В Мадагаскар умират без ваксини срещу морбили, докато в Америка противниците им ги отхвърлят
Една от най-бедните страни в света, Мадагаскар, страда от сериозна епидемия от морбили, също както и една от най-богатите - САЩ. И макар че и двете епидемии от потенциално смъртоносната болест се обясняват с една и съща причина - неваксинирани деца, корените на тази причина не биха могли да бъдат по-различни.
Повече от 1200 души, най-вече под 15-годишна възраст, се починали от морбили в Мадагаскар от септември насам. С почти 120 000 заболели епидемичният взрив е най-тежкият от десетилетия в островната държава.
Когато четиригодишната дъщеря на Мари-Жан Рандриамахефи се разболяла, 44-годишната чистачка, която живее в беден квартал на столицата Антананариво, я завела на ветеринар. Тя нямала достатъчно пари за друг лекар. Макар че е трябвало да плати за прегледа, самите ваксини в Мадагаскар са безплатни, но много родители не знаят това.
Тази неосведоменост е ключов фактор в страната, в която според Световната банка над 75 процента от населението живее с по-малко от два долара на ден.
Когато дъщеря й не оздравяла, Рандриамахефи решила да я заведе в болница, но докторът отказал да я приеме, защото майката нямала седемте долара, които трябва да плати за преглед. Тя обвинява себе си, задето не е ваксинирала дъщеря си, и през сълзи казва: "Аз съм виновна!" В края на краищата Рандриамахефи взела пари назаем, за да заведе дъщеря си на лекар, и след това детето оздравяло напълно.
ДПА чу много подобни истории от майки в няколко различни райони на страната.
Често родителите трябвало да вървят пеша няколко километра, за да стигнат до клиника, а при това някои болници не държат запас от ваксини поради липса на хладилници. Някои родители просто не знаели кога трябва да ваксинират децата си.
Не такава е ситуацията в САЩ, където родителите са информирани и призовавани да ваксинират децата си. През последните години обаче "анти-вакс" движение се зароди в САЩ и Европа сред родителите, които обвиняват ваксините, че причиняват състояния като аутизъм при децата им.
На Запад шарката морбили беше почти изкоренена, преди неотдавна да се появи отново.
Шабир Мадхи, професор по ваксинология в Университета Витватерсранд в Йоханесбург, вижда ярък контраст между епидемиите от морбили в бедните страни и в по-богатите държави.
В по-бедните страни "крехките и недофинансирани здравни системи и разселените общности (включително бежанци), допринасят за липсата или недостатъчното ваксиниране на децата. На Запад "установяваме, че погрешни страхове, ненаучни теории и разпространение на фалшива информация са довели до неправилна представа за съотношението между риска и ползата от ваксинирането срещу морбили", каза той за ДПА.
По-рано този месец властите в Ню Йорк обявиха обществено извънредно здравно положение и издадоха заповед за задължителна ваксинация след "огромен скок" на случаите на заболяване от морбили.
За приблизително три месеца от началото на годината американският Център за контрол и превенция на заболяванията е регистрирал 465 случая на морбили в 19 щата. Центърът съобщи, че през 2019 г. се наблюдава "вторият най-голям брой на случаите на морбили в САЩ, откакто болестта беше изкоренена през 2000 г.".
Украйна, Филипините и Конго също регистрираха големи епидемични взривове напоследък.
Световната здравна организация (СЗО) обяви "колебливата имунизация" като една от десетте заплахи пред световното здравеопазване през 2019 г., като предупреди: "неохотата или отказът от имунизиране въпреки наличието на ваксини заплашва да елиминира напредъка, постигнат в справянето с предотвратимите чрез ваксини заболявания".
Многобройни научни изследвания са показали, че няма връзка между аутизма и ваксината MMR (срещу морбили, паротит и рубеола). И въпреки всичко има информации, че някои родители в САЩ дори организират опасни "морбили-партита", за да се опитат да имунизират децата си чрез контакт със заразен.
Отново в Мадагаскар - неправилното диагностициране на морбили също допринася за проблема. 36-годишната майка Ерика Хантриниайна разказва как е завела болната си дъщеря Кайла, на 6 години, на лекар, който й поставил диагноза алергия.
Грешката се оказала почти фатална.
"Всеки ден се появяваха нови и нови усложнения. Тя кашляше силно, очите й бяха зачервени, после получи диария и повръщане, имаше язвички (афти) в устата и не можеше да се храни", разказа майката пред ДПА.
Детето получило и сърцебиене. "Сякаш сърцето й щеше изскочи от гърдите", каза жената.
Според д-р Раул Камаджеу, експерт по имунизациите в УНИЦЕФ, здравната система в Мадагаскар просто не е в състояние да осигури ваксинация за всички.
Масовата епидемия от морбили в Мадагаскар е "злокобна илюстрация на това как е изглеждал светът преди ваксините. Нещо, което родителите в развития свят, които подкрепят движението "анти-вакс", са забравили", казва той.
ДПА / БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.