ННЦ и връзката с парите ни
Сигурно сте забелязали, че последните ми статии са свързани не само с парите, а и с много други аспекти от нашия живот. Ще ви кажа защо. Когато започнах да водя тази рубрика, наблягах основно на практички съвети и споделяне на опит за управление на личните финанси, но постепенно осъзнах, че ние вземаме важните решения в живота си, не на база на разумни доводи и факти, а в съответствие с „чип“, който е инсталиран в главите ни още като деца. В този материал ще ви разкажа за три неща, които управляват нашия живот и парите ни.
Личните финанси са навици, нагласа и ценности (ННЦ)
Какъв е смисълът да спестяваме и инвестираме, за да постигнем финансова свобода, без дори да сме помислили какво ще правим, ако/когато това се случи? “Ще пътувам и ще си почивам“ не е сериозен отговор. Защо се тревожим, че не спестяваме достатъчно, след като харчим всичките си пари до стотинка? Защо изобщо искаме същото като другите, като те са в различно положение от нашето?
Не ме разбирайте погрешно – финансовата грамотност е критично важна за успеха ни, независимо дали е финансов или не. Но, конкретните продукти и тактики са само инструмент, който се управлява от нашите навици, нагласа и ценности, които взимат крайните решения и определят бъдещето ни.
Навици
Дори да сме финансово грамотни и да имаме писмен план за постигане на целите ни, ще минат години (дори десетилетия) преди да станем финансово свободни, да си купим къщата на мечтите, да се преместим да живеем в по-топла страна или да си купим супер колата, за която си мечтаем. През това време ще трябва да напредваме всеки ден към целта. За това ще ни помогнат нашите навици. Учените са доказали, ни трябват между 21 и 40 дни, за да разрушим връзките в мозъка и да ги заменим с нови, което ще доведе до различни действия.
Основната причина да разчитаме толкова много на повтарящи се ежедневно дейности е, че мозъкът ни не иска да хаби енергия, за да научава нови неща. Над 90% от действията ни са почти автоматични и дори не се замисляме за тях. Въпреки това, ще ни трябва само частица от живота ни, за да оставим старите навици в миналото и да придобием нови. Не е лесно, признавам си. Ако си свикнал да спиш до 7.00 часа и изведнъж се наложи 40 дни да ставаш в 6.30 часа, ще е доста неприятно, нали? След този период, пак ще е леко дискомфортно, но ако това продължи с години, ще ти е неестествено вече да ставаш след 8.00 часа, дори през почивните дни (както е при мен).
Същото важи и за личните финанси. Има няколко навика, които ще са ви верни съюзници в увеличаване на вашето богатство до края на живота ви. Ще е трудно в началото да ги придобиете, но си заслужава. Ето ги и тях:
-
Ежедневно записване на разходите.
-
Заделяне на минимум 15% от доходите за инвестиции.
-
Планиране на по-големите цели.
-
Месечен преглед на целите.
-
Месечен разговор с партньора за семейните финанси.
-
Месечен преглед на инвестициите.
Дори да имаме късмет и да изберем добри инвестиции, които да ни донесат огромни печалби, това е само временно. Ежедневните ни навици ще ни позволят да управляваме добре парите си, да ги запазим и увеличим във времето. Без тях, дори да сме милиардери, ще банкрутираме (ако не ми вярвате, питайте Майк Тайсън, Диего Марадона или Борис Бекер).
Нагласа (Mindset)
Нагласата ни към живота и това, което ни се случва в него, е определяща за нашия успех или неуспех. Това не го казвам, защото съм го прочел в някоя книга за мотивация на известен американски гуру, а защото съм го изпитал върху себе си. Разбира се, тази положителна настройка се учи, дори и да имаме някакъв вроден талант за това. Като тийнейджър (а и преди това) бях свит и срамежлив, не съм се изтъквал и не съм надигал глава, защото това се ценеше в средата, в която съм израснал. Логиката беше, че ако съм достатъчно добър в нещо, хората ще го забележат и ще ме наградят. Нищо подобно не се случваше. Дори като спечелих една регионална олимпиада по математика, дори ученици, които не ме познаваха преди това разбраха, че съм „зубър“ и имиджа ми клонеше към нула.
С тази нагласа, всичко ми се виждаше отрицателно и черно. Въпроси като „Как точно аз ще спечеля тази игра?“, „Как точно аз ще си хвана за гадже някое хубаво момиче?“ и „Защо ние имаме скапан Москвич, а бащата на Гошко има Лада?“, си ги задавах непрекъснато. И сигурно щях да продължавам да съм същия песимист, ако не се беше случило нещо. Знаете, че човек не се променя, ако нещо извънредно не се случи. При мен, това беше влизането ми в Техникума по икономика. Парите и тяхното управление се оказаха моята най-голяма страст, която продължава вече 20 години, и това промени живота ми.
Разбира се, нещата не станаха от днес за утре, а трябваше да се доказвам доста дълго време. Това ми даде един умствен модел, който работи за мен и до днес. Той е „резултати – самоувереност (позитивна нагласа за успех) – по-високи резултати“ и така този кръг се повтаря непрекъснато. Колкото и да се хвалим, колкото и да ни хвалят другите, ако не постигаме резултати, всичко това е въздух. В тази връзка въпроси от типа „Как да стана по-самоуверен?“ са ми доста забавни. Може да си повтарят всеки ден в огледалото „Аз съм успешен“, но ако не постигнеш някакви видими резултати, това е само някаква самозаблуда.
Ценности
Стигнахме и до сърцевината на нашето Аз – ценностите. Кое е правилно и грешно? Кое е добро и зло? Как постъпваме в дадена ситуация? Отговорите на тези въпроси са дълбоко закодирани в нас и не ги измисляме на момента. Ценностите са нашия компас, който ни помага да оцелеем и успеем в обществото. Има ли правилен отговор, когато става дума за:
-
Да живеем под наем или да си купим жилище с кредит?
-
Нова кола на лизинг или по-стара в брой?
-
Да си платим на професионалист или да се оправяме сами?
-
Инвестиции в имоти или в акции?
За мен, посочените казуси и тяхното решаване са индивидуални за всеки човек, в зависимост от неговите ценности. По тази причина няма и универсални инвестиции или готови решения. Дори да ви убедя да направите нещо против вашите ценности, това решение няма да е ваше и скоро ще съжалявате за него. Ще ви дам пример. Дълбоко заложено е в мен и в 99% от българите е да имаме собствен дом, а не да живеем под наем. Дори да се чувстваш добре да живееш в жилището на друг за известен период от време, всичко ще ти казва (дори самата Вселена, което е нашия вътрешен глас, базиран на ценностите ни) да си купиш собствено жилище.
Нашата пътна карта
И така, парите са важни, но не колкото си мислим. Не отричам четенето на книги и статии за лични финанси, но това е само едната страна на уравнението – техническите знания. От другата страна са нашите навици, нагласа и ценности, които ще взимат финалните решения и ще определят дали ще сме успешни или не.
Сега, отделете поне 1 час, за да запишете вашите ежедневни навици, вашата нагласа за нещата и вашите ценности. Всеки път, когато решите да си купите нещо по-голямо или да инвестирате, погледнете пътната си карта и вижте дали те съответстват на вашия път. Успех!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.