Знаем ли какво е риск и как да го намалим, когато инвестираме?

Знаем ли какво е риск и как да го намалим, когато инвестираме?

„Много е рисково за мен“, „Търся сигурна инвестиция с 15% доходност“ и „Не съм склонен да рискувам прекалено парите, които съм спестил с толкова труд“ са често срещани изрази от хора, които искат да вложат парите си в нещо различно от банковите депозити, които в момента са с лихви под 0.2% на година.

Думата „риск“ е широко навлязла в нашия език, но знаем ли какво точно означава? В тази статия ще разгледаме какво точно означава тя, какви видове риск съществуват, как ни влияе той при вземането на инвестиционни решения, и как да го намалим до разумни за нас нива.

Какво е риск?

Като цяло, рискът е вероятността да се случи нещо негативно в бъдеще. А лошите събития се случват, дори на добрите хора. Те са част от нашия живот. Ние всеки ден рискуваме собствения си живот, здраве и пари. Например, едно от най-рисковите неща на днешно време е да караме автомобил в натоварения трафик на големите български градове. Шансът да пострадаме в ПТП е много по-голям от това да участваме в самолетен инцидент, например, но ние всеки ден се качваме в колата и шофираме, т.е. поемаме си риска.

Всичко това се отнася и до риска за нашите пари и инвестиции. Негативните събития са от това да разбият жилището ни и да откраднат пари в брой (които старателно сме скрили в кутия за обувки или бижута) до това да загубим пари на фондовата борса. Няма вариант, в който има абсолютна сигурност. Докато сме живи и сме на планетата Земя с нейните физични, правни, духовни и човешки закони, винаги ще има вероятност да се случи нещо непредвидено, което да ни засегне.

Сигурността е само химера. Като човек работил в застрахователно дружество почти 6 години разбрах, че за нищо няма гаранция на този свят. Дори има риск утре слънцето да не изгрее. Да, това се е случвало милиарди години, но все пак има малка вероятност утре да си останем в мрак.

Какви видове инвестиционен риск има?

Видовете рискове са наистина много, но тези, които могат да засегнат нашите инвестиции са следните:

Инвестиционен (пазарен) риск. Това е основният риск, когато влагаме парите си в различни активи, и е свързан с понижаване (а в някои случаи и с повишаване) на цената на нашите инвестиции поради различни пазарни фактори - най-вече съотношението между търсенето и предлагането на конкретния актив.

Валутен риск. Този риск е свързан с възможността да се промени обменния курс между валутата на актива и валутата в страната, в която живеем. Например, когато инвестираме в американски акции, техните цени са в долари и за тях имаме валутен риск. Дори цените им да се повишат, ние може да сме на загуба, защото курсът на американския долар е поевтинял спрямо българския лев. Голям валутен риск бяха поели хората, които изтеглиха кредити в швейцарски франкове и той се реализира, като резултатът беше увеличени месечни вноски с над 30% в някои случаи. За да намалим този риск, е хубаво да инвестираме в активи, деноминирани в местна валута или такава с фиксиран курс, както е еврото за лева.

Лихвен риск. Той е свързан най-вече с активите, за които получаваме печалба под формата на лихва, като депозити, облигации, някои привилегировани акции и други. Рискът в този случай е лихвата да се понижи и ние да получим по-ниска доходност от очакваната. Този риск може да засегне и хората, които са изтеглили кредити с променлив лихвен процент и той да се увеличава през срока на заема.

Инфлационен риск. Това е риска цените на стоките и услугите да се повишават по-бързо, отколкото очакваме, т.е. да имаме висока инфлация. Например, ние сме инвестирали в актив, който ни носи 4% на година, но в същото време инфлацията е 5%. В тази ситуация, ние сме на загуба от 1%, въпреки доходността, която сме реализирали. Това е и основната задача на инвестициите – да „бият“ инфлацията. За съжаление, в момента банковите депозити не могат да се класифицират като инвестиция, защото тяхната доходност е по-ниска от инфлацията у нас.

Ликвиден риск. Ликвидността е способността бързо и без големи разходи да превръщаме дадени активи в налични пари. Високо ликвидни са банковите депозити, които бързо могат да се прекратят и да се превърнат в пари. На другия полюс са имотите, които относително бавно се продават и са свързани с големи разходи при транзакциите. Ликвидният риск е именно това – да не можем да продадем инвестицията си, да имаме големи разходи по продажбата или нашия длъжник да няма пари в брой, с които да си погаси заема.

Политически риск. В страна като България това е един от основните рискове и е свързан с възможността да се променят закони, пазарни условия и договорености, по волята на управляващите. Въпреки че сме членове на ЕС и НАТО, пак има много сфери, в които честите промени на законодателството влияят негативно върху нашите инвестиции. Като пример мога да дам компаниите, които бяха вложили големи средства в изграждането на мощности за чиста енергия. Само с една промяна в законодателството, бизнес модела се оказа губещ и много инвеститори напуснаха страната ни. Когато инвестираме винаги трябва да преценяваме кои от тези рискове поемаме и как може да ги намалим.

Как да си намалим риска?

Вече установихме, че рискът е част от нашия живот, но има ли начини да намалим нивото на поетия риск? Разбира се. Има няколко начина, които ползвам и сега ще ги споделя с вас.

Информация

За кой е по-висок риска при инвестиции в имоти – за човека, който знае всичко за тези активи, следи пазара, има познания за конструкция на сгради, познава потенциални купувачи или наематели, или за друг инвеститор, който сега пристига в града и иска да печели от отдаване под наем на жилищен имот? Въпросът май е риторичен. Разбира се, че за първия рискът ще е по-нисък. Колкото по-висока финансова грамотност имаме и колкото повече знаем за даден актив, толкова по-безопасно е за нас да инвестираме в него. Преди да вложа и един лев някъде, отделям поне няколко дни (а често и много повече), за да се информирам от много и безпристрастни източници.

Направо ми е непонятно как има хора, които инвестират десетки хиляди левове без никаква информация, само с препоръка от приятел, или още по-лошо – с насока от брокер или служител на финансова компания, който защитава собствените си интереси.

Диверсификация

Този термин означава да не слагаме всичките си яйца (инвестиции) в една кошница, защото може да се подхлъзнем и да ги счупим всичките. Много по-разумно е да ги разпределим на няколко места. При тази стратегия има шанс част от яйцата да оцелеят. Това важи и за нашите активи. Ако всичките ни пари са в английски акции, например, събития като Brexit могат да повлияят негативно върху нашата доходност.

За начинаещ инвеститор е подходящо да използва стабилността на трикракото столче, т.е. да избере 3 актива с около 1/3 дял в общото портфолио. Най-добре е тези инвестиции да са независими една от друга, но това е трудно постижимо. За пример ще дам последната криза от 2008 година. В България тя се отрази върху недвижимите имоти, акциите, дяловете от взаимните фондове и останалите видове активи. Все пак, застраховка „Живот“ със спестовен елемент, дялове от взаимен фонд и директно инвестиране в голям борсов индекс е добър вариант за стартиране.

Дългосрочно инвестиране

Това е втората лесна за прилагане и доказана стратегия, за да си намалим риска. Под дългосрочно инвестиране имам предвид минимум 5 години, а за още по-добри резултати – над 10 години.

Стратегията „Buy and hold“ е печеливша по-една много проста причина – всичко се развива и подобрява. Ако говорим за цени на акции, компаниите растат, продуктите им стават все по-добри, клиентите се увеличават, и всичко това води до увеличаване на цените на техните акции.

Това бяха трите начина да намалим риска, без да намаляваме нашата доходност. Има, разбира се, и други, но ако сега започваме да инвестираме, те ще са ни напълно достатъчни.

За финал ще повторя, че няма абсолютно сигурна и безрискова инвестиция. Дори депозитите не са на 100% гарантирани, каквото и да ни казват. Банка може да фалира, държава може да банкрутира, какво остава за отделна компания. Рискът е част от нашия живот и е хубаво да се възползваме от него, защото колкото по-висок е той, толкова и очакваната доходност е по-висока.

Имам една задача за вас. Може ли да намерите публична инвестиция (т.е. всеки да може да инвестира в нея), която е донесла максимална доходност за 2016 година? Ще ви кажа, че има такива с 50,000% и нагоре годишна печалба…

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ