Моите 3 стъпки към финансово благополучие
Преди около 6 години започнах да изграждам моята „Машина за пари“ – система, която ми позволи да съм финансово свободен за следващите 10-15 години, ако спра да работя. Тогава бях на добра длъжност в голяма компания със сравнителни висока заплата. Нямах много спестявания , но пък имах няколко кредита и доста оправдания защо не съм заделил пари – плащах наем, имах автомобил, както и доста разходи, свързани с работата ми и начина ми на живот.
Както повечето хора с добра кариера, бях влязъл в капана на „омагьосаната въртележка“: по-висока заплата - по-големи разходи, живот на кредит и две седмици на море през лятото. Трябваше нещо да променя и да изградя система, която ще ми позволи да изляза от въртележката.
Тогава си спомних за една история от моето детство. Имахме съсед – чичо Ангел, който всеки път, когато му бяхме на гости, ми показваше неговия плик за пари. В един обикновен пощенски плик слагаше лист хартия, правеше някакви странни движения и накрая изваждаше от там чисто нова истинска банкнота от 10 лева. Бях изумен и много исках да притежавам този вълшебен плик.
Веднъж попитах чичо Ангел дали може да ми го продаде и той каза, че струва 20 лева. Това бяха доста пари за 6-годишно дете, а и не само. Цяла година събирах пари – от родителите ми, от бабите и дядовците, за празници и по други поводи. Най-накрая събрах парите и отидох до съседа да си купя неговата „Машина за пари“. Той каза, че вече я е продал. Мечтата ми за бързи и лесни пари умря в този ден.
Тази история ме вдъхнови да измисля моя собствена машина, която да ми носи сравнително пасивни доходи, защото не вярвам, че има доходи, за които нищо не трябва да правиш. Тя включва 3 стъпки, които се оказаха не толкова бързи, лесни, а още по-малко вкусни, но залогът беше голям – моето финансово благополучие. Сега ще ви ги представя и на вас, като в момента съм на стъпка №3.
Стъпка 1. Информация и трансформация
Започнах да чета много материали и книги за забогатяване – интернет и книжарниците са пълни с такива. Не че не ми бяха полезни, но осъзнах едно много важно нещо – това, че аз и повечето хора сме в омагьосаната въртележка, не е поради липса на информация. Тя е в огромни количества и най-често е безплатна. За да успееш, ти е нужна ТРАНСФОРМАЦИЯ. Трябва да се променят ежедневните ни навици. Както миенето на зъбите сутрин и вечер е един скучен, но много полезен навик за нашето здраве, така съществуват и много навици, свързани с нашите пари, които ще ни донесат дългосрочен успех и просперитет.
За да си добър в една игра, освен непрекъснатите тренировки и отделеност, е нужно много добре да познаваш нейните правила. Само така ще може да играеш с професионалисти, където са големите възможности. Така е и с парите. Те си имат правила по който се изкарват, спестяват, харчат и инвестират. Отделих стотици часове, за да изучавам тънкостите на финансите. Посетих и много обучения в България и чужбина по темата.
Първото нещо, което направих за моето по-добро финансово бъдеще, беше да спестя пари за моя авариен фонд – сума, която да покрие месечните ми разходи за период от 6 месеца, ако остана без доходи или възникнат други непредвидени разходи. Следващото нещо беше да наливам гориво (пари) в моята машина. Ако трябва да дам някакво универсално правило за процент от доходите, които да спестяваме, ако сега започваме, бих заложил на следните минимални стойности:
-
10% от доходите ни, ако сме в 20-те години на нашия живот.
-
15% от доходите ни, ако сме в 30-те години на нашия живот.
-
20% от доходите ни, ако сме в 40-те години на нашия живот.
-
30% от доходите ни, ако сме в 50-те години на нашия живот
Разбира се, това са само ориентировъчни проценти и всеки сам решава за себе си и ситуацията, в която се намира. Тъй като аз започвах да спестявам в началото на 30-те си години, отделях по 15% от всяка заплата.
Създадох и траен навик да си записвам всички разходи, независимо дали са за 1 лев или за 1,000 лева. В началото ми беше трудно и досадно, но установих, че финансите ми се подобриха и ми оставаха повече пари за спестяване. Месечните бюджети ми помогнаха по-добре да планирам и оптимизирам разходите ми. Всички спестявания отиваха по банковата ми сметка.
Ако изпълним всички неща от тази първа стъпка, ние ще сме в топ 10% от хората у нас. Допълнителната доходност, която ще получаваме от банковите ни депозити ще е в рамките на 1-2%. Това може да ви е достатъчно и да спрете до тук. Но, може и да продължите със следващите стъпки, които ще ви отведат на доста по-бързи писти…
Стъпка 2. Само със спестяване не става, трябва и…
Много бързо разбрах, че никой не е станал милионер с депозит в банка, освен ако преди това не е бил. Въпреки че по това време банките даваха щедрите от сегашна гледна точка лихви 5-6% на година, при инфлация от 4-5% нещата не изглеждаха особено розово. Започнах да търся начин да правя около 12-15% средно на година. Тази доходност беше свързана и със значително по-висок риск от банковите депозити.
В тази стъпка трябваше да разбера всичко за инвестициите, които са достъпни у нас и как мога да печеля от тях. Направих много грешки в началото и загубих доста пари, но тези уроци ще ми служат вярно до края на живота ми. Започнах с колективни схеми за инвестиране като взаимните фондове. Внимателно избирах и се интересувах къде те инвестират парите ми и как ги управляват. Преминах през малки инвестиции в имоти и земеделска земя, като се учех от хора с повече опит в тази сфера. Злато, сребро, петрол и борсово търгувани фондове също бяха част от портфолиото ми.
Това беше период на активно учене и експерименти. Сега активите ми по-големи като сума, но по-малко като брой. Вече не притежавам прекалено рисковите за мен ценни метали и петрол, както и имоти (за които трябва да имаш доста повече капитал, за да изградиш добро портфолио).
Ако инвестирате в добри активи и диверсифициране портфейла си, ще може да правите максимум от 15% на година като относително пасивни доходи в дългосрочен план. Ако правите повече, ще трябва да ви наричат „Оракулът от Ямбол“ (например) и да си оспорвате титлата за най-добър инвеститор с Уорън Бъфет.
Дори да си докарвате доходност от 8-10% на годишна база (и сте изпълнили всички неща от Стъпка 1), вие ще сте в топ 3% от хората в България. Това не е малко и може да спрете до тук. Аз не спрях и преминах към следващата…
Стъпка 3. Бързата писта
Ако в предишните две стъпки можем да правим до 15-ина процента доходност на година, то в тази стъпка те могат да са стотици (дори хиляди) процента. Тук правилата на играта обаче са съвсем различни. На първо място, трябва да забравим за пасивни доходи и да отделяме значителна част от нашето време и усилия, за да успеем. Също така, рискът се покачва драстично. Възможността да загубим парите си на тази писта е значителна.
И нещо много важно – в предишните две стъпки качествата и уменията, които ни трябваха, за да сме успешни, бяха като на добър мениджър – ефективност, управление на времето, синтезиране на важна информация, организираност, дисциплина, търпение и други подобни. За да се състезаваме на бързата писта, ни трябват умения на предприемач – склонност към риск, търсене на нови възможности, сформиране на ефективни екипи, търсене на финансиране, умения за преговори и убеждаване, лидерство и други.
Аз съм избрал 3 инструмента в тази стъпка, които могат да ни донесат финансов успех. Първият са акции. Освен познатите ни компании като Facebook, Google и Microsoft, има още стотици, в които може да инвестираме. По дефиниция, големите и зрели компании ще ни носят по-малка годишна доходност, въпреки че цените на акциите на Facebook нараснаха 5 пъти само за 4 години (от около 25 долара през 2013 година до 125 долара в началото на 2017 година). За сравнение, има по-малки иновативни компании, чиито акции са се повишили с хиляди проценти само за една година. Рискът при тях също е много по-голям.
Вторият инструмент, който може да ни донесе много висока доходност, е собствения бизнес. Вече чувам как някои от вас казват, че той не е за всеки и трябва да си роден предприемач, за да успееш. Сигурно е така. Хенри Форд е казал, че независимо дали си мислиш, че можеш или че не можеш, все ще си прав.
Аз бях последния човек, който трябваше да стартира собствен бизнес. Никой от родителите и роднините ми не е бил предприемач. Дори напротив – те не харесват особено „чорбаджиите“, които работят за себе си и имат служители. Това май е вродена черта в много наши сънародници. Дори, когато взех решение да напусна високоплатената си работа, всички се опитаха да ме разубедят. Стартирах бизнеса си само с 500 лева (за регистрация на фирма, хостинг и домейн), като той непрекъснато се развива и приходите се увеличават.
И третият инструмент, който ще използвам, за да постигна финансов успех, е инвестирането в дялове от чужд бизнес. Насочил съм се към бизнеси, от които разбирам и мога да им дам допълнителна стойност, независимо дали са реални или онлайн. Целта ми е да направя добро портфолио от дялове в малки български компании, като минимума ми е 15% от капитала на фирмата. В част от тях участвам активно и допринасям за тяхното развитие, докато в други съм само инвеститор без лично участие.
Ако изпълня и нещата от стъпка №3, ще съм в топ 0.1% от българите, които вече са го направили. Разбира се, това не ми е самоцел и няма да го направя на всяка цена. Основната ми мисия в живота не се е променила. Тя е да помогна на 1 милион българи да живеят по-добре и да станат по-богати, като управляват по-добре парите и бизнеса си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.