Моите 7 принципа за финансов успех

Моите 7 принципа за финансов успех

След няколко месеца ще се навършват 6 години, откакто започнах да пиша за умното управление на личните ни финанси. През това време философията ми за парите се промени съществено и не спира да се развива, благодарение на трупането на ценен опит и срещите ми с много професионалисти от тази сфера. В този материал съм събрал на едно място моите 7 основни принципа за финансов успех.

1. Ние работим на първо място за себе си, независимо дали сме служители или имаме бизнес

Когато чух за първи път този принцип от колега, който беше на сравнително ниско ниво в корпоративната йерархия, си казах, че нещо много си е повярвал и иска да се прави на голям шеф. По-късно осъзнах какво точно е имал предвид и започнах да прилагам тази философия за живота и личните ми финанси. Това да управляваш себе си като компания не е свързано само с притежаването на бизнес, а е начин на мислене.

От тогава вече не приемах трудните задачи като някакво наказание, а като възможност да увелича стойността на най-ценния си актив – себе си. Започнах да работя за моите знания, умения и финансов успех, независимо, че работех за друг. Търсех да участвам в проекти, които не бяха лесни и добре заплатени, но трупах безценен опит, който щеше да ми послужи в бъдеще (така и стана).

Престанах да обвинявам другите, за положението, в което се намирах. Размера на заплатата ми зависи единствено от мен и моето умение да преговарям и да се „продавам“, а не от шефа ми, поредното правителство, държавата и други. Ако не съм доволен от финансовото ми състояние, аз съм човекът, който ме е довел до тук и аз съм единствения, който може да го промени.

2. Никой няма да се грижи по-добре за нашите пари от нас

Това е един от уроците, които научих по трудния начин. Когато си новак в дадена сфера се доверяваш напълно на хората с опит и знания в нея. За съжаление, когато аз започнах да инвестирам, нямаше независими финансови консултанти, и трябваше да се доверя на служителите на големите банки и финансови институции. Те обаче защитават техните собствени интереси и тези на компаниите, в които работят. Моите интереси като клиент са чак след това.

Така направих няколко неразумни инвестиции по препоръка на служители и агенти, които ми струваха доста пари и време, за да възстановя загубите. От тогава, слушам какво ми казват другите хора за парите и тяхното управление, но накрая аз взимам решението на база на собствения си опит, защото аз ще нося последствията от него, а не останалите. Към този принцип ще добавя и това да взимаме съвети само от хора, които правят това, което „проповядват“, а не са само служители, които изпълняват политиката на компанията. Ако става въпрос за инвестиции, нека правим разлика между „анализатори“ (част от които не са инвестирали и един лев собствени пари) и истински инвеститори, които всеки ден рискуват и дават съвети от „първа ръка“.

3. Винаги е по-добре да си проактивен

Този принцип и умението, свързано с него, го спазвам откакто завърших висшето си образование. Като малък бях свито и срамежливо дете. Родителите ми са ме учили да съм скромен и да не натрапвам желанията си. Ако съм добър в нещо, другите ще го разберат и ще ме възнаградят. Държавата с главно „Д“ ще се погрижи за теб и ще получиш това, което заслужаваш. Това вярване не помогна особено на родителите ми след идването на демокрацията, а на мен определено ми пречеше и трябваше да положа доста усилия (физически и умствени), за да се отърся от него.

Този принцип е много подобен на предишния – ако ти не се погрижиш за себе си и своите пари, няма кой да го направи. Животът предлага някои неща „по подразбиране“, но ако искаме да излезем извън матрицата и стадното мислене, трябва активно да търсим по-добри алтернативи за себе си. Преди важен разговор за повишение в работата или намаление на лихвата по кредита ни, ние се чудим как да подходим и дали изобщо да си правим труда да питаме, защото се страхуваме от възможния отказ. Така преживяваме този „кошмар“ отново и отново, а реалността често е много по-розова. Трябва просто да попитаме и обикновено отговорът е положителен. Дори да не получим това, което искаме, нищо толкова сериозно не е станало, важното е, че сме опитали.

4. Пътят към финансовия успех е постлан с цели

Преди първата ми работа, нямах особено важни цели, освен да завърша образованието си и да имам пари за разни глезотийки. Когато трябваше да попълня годишните си цели, прочетох следното „Всеки служител трябва да напише от 3 до 5 цели, които трябва да са SMART и да изпълни до края на годината“. Защо трябва да правя това? Какви да са целите? Ами, ако не ги изпълня? Имах много въпроси и един празен формуляр. Тъй като съм проактивен, питах един по-старши колега какво да напиша и той ми каза, че почти цялата фирма си избира едни и същи лесни цели, които изпълнява и всеки получава бонус за това.

Реших да разбера как да си поставям истински цели и как това ще ми помогне в живота и финансите. Прочетох доста книги и преминах през много системи и философии за поставяне и постигане на цели. Сега имам по една голяма цел за всички области от живота ми, а краткосрочните цели са ми за 3 месеца, като всяка седмица следя напредъка по тях.

5. Малките суми са важни, но големите – още повече

Пестеливостта и разумното харчене на парите са едни от основните умения за финансов успех. Те са не просто полезни навици, а философия и начин на живот. Не си мислете, че не правя импулсивни покупки или пък, че не давам много пари за не толкова нужни неща. Разликата между хората, които управляват умно парите си и останалите, е че първите първо създават източници на доходи и тогава харчат, а вторите – просто харчат това, което имат. Всичко е въпрос на приоритети.

За мен, финансовата свобода (и свободата, като цяло) е от първостепенна важност, а не демонстрацията на фалшив стандарт. Също така, практичността е за предпочитане пред луксозните стоки и известните марки. Пестеливостта има и чисто практично приложение – много по-лесно е да постигнеш финансова свобода с месечни разходи от 3,000 лева, отколкото 10,000 лева, например.

Спестяването на малки суми е като да пълним голям казан с водна чаша – има напредък и все някога ще се напълни, но става бавно и може да се откажем в един момент, когато не виждаме бързи резултати. Големите суми по-бързо ще напълнят казана, но ги носим с кофа от по-далеч и може тя да е пробита, т.е. трябва да рискуваме и не знаем предварително какъв ще е резултатът. Въпреки малките загуби, големите активи, в които съм вложил пари, са ми донесли значителни печалби.

Някой път, спестяването или изкарването на повече пари е просто въпрос на разумен избор. Не разбирам как има хора, които търсят в целия град стоки с 0.50 лева намаление, но се подписват смело в банката под ипотечни кредити за стотици хиляди лева, без да се допитат до някой с повече познания в тази материя, разчитайки само на служителите, които защитават техните собствени интереси. Или се възмущават от повишението на цените на билетчето за градски транспорт в София с 60 стотинки, но не знаят дори кой е техния универсален пенсионен фонд, където отиват хиляди левове.

6. Перфектността е враг на финансовия успех

Този принцип ми е сравнително от скоро. Като ученик и служител, ти трябва да си перфектен и да правиш всичко прецизно. В противен случай, получаваш слаба оценка или ти уволняват. Още си спомням как не съм спал по цели нощи, за да направя перфектния доклад (който се озовава веднага в шкафчето на шефа и повече не се извади от там). Ако говорим за парите и инвестициите, няма нужда да чакаме, за да се подготвим максимално за следващата крачка или да търсим с години идеалния актив. От това само ще загубим време и пари.

Подготовката е важна, но най-ценните уроци се учат от практиката и допуснатите грешки. Когато ни заболи (дори физически) от загубата, ще се стремим никога повече да не я повторим, нали?

7. По-важно е да си щастлив, отколкото богат

Парите са просто средство, за да постигнем целите си. Не трябва да ги превръщаме в обект на нашите желания, защото и в Библията се казва, че любовта към парите е коренът на всяко зло. Те дават много опции, но не могат да ни направят щастливи и да запълнят друга емоционална дупка. Моята цел е да се чувствам добре и да съм във вътрешен мир със себе си. Да не могат външни събития и неуспехи да разклатят вярата ми в себе си. На думи е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, но имам известен успех в тази посока.

Това бяха моите 7 основни принципи за финансов успех, които спазвам при всичките ми действия и решения. Може да ги ползвате или да си създадете ваши собствени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ