Трябва ли бизнесът да участва в политиката?

Трябва ли бизнесът да участва в политиката?

Участието на представителите на частния бизнес в процеса на формиране на политики има изключително значение. Това не е само въпрос на стандарти, а и на споделен публичен интерес, свързан с качеството на всяка регулация в България. Осъзнаването на тази необходимост сред публичните институции е по-бавно и остава подчинено на рефлекси, които нямат нищо общо с доброто управление. Инициативата все така остава в ръцете на самия бизнес, доколкото става въпрос за регулирането на съществени групи от отношения, засягащи пряко или косвено общия климат за развитие у нас.

Основният въпрос, спрямо който трябва да бъде намерен оптимален баланс между инициатива и отговорност е свързан с процеса на взимане на решения. Частният бизнес не трябва да бъде ангажиран с вземането на решения относно публичната регулация. Това е мисията на публичните институции и на политиците, избрани именно за да носят отговорност за взетите от тях решения. Всъщност, политиците предпочитат да делегират тази отговорност на други и най-често това са именно представителите на частния бизнес. Това е една от причините механизмите на публично-частното партньорство да остават толкова неразвити и да бъдат използвани толкова често като прикритие за корупция и непотизъм.

Част от проблема за изграждането на достатъчно устойчива и ефективна регулация на отношенията между публично и частно партньорство в процеса на взимане на решения е и в състоянието на самата частната инициатива в България. Тя е пряко свързана с равнището на представителство на конкретни корпоративни и групови интереси в частния сектор. Далеч не във всички сектори на икономиката имаме ефективно и пълноценно представителство в рамките на професионални, съсловни и корпоративни структури. Доколкото това е така, прякото участие на бизнеса във вземането на решения се оказва допълнителен риск пред неизградената и подлагана на различни негативни въздействия конкурентна среда.

Участието на бизнеса във властта е риск за стопанските субекти, които твърде лесно могат да окажат влияние върху пазара, превръщайки олигополната структура в картел или директно налагайки своя монополна позиция. В същото време, делегирането на отговорност за вземане на решения от страна на бизнеса, ограничава отговорността на публичните институции и на политиците за качеството на управлението.

Властта не е услуга, която може да бъде предмет на outsourcing. Властта е благо, както казваше проф. Богдан Богданов, защото внася ред в отношения, които могат да генерират конфликти и да доведат до разпад на самата основа на общественото развитие.

Ролята на бизнеса при формирането на публичните политики трябва да бъде много по-активна, но до границата на вземането на решение. Нито една публична политика не би трябвало да бъде формирана, реализирана и оценявана без участието на бизнеса, но само от отговорността на политиците зависи нейната легитимност и ефективност.

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ