Силен спад на технологичния индекс NASDAQ

Политика за бисквитки

Инвеститорите продаваха технологични акции в края на миналата седмица и прехвърляха капитали към другите сектори. Индексът NASDAQ загуби 2.5% за няколко часа в петък, но останалите сектори бяха на плюс.

Финансите, здравеопазването и петролните компании отчетоха значителни покачвания. Техните ръстове бяха между 2 и 3%.

Банковите акции отчетоха премахването на регулациите, които бяха въведени по време на финансовата криза и се считаха за прекалено много рестриктивни. По-малките банки имаха още по-добро представяне на акциите си, защото те се считат за по-силно засегнати от строгите правила за работа с потребителите. Това е добра новина за финансовия сектор по време на икономически растеж и много ниски лихви, но може да доведе до прекомерно задлъжняване и нова криза за компаниите и населението.

Инвеститорите обаче са притеснени в момента от това дали технологичният сектор е прекомерно скъп. NASDAQ беше на крачка от нов рекорд преди изтеглянето на печалбите. Засега това изглежда като нормална корекция след силен растеж, заради добрите новини от водещите фирми и перспективите за растеж на печалбите им.

Акциите са скъпи и все повече анализатори ги определят като много рискови и неподходящи за пасивните дългосрочни инвеститори. Това свали цената на Amazon, Google и Facebook с над 3% в петък, а спадът на Apple дори достигна 4%. Производителят на чипове nVidia загуби 6.5%, но акцията остава много над равнището от преди година.

Икономическите новини не притесняват пазара, като предстоящото заседание на централната банка вече е отчетено от инвеститорите. Очакванията са за повишаване на основната лихва в САЩ, което едва ли ще се отрази на индексите. Ако обаче разпродажбите на акции се активизират, това ще е сигнал за началото на лятната корекция.

Европейските акции изглеждат по-стабилни в такъв случай, въпреки резултатите от изборите във Великобритания, които носят повече несигурност около преговорите за излизане от ЕС. Реакцията на резултатите от парламентарните избори във Франция се оказа сравнително слаба.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
След смъртта на баща си: Меси спира изявите си с „Интер Маями“ за неопределено време
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка