Политическите разочарования заплашват икономическия дневен ред на Тръмп

Политическите разочарования заплашват икономическия дневен ред на Тръмп

Политическите разочарования заплашват способността на президента на САЩ Доналд Тръмп успешно да приложи на практика икономическите реформи, които той обеща, както и да изпълни големите инфраструктурните проекти и то въпреки по-скоро благоприятната икономическа конюнктура, посочват редица експерти.

Доверието на американските домакинства през август достигна най-високото си равнище от януари. Новите молби за обезщетения при безработица пък са на най-ниското си равнище от шест месеца, сочат най-новите данни.

И въпреки това, "заради всичко, което стана напоследък и най-вече миналата седмица, има известна несигурност около възможностите, вероятно отслабнали, на администрацията да спази законодателния си дневен ред", резюмира Франк Нотаф, политически анализатор в Националната асоциация за бизнес икономика (NABE).

Миналата седмица бе белязана от няколко дебата, оставки и отказа от проекта да бъде създаден съвет, който трябваше да помага на Тръмп в политиката му по обновяването на инфраструктурни обекти в страната.

Две организации, обединяващи корпоративни ръководители, чиято дейност бе свързана с изпълнението на задачите на президента на САЩ, бяха разпуснати след противоречивите изявления на Тръмп за отговорността на крайната десница и привържениците на тезата за превъзходството на бялата раса при размириците в Шарлотсвил (Вирджиния), които не се харесаха на мнозина главни изпълнителни директори на компании.

Седмицата приключи с напускането на главния стратег на Тръмп, Стив Банън, възхваляващ алтернативната американска десница и представян като съперник в Белия дом на главния икономически съветник Гари Кон.

Все по-изолиран

Слуховете, че Гари Кон ще се оттегли от поста си дори предизвикаха трусове на финансовите пазари в четвъртък.

Този човек, който бе номер две в Goldman Sachs, се възприема от Уолстрийт като залог за сигурността в една администрация с отслабнали позиции и президент, който е все по-изолиран.

"Всяка промяна в това уравнение в крайна сметка привлича вниманието на пазарите", анализират икономистите на Nomura Global Economics. "В краткосрочна перспектива рисковете, свързани с тавана на дълга и приемането на бюджета за 2018-а нарастват с темпа, с който президентът Тръмп губи влиянието си в Конгреса", допълват те.

Без подкрепа Белият дом трудно ще прокара през септември и бюджета си за 2018 година (финансовата година започва на 1 октомври) и най-вече амбициозната данъчна реформа.

Именно Гари Кон е архитектът на тази реформа. Данъчният кодекс на САЩ, който е много сложен и съдържа различни отстъпки, не е променян из основи от 1986 година. Коренната му промяна е в центъра на проекта на администрацията на Тръмп, така че да може да се ускори темпът на растежа на икономиката до 3%.

"Надеждите за агресивна данъчна политика на съживяване, която да започне да води администрацията (...), се изпаряват с всеки спор, с всеки скандал в Белия дом", коментира Омер Езине, анализатор в Commonwealth Foreign Exchange.

Президентът на САЩ все пак се радваше, след избирането си, на доверието на икономическите и бизнес средите заради обещанията да намали данъците, да осигури значителни разходи за инфраструктурни обекти и да предоговори търговските споразумения в полза на Съединените щати.

Предоговарянето на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) наистина започна миналата седмица по искане на Вашингтон. Само че Мексико и Канада нямат намерение да приемат да им бъде натрапено споразумение, което би било благоприятно само за Вашингтон и американските компании, работещи за износ се опасяват, че могат да бъдат санкционирани.

А пък преговорите за тавана на дълга ще започнат след края на лятната ваканция и крият много рискове за американската администрация. Става дума за вдигане на максималния обем, който американската държава може да взема на заем, за да се финансира.

Макар че Белият дом и мнозинството в Конгреса са все от републиканския екип, зелената светлина за лимита на задлъжняване далеч не е гарантирана. Редица консерватори, които са загрижени за бъдещия баланс на бюджета, не желаят да се допуска каквото и да е увеличаване на дълговете.

През 2011 година, задънената улица, до която се стигна в опити да се реши този проблем, доведе до трусове на финансовите пазари и за първи път в съвременната история оценката за кредитоспособността на САЩ бе понижена от рейтинговата агенция Standard and Poor's.

През есента на 2013 година поради липса на съгласие между администрацията на демократите и републиканците в Конгреса на САЩ правителствени служби бяха принудени да спрат работа в продължение на две седмици.

Делфин Туиту, Франс прес

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ