Полезните ефекти от ограничаването на кешовите разплащания до 1000 лева

Полезните ефекти от ограничаването на кешовите разплащания до 1000 лева

Полезните ефекти от ограничаването на кешовите разплащания до 1000 лева

Нов проект на финансовото министерство за ограничаване на плащанията в брой е на дневен ред в парламента. Правителството го одобри на заседанието си на 31 май и го внесе в Народното събрание. Накратко, той предвижда да бъде намален постепенно таванът за разплащания в брой от сегашните 10 000 лева, на 1000 лева от началото на 2020 година. Предложението, както и възможните ефекти от него вече са тема на дебат, още преди да започнат обсъжданията по същество по парламентарни комисии и в пленарна залао. За мен, тези промени имат много положителни страни, по-важните от които са:

Ограничаване на сивата икономика

Според различни източници и начини на изчисление, паралелната икономика у нас е около 30%, което я прави с най-голям относителен дял сред всички страни в ЕС. Това е основната причина в мотивите на правителството да върви в посока на намаляване на максималната сума, която може да се плаща в брой. Тази практика вече е застъпена в доста европейски страни и е доказала своята ефективност. Мярката няма автоматично да намали дела на сивата икономика, но ще направи много по-трудно укриването на по-високи суми от страна на бизнеса. Очаква се това да доведе до намаляване на корупцията, при която голяма част от плащанията също са в брой.

Повишаване на събираемостта на данъчните задължения

Ако тези промени бъдат приети, НАП ще има доста по-голям контрол върху паричните транзакции, извършвани от търговците и физическите лица. Това би подобрило определянето на данъчните задължения и тяхното плащане. В момента има много плащания в брой на границата от 10 000 лева, които трудно могат да се проследят и сравнително по-лесно могат да се оправдаят документално при проверка от данъчната администрация. Разбира се, това трябва да стане паралелно с подобряване на системата на НАП, която да идентифицира по-добре необложени доходи.

Ще се подобри сигурността и ще намалее битовата престъпност

Все още българите държат част от спестяванията си вкъщи. Прехвърлянето на тези пари във финансови институции, ще повлияе положително върху тяхната сигурност. Колкото по-малка е сумата, с която може да се правят разплащания в брой, толкова по-малко ще са и парите в „буркан банк“. Това от своя страна ще доведе до намаляване на битовата престъпност и особено „Ало“ измамите на възрастни хора.

 

Ще намалеят разходите на фирмите за работа с пари в брой

Все още в България кешът е цар и голяма част от нашите плащания са в брой. Това създава неудобства и допълнителни разходи за търговците, които трябва да защитят тези пари при придвижване им до банковите им сметки. Освен допълнителни такси, които събират финансовите институции за внасяне и теглене на пари в брой, често се налага да се ползват и услугите на специализирани фирми за инкасо, което увеличава разходите за бизнеса. Сега, голяма част от фирмите се страхуват да ограничат плащанията в брой, за да не загубят клиенти, но ако това стане тенденция и държавна политика, все повече компании ще го направят.

Развитие на нови безкасови начини за разплащане

Един от най-бързо развиващите се сектори в информационните технологии е този за онлайн разплащанията. Много компании от Fintech сектора разработват софтуер за икономика, в която няма да има пари в брой. Ако в България се ограничат касовите плащания, това ще доведе до използването и развитието на много от непопулярните начини за разплащания, а в дългосрочен план това ще стимулира и онлайн търговията, която се гради на тези технологии.

Ще намалеят разходите за печатането на пари

Според бюджета на БНБ, разходите за печатането на нови банкноти през 2017 година ще са в размер на над 7 милиона лева. Също така, всяка година централната банка има разходи за унищожаване на стари и повредени банкноти, както и за замяната им с нови. Това в дългосрочен план ще спести на българската държава много милиони левове, които могат да се използват по по-добър начин.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ