава да е сред най-тежко засегнатите от пандемията.
По време на тазгодишната сесия на Общокитайския конгрес на Китайската комунистическа партия, която бе отложена с два месеца заради пандемията, от Пекин решиха да не обявяват цел за годишен растеж на икономиката за първи път от 1990 г.
Втората най-голяма икономика в света нарасна с 6,1% през 2019 г., регистрирайки най-бавния темп на растеж от близо три десетилетия.
Съветникът на Държавния съвет на Китай Циу Баосин цитира теорията за „черния лебед“ Насим Талеб, за да опише несигурността, пред която са изправени страните в съвремието.
„Когато светът се изправя пред събития от типа „черен лебед“, Китай може да играе важна подкрепяща роля“„ коментира той, като посочи за пример ръста на износа на китайски медицински продукти заради пандемията.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.