Моите 3 принципа за управление на инвестициите

Моите 3 принципа за управление на инвестициите

Много хора си мислят, че да инвестираш е трудно и по тази причина държат парите си на депозит в банка при почти нулеви лихви. През 2019 година това не е точно така и всеки от нас може да вложи част от спестяванията си в активи, които да му носят добра доходност. Преди да го направим обаче, е добре да определим основните правила, които ще следваме. В тази статия ще ви споделя моите 3 лесни за прилагане принципа, които използвам при управление на инвестициите ми и те ми носят добри резултати.

Принцип No.1: Простота

Обикновено най-простите неща работят най-добре и по-рядко се повреждат. Този принцип важи не само в машиностроенето, а и при инвестирането. Аз влагам парите си основно в активи, които може да разбере и 5-годишно дете. Те не се нуждаят непрекъснато от моето внимание и е достатъчно да им отделям само по няколко часа на месец, за да видя дали всичко е наред и има ли нужда от някаква корекция.

Мисля, че е ясна причината да поставям този принцип на първо място – колкото по-сложна е една инвестиция, толкова по-голяма е вероятността нещо да се обърка при нея или да зависи от субективното решение на някой (моето или на експерт от финансова институция). Простите решения изискват и по-малко време от моя страна. Аз не искам по цял ден да гледам графики за движението на цените на моите активи, защото има и по-добри начини да прекарвам времето си. Инвестирането е само средство да постигна целите си, а не основната ми цел.

Към принципа на простотата включвам и автоматизирането при управлението на моите пари. Това означава да заделям процент от моите доходи, още щом получа превод по банковата ми сметка. След това, тези средства веднага се разпределят по различните видове инвестиции. Всичко това ми помага да изключа субективните решения и да проявя слабост по отношение на постигането на моите цели. Щом финансовият план работи и постигам добри междинни резултати, не е нужно да се правят някакви промени в него.

Инвестициите, които отговарят в най-голяма степен на този принцип и в които влагам по-голяма част от парите си са борсово търгуваните фондове (ETFs) върху американски индекси (S&P 500, Dow Jones Industrial Average и NASDAQ) и злато. Това са инструменти, които залагат на пасивното дългосрочно инвестиране, като портфейла от компании в тях се актуализира автоматично (ако някоя компания вече не отговаря на условията, за да е в този индекс, тя ще отпадне и на нейно място ще се включи друга).

Принцип No.2: Дългосрочно инвестиране

Когато аз използвам думата „инвестиране“ имам предвид да вложа парите си в активи за дълъг период от време – обикновено над 10 години. Има две причини за това. Първата е свързана с риска. Икономическите цикли и свързаните с тях възходи и спадове са неизбежни като данъците и смъртта. Кризи на финансовите пазари е имало и ще има в бъдеще – въпросът е как да излезем с най-малки загуби от тях (а дори и на печалба). Най-лесният начин е да инвестираме дългосрочно и временните колебания на пазара да не ни тревожат, защото след спад има растеж и това непрекъснато се повтаря. Като пример ще дам, че основните индекси се възстановиха за 4-5 години след световната финансова криза от 2008 година, а от тогава до сега направиха почти 100% ръст само за по-малко от 6 години.

Втората причина за по-дългия хоризонт на моите инвестиции е заради сложната лихва. Ако за кратък период от време размера на сумите, които влагаме са ключови за успеха ни, то за 15 или 20 години, силата на времето е основния двигател за увеличаването на нашето богатство.

Тук трябва да направя едно важно уточнение – не всички инвестиции и пазари следват дългосрочен възходящ тренд. Например, след повече от 10 години, основният индекс на Българска фондова борса – SOFIX не се е възстановил от последната криза и в момента е около 560 пункта (при над 1,800 през 2007 година). Същото мога да кажа за златото. Неговата цена в момента е $1,300 за тройунция, а през 2011 година беше над $1,800. При взаимните фондове, които използват активното инвестиране (т.е. по-често купуване и продаване на активи), не винаги дългосрочното влагане на средства е печеливша стратегия.

Освен ETF-ите, подходящи за дълъг инвестиционен хоризонт са акциите на големите световни компании и имотите (с уточнението, че балона у нас от 2007 и 2008 година никога няма да се повтори в тогавашния му вид).

Принцип No.3: Лична отговорност 

Да разбера, че никой няма да се грижи по-добре за моите пари от мен самия се оказа един от уроците, които научих по трудния начин. Когато си новак в дадена сфера се доверяваш напълно на хората с опит и знания в нея. За съжаление, когато аз започнах да инвестирам, нямаше независими лични финансови консултанти, и трябваше да се доверя на служителите на големите банки и финансови институции. Те обаче защитават техните собствени интереси и тези на компаниите, в които работят. Моите интереси като клиент са чак след това.

Така направих няколко не толкова разумни инвестиции по препоръка на други хора, които ми струваха доста пари и време, за да възстановя загубите. Оттогава, приемам съвети, но накрая аз взимам решението на база на собствения си опит, защото аз ще нося последствията от него, а не останалите. Към този принцип ще добавя и това да взимаме съвети само от хора, които правят това, което „проповядват“, а не от служители и агенти, които изпълняват политиката на компанията и получават добри комисионни от продажбата на техните продукти.

Аз се стремя да правя нещата по моя начин и управлявам лично финансите си. Разбира се, уча са от много хора, но не пренебрегвам принципите си, само защото нещо е модерно или някой друг ми го е казал. Например, аз инвестирам само в неща, които разбирам и не правя изключение от това. Всичко останало е близо до хазарта, а аз не искам случайности да определят моята съдба (късметът е важен, но той помага на подготвените и прави черен живота на тези, които разчитат само на него).

Спазвайки този принцип, се стремя да правя само това, което ми доставя удоволствие. Не съм от тези, които трябва да постигнат нещо на всяка цена. Парите са само средство и богатството не е самоцел. Това да се чувствам добре и да съм щастлив е преди всичко останало.

Това бяха моите 3 принципа, на които се базират моите инвестиции. Те не са универсални, но може да ги пробвате и ако ви вършат работа и постигате добри резултати, да продължавате да ги прилагате, докато това е така. Ако не ви харесват, определете си ваши и ги спазвайте, но не оставяйте всичко на случайността и късмета. Те понякога помагат, но е неразумно да разчитаме само на тях. Успех! 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ